| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg romanii care trăiesc în Italia în zona afectată de coronavirus. Cum de vin ei asa repede în România, țară căreia chiar eu au întors spatele și plecat la o "viață mai bună" și apoi să zică că ei nu mai revin în România pentru că la noi e sărăcie, foamete, lipsă locuri de muncă, că avem politicieni corupți și indiferenți, că nu avem autostrăzi? Toți au aruncat cu noroi în România, dar nu a venit unul să trăiască în România. Doar în vizită în vacanțe cu aere de Italia și mai vedeam la stiri vara, pe litoral, "că la noi în Italia nu vezi așa ceva"... Numai critici acide aduse țării noastre, dar totuși pleacă toți grămadă. Și acum când s-a auzit că acest virus nu tocmai prietenos cu sistemul imunitar a ajuns prin Italia, acum vin toți românii grămadă în țară pentru că "le este frica de virus". Nu e corect asa. Corect este să stea acolo să își suporte consecințele pentru că acolo și-au ales să stea și nu i-a trimis nimeni forțat. Iar Italia ca țară ar trebui să interzică ca oamenii, indiferent de nație, să nu mai poată părăsi zona afectată în perioada carantinei. Pentru că, doamne ferește, un roman bolnav poate aduce în țară un asemenea virus și ghiciți ce se va întâmpla : dezastru! După ce că avem un sistem de sănătate la pământ, corona virus ar mai trebui în România. Românii stabiliți în Italia ar trebui să rămână în Italia. Cum și lor le este frică de virus, asa și nouă ( celor care trăim în România) ne este frică de românii stabiliți în Italia. No offence!

39 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E problema fiecăruia unde alege sa munceasca, chiar dacă si mie mi se pare o prostie sa pleci sa te chinui pe dincolo cand puteai sa rămâi si sa pui piciorul in prag e treaba lor. Oricum vilele cu piscină pe care le construiesc aici sunt deja demodate, dărăpănate si goale pentru ca nu mai dau pe acasa de ani de zile si le fac numai acolo sa fie. Oricum pe cand vin ei acasa o sa fie bătrâni sa munceasca, bani se vor termina si ei nu o sa isi mai permită nici sa isi plateasca curentul in palatele lor.Si copii si bătrâni rămași în spatele lor cresc, imbatraneac, Se îmbolnăvesc si mor fara ca ei sa le fi pus mana pe frunte sau sa le de-a o cana cu apa si nu au remușcări.Nu ai ce sa faci asta e puterea banului.
In legatura cu virusul si eu am zis clar, ca ar trebui să stea toti acolo unde sunt până trece toata treaba asta.Nu poti sa fi atat de inconștient si egoist doar pentru ca vrei sa mori in patul tau, sau sa scapi tu sa vi sa imbolnavesti familii si copii întregi.La ce vin acum aici? Ca noi avem sistem de rahat, spitale jegoase si pline de infecții, medici incompetenți, igiena precară, sărăcie.De ce vi in toate astea si sa ne mai si imbolnavesti asa jigodie de oameni cum suntem in tara asta.

| OldSoul a răspuns:

Era si o vorba cred...
Tot mai bine mori in tara ta rolling on the floor

| siriusblack98 a răspuns:

