| RAY a întrebat:

Nu merge, nu merge, am incercat de atâtea ori sa limitez consumul de dulciuri dar mereu sunt pe plus caloric. Ce sa fac?

15 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca tot vrei dulce incearca sa inlocuiesti cu fructe in loc de prajituri sau ciocolata, bananele si perele au mult zahar, iti potolesc pofta, sau investeste intr-un blender si fa-ti shake-uri, la fel de util.

| Mosotti a răspuns:

Esti pe plus, ca ce ai incercat nu e drumul corect, trebuie cumva sa faci sa nu iti mai placa dulciurile, sa nu mai intre, sa nu mai simti deloc pofta, iar daca incerci, sa nu mearga, abia atunci ai scapat!

Eu am reusit fara sa vreau, cu lamotrigina ce mi-a dat medicu pentru anxietate, la doua zile de cand am luat, nici un miniecler nu mai mergea sa il mananc, daca incercam, nu mai simteam deloc bine gustul ca si cum eram supersatul de dulciuri, deci nu mai mancam.
Cand intram in cofetarie doar mirosu ala ma facea sa imi vina sa vomit, era ca si cum mancasem 5 prajituri inainte.

Si asa am slabit de la sine 16 kile fara nici un efort in patru luni.

Si asta e valabil pentru toata lumea, doar asta e adevarata metoda.
Insa nimeni vad ca nu discuta de metoda asta.

Pana atunci e ca si cum vrei sa accelerezi cu frana pusa, nu merge.
Asa si tu vrei sa scapi dar pofta exista mai departe, nu merge asa. Te abtii un timp, apoi iar recidivezi.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Trebuie reteta de la pshiatru?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, trebuie reteta, insa la altii nu are acest efect, sau o fi avand si la altii, nu stiu, s-a nimerit la mine intamplator ca si efect secundar, nu e o regula.
Acum de exemplu nu mai are nici la mine acest efect.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Sa cumpar proteine din zer de la wey protein?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, depinde ce vrei sa faci cu ele, daca iti mai taie foamea si pofta, poti lua.
Adica din alea praf alb fara gust, culoare si indulcitor.

| alina2k18 a răspuns:

laughing
Invata sa faci dulciuri low carb - low fat cu indulcitor.
Facut si eu ieri o tava de fursecuri extrem de bune cu faina konjac de au crescut wow plus erau pufoase si o tava de cheese cake cu lamaie.
Minunate au iesit de data asta laughing imi ajung pana miercuri.
Am folosit si un indulcitor super bun fara gust sintetic.
Dupa ce mananci juma de tava de cheese cake din ala nu-ti mai trebuie nimic laughing plus ca ai si vreo 80 grame proteina la bordwinking care te tine full ore bune and no sugar no fat si iti satisfaci si pofta de dulce.
Altfel cu socotit fiecare calorie nu merge treaba mai ales cand esti obez, am fost 3luni la greutate de obezoida si stiu prea bine...

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Trebe sa faca cumva sa nu mai simta deloc pofta de dulciuri, sa nu ma poata manca nici daca vrea, sa le perceapa nasoale.
Altfel nu merge a la long.

Dulciuri ca lumea low carb si low fat nu prea sunt.

Low carb da, dar nu si low fat, am zis dulciuri ca lumea, nu carpeli.

Am facut si eu placinta cu branza dulce cu stevia ca indulcitor, insa mi-a iesit doar cu 13, 5 % mai putine Kcal, deci nu mare lucru.

Si daca ma apuca ca vreau ciocolata, apai ciocolata, nu altceva trebuie sa mananc.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu fac cu branza 0.5% grasime sau 0, 2% combin si branza degresata mai tare si din aia cremoasa.
Aia mai tare are 18g proteine la 100g, pun cate 500g si completez cu cremoasa plus 1 iaurt grecesc 0% straggisto Zuzu sau skyr Kaufland cu 11% proteine.
Maxim 60- 70-80 kcal per 100g au, fata de branza grasa dulce care are minim 200kcal e diferenta mare.
Sunt multumita de Prodlacta, Raraul-Albalact Delaco si Covalact dintre toate firmele incercate cu branzeturi degresate aproape total.
Retete-dukan.ro o gramada de dulciuri low fat low carb si ies bune majoritateawinking.
Stevia nu e rezista la copt, lasa after taste amarui si nu are gust bun, eritritol folosesc eu.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Eee, pai daca vreau cozonac cu ciocolata, ce facem?
Sau ciocolata? Sau altele? Eclere, etc.

Dar merge si ce zici tu.
Nu prea vad eu ce dulciuri sunt alea si low fat si low carb, ca altfel scoteau astia doar din alea si nu mai erau probleme, undeva e o pierdere clar, dar daca zici tu, o fi, daca zici ca retetele alea ies bine.

De ex o crema mascarpone, sau diplomat, nu ai cum sa o scoti cu putine kcal, e doar un exemplu. Prajiturile au blat, insusi ala e hipercaloric, si asa mai departe.
Ca asa...sa mananc branza de vaci cu indulcitor, nu stiu cat de okey e.

Ce merge cu f putine kcal si sa faci este:

1 - Rahat
2 - Ursuleti Harribo
Adica ceva ca nu continea grasime nici inainte.

Arata si mie de ex ciocolata cu lapte low carb si fat, sa te vad! Sau salam de biscuiti, sau biscuiti (dar sa aiba gust de biscuiti, nu de tarate), croissante, etc.

La mine stevia nu a lasat gust amarui la copt, eu am luat stevia praf la cutie de 60 g de la plafar, stevia aia adevarata care cu f putin indulcesti mult.

| Apokales a răspuns:

Nu le mai cumpara, asta este cel mai usor. Incearca alimentele amare cum ar fi cafeaua, alimentele amare scad pofta de mancare si pofta de dulce. Incearca sa introduci in alimentatia ta alimente bogate in fibre, fibrele potolesc si amana senzatia de foame. Sunt trucuri ce te pot ajuta sa inhibi pofta de dulce.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, poti incerca un supliment - crom picolinat. Mai taie din pofta de dulce. Sau consuma dulciuri pentru persoane cu diabet.

| Mosotti a răspuns (pentru dinaprilie):

Si alea pentru diabetici au aceleasi kcalorii, alea doar nu urca glicemia, atat.
Daca era asa simplu cu cromul ala, nu mai existau grasi pe lumea asta, e frectie ala.

Mai ales daca pofta de dulciuri vine si pe sistem nervos, chiar nu are nici o treaba cromul, ca nu lipsa lui da pofta de dulce in cazul ala.

Sunt bune rau! Hai sa recunoastem, sa nu ne mai amagim.
Cand musc din cozonacu ala plin cu crema de ciocolata mor, nu alta, mi se rupe de tot si toate in acel moment.

Sau cand am prajituri din alea cu blat insiropat asa reci si vezi asa picaturi de sirop pe lateral la prajitura, e nebunie.
Mananc si un tort odata de 1, 2 Kg.

Asta e, ce e bun si lui dzeu ii place.
Ce dracu sa te abtii la asa bunaciuni?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea cafea in loc de dulciuri. eu nu mananc mai nimic si tot am pus pe mine, dulciuri in afara de cafea si biscuiti simplii nu am mancat de 2 saptamani
beau 3 cafele pe zi cu biscuiti 200 calorii + (100gr.carne) 350 calorii + (100 grame paine, macaroane, orez) 350calorii. +0, 5l Bere ce are 200 de calorii. = 1100calorii dar hai sa mai rotunjesc la 1500calorii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu mananci mai nimic, nu ai cum pune pe tine, pentru ca, ca sa se formeze grasimea trebuie energie, si fara energia necesara, nu se pune.
De ex daca ai 700 kcal in plus fata de cat arzi, pui 100 g grasime.

Daca tu cu 1100-1500 te ingrasi, e grav, cati ani ai si ce inaltime si greutate, si daca esti baiat sau fata (ca, conteazasi asta)?

Mama mea se ingrasa cu 1500, dar are 74 ani si 1, 45 m, si 50 kg.