Eu muncesc in Romania dar frustrarea ta este nejustificata.Ti se pare ca la noi este bine si nu au avut motive sa plece? Ti se pare ca este paradis economic aici? Ai macar un 20+ de anisori acolo sa te fi lovit si tu de mai multe situatii pana acum ca sa-ti faci o parere despre tara in care traim sau esti un intretinut si ne vorbesti din varful patului si din ce vezi la TV? Mie mi se pare ca esti extrem de frustrat si nerealist si cauti un tap ispasitor.Au plecat pentru ca nu poti intretine o familie cu salariul minim pe economie de 1350 de lei pe luna sau cu cel mai comun salariu de pe piata, adica 2000 de lei.Cu banii aia traiesti daca esti singur si nu ai datorii,si asta la limita de la o luna la alta.Dar lucrurile astea nu le stie decat cine cunoaste greul, adica realitatea, oamenii care n-au avut relatii sau bani, cei care au pornit de jos ca majoritatea. Unei tari care te lasa sa mori de foame desi muncesti sau vrei sa muncesti, care se uita la tine in timp ce mori bolnav pe holurile sau pe scarile spitalului pentru ca n-ai sute de euro sa bagi in buzunar la doctori si asistente, nu-i datorezi nimic.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Să fii sclavul Italiei, să speli bătrâni la fund ce italinecele nu fac asta, dar merg femeile din România. Să plătești chirii, să stai departe de familie, de rude, de prietenii și apropiați; familii care se destramă din cauza tarilor străine. Tot eu frustrat? Mama mea, când am fost copil, nu a mai plecat prin străinătate să își caute de muncă pentru a-mi asigura mie o viață mai bună. Mama mea, bugetară fiind, m-a crescut singură dintr-un singur salariu. Fără tată, fără bunici, fără ajutorul altor rude. Și în România se poate trăi, numai că s-a obișnuit omul la euro. S-a obișnuit să meargă prin occident, să adune de la gunoi chestii pe care străiniii nu le mai folosesc, apoi să vină în România și se laudă că este lucru muncit de ei în Italia.
Personal mi-a recunoscut fost prieten în față că fratele lui, care muncea în Germania, aduna telefoane de la gunoi și apoi venea în țară și vindea. Apoi mai știu caz când roman plecat în Italia nu avea ce mânca, iar oamenii care nu aveau nevoie și ca să nu arunce puneau totul într-o pungă și cine avea nevoie lua. Ghici cine lua? Românul! Apoi vine în țară și își etalează picioarele crăpate în papuci de firmă, aere de occident sau că, vezi Doamne, are mașină cu nr. de Italia sau Germania. Eu când din salariul meu din România mi-am cumpărat o geacă Stone-Island, un prieten care se lăuda cu munca lui în Italia mi-a zis "Vai, asa de bine trăiești în România?" Pai da, chiar atât de bine trăiesc. Și eu pot să îmi dau aere dar cu salariul muncit în România. Și eu merg la Mall, cumpăr pizza și mănânc, cumpăr haine din Mall, merg la cinematograf, mă încalț din Mall... Nu numai romanii veniți cu euro sau lire își permit asta.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mane,pricepe ca nu-ti poti construi un viitor frumos in Romania pe un salariu de 2000 de lei crescand o familie.Si eu sunt singur si imi pot cumpara cate o geaca scumpa, imi pot permite iesiri la mall/restaurante dar ma uit la cei care au copii de crescut ca nu pot face aceste lucruri.De cumparat o casa sau de construit una ori de cumparat o masina buna nici nu mai incape vorba.Nu toti care pleaca in strainatate spala batrani la fund sau aduna telefoane din gunoi sau ce mai zici tu pe acolo. Atat aici cat si acolo muncesti, diferenta ca aici o faci pe mai putini bani dar de injosit in fata angajatorilor tot o faci in ambele locuri.Prin cate locuri de munca ai trecut sa vezi cum esti tratat de catre angajatorii din tara asta? Eu am avut destule ca sa-mi fac o parere, anume una care-mi spune ca nu ma injosesc mai putin aici decat in alta parte.Acolo daca te duci la munca in constructii ori intr-un depozit ca manipulant sau stivuitorist pentru ca se cauta la greu, castigi de cel putin 3 ori mai mult.De asta pleaca lumea.Cu munca acolo pe 5 ani te intorci aici cu banii pe care nu i-ai fi strans nici in 15.Sau crezi ca lumea a plecat si inca pleaca degeaba? Crezi ca celor care au plecat daca le era mai bine aici, ar mai fi plecat? Nimeni nu pleaca dintr-un loc de prea mult bine si nimeni nu sta plecat daca acolo e mai rau decat aici. Unora le-a mers, altora nu.Fiecare s-a descurcat cum a putut.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu chiar esti amuzant.
Tu nu stii ce se intampla in Bucuresti de prin '90 incoace. Daca e vorba ca "italancele nu fac asta" dar romancele fac asta, atunci de ce se angajeaza bone din Asia? "ce? romancele nu fac asta?" e acelasi principiu de cacao si gandire ingusta. Si da de dupa revolutie au ajuns sa se stabileasca in Romania diferite comunitati care muncesc, pe bani pentru care nu ar munci un roman, hmmm, stai asa, aceeasi mancare de peste, nu ti se pare?
Pune mana la munca, si vezi ce inseamna sa lucrezi cu un sistem corupt, sa incerci sa cresti in zona muncii pe cont propriu si ce plicuri cu ce cantitati iti trebuie sa transmiti ca sa poti sa-ti deschizi legal o afacere, daca tu chiar crezi ca piata muncii e destul de vasta, ofera atatea oportunitati, avantaje doar ca esti Roman in Romania.
Ideea este ca poti trai bine cum vrei tu si unde vrei tu, nu ai nevoie de geaca de firma, masina de lux, apartament cu nspe camere etc. ci doar sa fii ok cu tine. Tu esti cam axat pe alti oameni se pare. In loc sa bagi un grup de oameni intr-o oala mai degraba uita-te la tine si gandeste pozitiv.
Oamenii care pleaca din tara aia sa se refugieze inapoi in Romania o fac din motivele lor, alte motive fata de cele pe care le-au avut ca au plecat, inca odata motivele lor. Oamenii care sunt in Romania si critica oamenii care pleaca la munca asa, habar n-au ideea de "nu te poti pune in papucii altuia". Nu toti plecati muncesc in domenii de serivicii de genul "spalat la fund batrani", nu toti cei plecati nu vor sa se intoarca, nu toti cei plecati isi iau masini si haine de firma pentru a se afisa cand vin in "concediu in tara".
Daca tot faci reclama Romaniei te invit sa te duci frumos la o firma de marketing unde sa promovezi si sa ajuti imaginea Romaniei pe viitor, mai activ, si nu asa vorbind urat la adresa altui om pe un site happy doar ca simti tu o frustrare interioara.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Mai știu caz la mine în cartier când o femeie de 5o ani a fost plecata mulți ani în Italia pentru a asigura un viitor mai bun copiilor ei, apoi când a decis să revină în România s-a îmbolnăvit și a murit. Că așa e românul și omul în general, niciodată nu e mulțumit cu ce are și în loc sa te mulțumești cu puțin și să ai grijă de sănătate, alergi după bani pana te îmbolnăvești și mori. Și toate astea pentru ce? Iei ceva după tine în groapa? Scuză-mă, dar cred ca nu știi ce vorbești. Dacă sunt familii unite care muncesc împreună și în același timp sunt sprijiniți și de celelalte rude, se poate creste copii în România fără emigrare în țări bananiere. Iar dacă nu ai situație bună, nu mai faci copii...

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, eu sunt cel care nu stie ce vorbeste iar tu din 15 milioane de romani care nu iti dau dreptate esti singurul om ilustru care stie ce spune. Tipule, mie imi este foarte clar acum ca tu esti fix omul care nu s-a lovit de crudul adevar al vietii.Cel mai probabil esti foarte tanar, nu ai dat momentan de greutati, n-ai familie de intretinut, nu ai habar macar cum se intretine una si cum este sa iti ceara copilul ceva iar tu sa nu ai ce sa-i oferi si desigur n-ai experienta in nimic.Cica ''daca familia este unita'' si ''cunosc eu o femeie pe la vreo 50 de ani care a murit de boala'' tu te auzi ce tampenii vorbesti si ce exemple de rahat imi dai? Crezi ca toate familiile sunt unite? Crezi ca toti au rude multe care sa-i sprijine? Crezi ca toti trebuie sa se multumeasca sa traiasca vesnic si ei si copiii lor in saracie si sa nu se ridice niciodata din noroi? E clar ca n-am ce sa-ti explic pentru ca ori nu vrei sa accepti adevarul, ori nu te duce capul sa-l pricepi.

| ancaval a răspuns:

De ce vin în țară mulți? Și nu neapărat Italia, poate fi și Germania, Spania, de ce vin acasă? Pentru că și acolo sunt salarii mici, taxe, impozite, chirie, etc, toate sunt scumpe și unii nu mai fac față. Alții nu mai vin acasă pentru că nu au la ce, nu au o casă aici, nu au familie și preferă să rămână acolo.

Referitor la acel virus, nu e chiar atât de răspândit și traficul e deschis, nu poți interzice cuiva să călătorească. La aeroport sunt medici care consultă fiecare pasager, primesc formulare de completat cu detalii de unde vin, etc. Pe cei care vin cu mașina....nu știu dacă îi consultă cineva la vamă, nu am auzit.
Și tot zici că nu e corect să mai vină acasă, păi ce e corect în ziua de azi? Nu e nimeni curios, român din Italia, că ție ți-e frică de virus, el vine acasă că na...să scape sau el știe, se gândește la el, nu la alții, că așa am devenit: niște răutăcioși, frustrați, materialiști, nepăsători. Și e grav. Nu consider că am evoluat.
Nu știu ce se întâmplă cu lumea asta.....deci ne mâncăm unul pe altul, abia așteptăm să facem rău. Și oamenii inteligenți au de suferit de pe urma acestor proști și inconștienți, asta-i clar!

| aumih16 a răspuns:

Ei s-au dus acolo! ca vor un trai mai bun! la fel ca si in franta! Germania! Spania! marea britanie! desi intr-adevar au anuntat ca numai vor romani! sa munceasca acolo! naspa nasol cu brexit-ul lor! ala abia astepta sa vada ca iese marea britanie din brexit! gen gata suntem liberi! domne! facem ce vrem! sa mai intelegi tu pe englezi sau britanici! niste ciudati excentrici! dar cu toate astea pacat de ei ca tara!

| aumih16 a răspuns:

Vorba lui nicolae bacalbasa! prostia nu o pot trata! laughing

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Vorba lui Wizard99,

Păcat că ai cap doar pentru a consuma șampon.
Ieși.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''Toți au aruncat cu noroi în România''

Sunt curioasă unde ai avut tu ocazia să vorbești cu fiecare în parte.

''Corect este să stea acolo să își suporte consecințele pentru că acolo și-au ales să stea și nu i-a trimis nimeni forțat.''

Da, pentru că sigur știau că o să apară virsului și numai din motivul ăsta se întorc. Oamenii mai vin și în concedii, și cu diverse treburi, sunt curse Italia - România în fiecare zi, uite o veste șocantă: avioanele nu s-au inventat odată cu apariția coronavirusului.

Mie nu mi-e frică de virus, vorbește în numele tău. În Brașov au murit 20 de oameni de gripă iarna asta și nu se agită nimeni, ba chiar se protestează împotriva vaccinului antigripal. De TBC nu mai zic, că tot Brașovul e în top.

Coronavirusul e o răceală care a omorât în mare parte doar oameni trecuți de 70-80 de ani, adică e o boală care atacă sistemul imunitar slab, ca toate celelalte.

Sunteți prea ușor de panicat, cu așa popor de paranoici normal că țara asta o duce prost. Face media ce vrea din noi laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toată diaspora arunca cu noroi în România. Acum mulți ani ascultam Radio Zu și era emisiune cu Mircea Badea și mai ascultam și eu din lipsa de altceva. În acea perioada tocmai a fost ales Johannis președinte și intrase în legătură directă un amărât de diaspora plecat din România cu polonicul ruginit de foame și cică, la el :

- Noi, ce din Diaspora, a scăpat România de foame.
Vezi Doamne, făcea referire că s-a votat un președinte mai bun. De parcă numai diaspora a votat.

Apoi intră alt naufragiat în direct și zice:

- Noi, cei din Diaspora, vă ținem pe voi ( romanii și în general România) cu bani pentru că trimitem în țară sume considerabile. Și pe Facebook am văzut aceste afirmații.

De parcă cei care muncesc in occident îmi trimite mie bani. Trimite bani famiilor lor, nu mie. Pentru că nu diaspora achita mie facturi și taxe și impozite. Asa mentaliate nu am mai văzut niciodată. Sa ai impresia că, plecând prin țări străine, ajuti cu ceva poporul. Dacă era asa cum zice Diaspora "că ei trimite romanilor bani", atunci aveam și noi un sistem de sănătate mai bun, aveam infrastructură și pădurile nu se mai furau. Pleacă toți, își pun palmele în fund, stau departe și totuși critica o țară căruia chiar ei au întors spatele. Să respectăm pe cei care sunt aici în România și trăiesc așa cum e. Dar oare ce schimbare vor cei care pleacă din România când noi ( romanii) nu suntem uniți și unii ba în vest, alții ba in est, alții în celalalt capăt de mapamond? Și nu datorita celor din Diaspora trăiesc eu azi bine în România. Diaspora să își scoată din cap toate acestea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt în diaspora, arătă-mi unde arunc cu noroi în România laughing. Cât despre partea cu banii trimiși în țară, nu înțelegi cum funcționează economia, de aici multele tale frustrări.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum am spus și mai sus, dacă merge asa bine economia în țară datorita Diaspora, atunci aveam și noi spitale ( nu biserici cu sutele), aveam autostrăzi, aveam forța de muncă mai puternică, păduri nu se mai fureau și trenurile nu mai deraiau. Marii salvatori ai țării : diaspora! Ce sa zic, frustrare. Să mergi prin țări bananiere și să fii sclavul străinilor, apoi să te mai consideri și erou al tarii. Auzi, ca ajuți economia. laughing ai o mentalitate comunistă, sigur nu ești Pesedist?

| Grec2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

El nu isi da seama ca e la acelasi nivel cu cei din afara care se dau mari oameni realizati din nimic. Asa cum aia au aree de mari oameni, asa e si ura asta a lui pentru cei din afara. Fara sens. Foarte mare pacat. Sunt multi oameni onesti care au plecat sa isi faca o casa, cum sunt si multi oameni care fura sau fac alte fara de legi. Are el ceva cu cei plecati pentru ca va baga pe toti in aceeasi oala. Posibil e invidios.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar tu ar trebui să mai scoți capul din pivniță și să vezi realitatea. Aa, pardon. Te rog, stimate domn aristocrat care ajuta economia tarii, te rog să îți mai scoți capul din pivniță și să mai vezi realitatea țării România. Să nu mai privești de departe și să vii să trăiești în România, sa vezi ce s-a făcut cu banii trimiși de diaspora în economia țării : s-au făcut pensii speciale. Asta s-a făcut în România cu banii vostri. Dar tu fiind departe nu ai cum să vezi toate acestea. Mai și intri în discuții contradictorii.
Ieși!

| anonim_4396 explică (pentru Grec2020):

"pentru cei din afară", pentru ca ei sunt pe din afară. Asa cum ești și tu față de subiect la acest post. Te bagi în discuții contradictorii din lipsă de altceva. Are și ce să mă invidieze când văd cum fug toți de greu și de țara asta. Auzi, ca pleacă pentru ca vor sa își facă o casă, vor o viață mai bună. Și să stai departe de familie, de prieteni, de rude pentru a alerga după bani. Banii, asta contează cel mai mult pentru om.

Îți spun eu ceva : contează sa ai sănătate. Cum am scris mai sus, dacă știi să citești "că o femeie de 50 ani a revenit din Italia după ani de muncă, apoi s-a îmbolnăvit și a murit". Alergi numai după bani ca mai apoi să te îmbolnăvești. Contează să fii sănătos pentru că degeaba ai bani dacă nu ai sănătate. Dar ce știi tu? Pe toți ii vezi invidioși. Are și ce să mă invidieze când văd atâta prostie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așa, și ce vina am eu că s-au făcut pensii speciale și nu spitale? Am cerut eu asta? Puteți face și voi ceva sau așteptați să venim tot noi sa punem mana pe lopată? laughing
N-am zis nicăieri că suntem marii salvatori, astea e paranoia ta, nu-mi pune vorbe în gura. Și da, ești un frustrat. Nu-ți convine, pleacă, nu te obliga nimeni sa stai in tara și să te chinui ca un câine. E doar un spatiu geografic, lasă-mă cu patriotardismul tău.

| anonim_4396 explică (pentru Grec2020):

Și eu m-am gândit că e vorba de invidie, e cam ilogic să înșiri 100 de caracteristici negative ale unei țări și apoi să te miri că au plecat oamenii laughing

| Grec2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ii zic sa imi arate dovezile alea in care tot spune ca vin romanii gramada inapoi dar tot ce reuseste e sa se supere degeaba. Am incercat. Degeaba. Cand se intorc aia inapoi si dau peste unul ca el, cred si eu ca pleaca toti inapoi. La ce sa stai aici?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scoate tu capul din nisip, că ''am auzit eu la o tanti în autobuzul 17'' nu e un argument și tu nu discuți aici, doar îți impui punctul de vedere.

Prin comentariul ăsta ai arătat exact cum gândești tu: fără bază, doar prin presupuneri. Vin foarte des în țară big grin nu sunt așa ''departe''. Dar tu dăi acolo cu presupuneri, generalizări, ce-a mai zis o tanti, ce-ai mai visat azi noapte, cu ce te încălzește pe tine mai tare, că discuțiile presupun argumente și așa ceva nu servești.

| anonim_4396 explică (pentru Grec2020):

A văzut că s-au făcut controale în aeropoarte și a tras singur concluzia. Cum spuneam în comentariul anterior, așa gândește el, cu presupuneri laughing

Am pe cineva la 4km de zona afectată a Italiei și n-au nicio treabă, lumea nu e atât de panicată cum e aici.

Aștept să-mi zică unde mi-a luat interviul din care a tras el concluzia că toți avem o părere proastă despre România că eu nu-mi amintesc când i l-am dat laughing. Nu toți plecăm din aceleași motive.

| aumih16 a răspuns (pentru Grec2020):

Da! ce stie el! nu are familie! nu e casatorit macar! etc! bine ca stim sa judecam! pe ala ca face aia! pe aia ca face aia! treaba lui! treaba ei! fiecare face ce vrea cu viata lui! nu am inteles! e o regula!

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avem spitale ca asa e tara noastra! si chiar daca s-ar face!? s-ar folosi!? nu! stau degeaba! normal ca si eu as vrea lucrul asta! dar nu se poate! tot biserica are castig de cauza! asta este! oricum sa stii si tu matale ca doar daca mergi la biserica! iti merge bine in viata! dar probabil tie iti merge bine pe barosaneala la coca maro adica! asta-i viata nu toti sunt ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ușor traiul în România când îți suflă mama in poponeț

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu degeaba că ești utilizator avertizat de administratori.

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da nu! ce naiba!

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dalaughing vailaughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti ala pe care l-am caftit din vorbe si apoi ai inceput sa-ti stergi raspunsurile?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Siriusblack98, dacă nu am avut dreptate în ce am scris, atunci de ce puii mei m-ai blocat? Să înțeleg că adevărul deranjează? Repede te ascunzi după butonul Block în loc să lași loc de feedback. Mare om, mare bărbat, mare IQ midiocru ai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Siriusblack98, dacă nu am avut dreptate în ce am scris, atunci de ce puii mei m-ai blocat? Să înțeleg că adevărul deranjează? Repede te ascunzi după butonul Block în loc să lași loc de feedback. Mare om, mare bărbat, mare IQ midiocru ai.

Nu e cam ironic ca tu i-ai dat block lui azazello si acum spui asta?))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încerc doar să ignor prostia TPU. Cum spunea Cristina cândva ( admin-ul), pentru că atunci când spui ceva posibil ca acestea să fie ca un bumerang. Așa că, las sa se manifeste. Spor la treabă. Vad că avem și purtători de cuvânt. Când cineva nu poate posta, pune pe altul. Și tot eu comportament de clasa a IV a. Parca sunteți la grădiniță.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E deja coronavirusul si in Romania deci nu e big deal.

| AwGenetix a răspuns:

De ce vin?
sa dea si la mama si tata, lu unchiu și matusa, iar ei la randu lor sa dea la restul.

nici eu nu vad prea corect marea lor venire. in primul rând risca sa ia pe avioane sau autocare ceva si sa împrăștie. eu numesc asta indolenta, restul din ce am citit pe aici sunt ok cu asta.

ce sa mai...

| Grec2020 a răspuns:

Nu vad nici un video cu acesti romani care se calca in picioare la propriu sa se intoarca inapoi la noi in tara. Imi dai si mie un link? La televizor sunt multe prostii. Daca doar de acolo crezi tu totul, sa stii ca nu e de bine.

| Grec2020 a răspuns:

Vad ca nu ai pus nimic aici ca sa arati ca ai dreptate cu toate aberatiile tale. Ai vazut si ai citit doar ce ai vrut tu. Cum tu esti suparat pe viata, asa sunt si multi plecati in afara. Poate i-ai ascultat doar pe aia suparati pe Romania care nu au munca foarte decenta dar pot baga mana in foc ca nu ai ascultat tu pe toate acele milioane de romani care au plecat, ca sa ai o idee buna despre ce vorbesti. Aberatii peste suparati si generalizari.

| anonim_4396 explică (pentru Grec2020):

Înțeleg, cred că ți-ai creat vreun cont fake pentru a-mi tine mie teoria chibritului. Probabil vreun membru cu care am avut discuții contradictorii mai demult și ne-am blocat reciproc. Și te-ai gândit să îți faci un cont fake doar pentru a-mi tine mie teoria chibritului. Cred că mă confunzi cu colegii tăi de grădiniță.