| AliceAnnnnna a întrebat:

Nu pot sa leg doua vorbe când comunic oral. Când comunic in scris parca pot sa scriu cât de cât corect. Oral sunt foarte agramata, nu înțeleg de ce. Vorbesc incorect gramatical deși știu cum se scrie corect. Spre exemplu: "M-am fost jos la librarie și am încercat sa pun mana și sa iau o carte sa dau bani" și tot improvizez cuvinte pentru ca nu îmi trece cuvântul respectiv prin cap, de exemplu "cumpărat" și ma învârt pe lângă fraza. De exprimare nu mai zic. Sau spre exemplu " Am fost la magazin. La acelui magazin am găsit biscuiți" și nu îmi dau sincer seama cum zic corect. Am luat bacul pentru ca am învățat ca papagalul ca altfel nu știam sa ma exprim chiar atât de corect cum voiau ei. Nu știu sa scriu nici o compunere fără greșeli majore. Nu are logica ce spun și cum ma exprim. Ce poate sa fie? Ce poate sa însemne și cum remediez lucrul asta? Sa va mai dau un exemplu "Acestei rochii ii trebuie un nasture". Nu pot, pur și simplu sa articulez corect, nu știu forma corecta și mie îmi suna altfel bine. Ma bâlbâi. Ce pot sa fac și care poate fi motivul? Alții la vârsta mea au un vocabular academic. Eu...

Răspuns Apreciat de Editori
| Qndrq a răspuns:

Nu cred că ai vreo problemă în ceea ce priveşte exprimarea, ci că doar ai emoții atunci când vorbeşti. De multe ori se întamplă să nu poți articula corect cuvintele din cauză că, probabil, te grăbeşti când comunici cu ceilalți şi asta duce la greşeli în exprimare. Crede-mă, dacă eşti o persoană care se emoționează repede e normal să mai faci dezacorduri, pentru că atunci când ai emoții creierul efectiv se blochează şi nu mai poți gândi limpede. În afară de asta, o diferență mare între comunicarea în scris şi cea orală. Daca în majoritatea timpului obişnuieşti să vorbeşti cu ceilalți prin scris, atunci când trebui să vorbeşti față în față se formează un fel de "barieră" în comunicare, faci greşeli de limbaj tocmai din cauză că nu eşti obişnuită să comunici atât de mult oral. După felul în care ai formulat întrebarea, se vede clar că ai o exprimare bună şi că nu ai vreo problemă reală, de accea nu trebuie să îți faci griji. O persoana care scrie frumos poate să şi vorbească frumos cu puțin exercițiu. Poți íncerca să vorbeşti singură cu voce tare, ca să te auzi vorbind şi astfel să îți corectezi eventualele greşeli. De asemenea, vorbeşte cât mai mult cu cei din jur şi nu în ultimul rând, nu te grăbi când vorbeşti şi fii atentă. Vei vedea că lucrurile se vor schimba.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Anexitate cronica,se trateaza prin expunere desa sociala, sunt boli, lipsa unor vitamine, tiroida care dau anexitate, tu ai o frica in tine

| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa lucrezi cu un LOGOPED, pentru ca te-ar putea ajuta in situatia in care esti.

| ancaval a răspuns:

Nu ai încredere în tine! Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa ți treacă cuvintele prin cap nici să poți vorbi corect.
Asta se face natural, fara sa te chinui, ca nu cred că te gândești la fiecare pas care îl faci spre librărie de exemplu. Îi faci fara sa te gândești la asta.

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca ar putea sa îmi stea mintea la altceva in timp ce eu vorbesc și de aia sa am erorile astea gramaticale? Ca dacă stau sa le ordonez pe foi nu sunt atât de greșite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te au blestemat țigăncile lui taicatau descendentele mamei omida Who know? Ai emoții e clar o anxietate ceva la mijloc neîncredere în tine e și normal la câte patenii ai avut cu cei ce se luau de tine asa aiurea ți ai pierdut încrederea în tine posibil sa ai și probleme de concentrare de atenție
Mergi la psiholog lumea nu știe ce ai tu și te etichetează într un mod eronat superficial nu îți mai pasa asa de mult de ei fi tu însuți dacă tu ai zis ca ai luat bacul asta denota ca ești o tipa inteligenta da ce ai retineri cred ca totuși ai probleme emoționale nu știu nu te grăbi când vb încearcă sa gândești înainte sa scoți ceva pe gura. E clar ca, chestia asta cu ieșitul 2 ore te a afectat mintal mai târziu te va afecta și fizic dacă nu tratezi problema. Mergi la un psiholog nu mai amâna. De la emoții o vei da în anxietate și atunci va fi bai mare.

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

"Te-au blestemat țigăncile" Dacă ți se pare ca răspunsul tău e amuzant sau dacă ți se pare ca am scris asta la misto, te înșeli

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Nu puiule știu ca ai probleme mergi la un psiholog o sa fii bine
Te tzuk :p și ai grija de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

În rest cmf ești ok? Îți mai lingi buzele? Ai scăpat de ticul asta?
Dacă pui întrebările la mișto e păcatul tău la cati trolli sunt pe aici credibilitatea este mica dar dacă chiar e pe bune și ai probleme și nu trolezi trebuie sa îți păstrezi controlul și calmul după câteva taifasuri vei scăpa de aceasta mica problema dar dacă continui sa comunici virtuale mai greu. pana te deznobisnuiesti durează și pana durează e posibil sa te pui într o lumina nu tocmai plăcută ca romanu numai sa judece știe nu se uita în iglinda lui. Astea par mai degrabă probleme emoționale și cognitive mergi la un psiholog cognitiv comportamental. God bless you

| Mogiojojo a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Gata, stiu ce ai! Citeste asta, te rog:
https://www.andyszekely.ro/intentia-paradoxala/

Tu nu te incurci pentru ca te gandesti la altceva, te incurci fix pentru ca te gandesti foarte mult la acel lucru, te gandesti obsesiv la fiecare cuvant si asta iti creeaza anxietate. De fapt, tie ti-e frica sa-ti fie frica.
Hai sa-ti dau un exemplu micut: atunci cand eram mai micuta si mergeam la magazinul din cartier obisnuiam sa-mi zic in minte fraza pe care trebuia sa i-o zic vanzatoarei (ca sa nu ma incurc) si cand i-o ziceam iesea un rahat si ma balbaiam ca naiba sau chiar daca n-o faceam sunam ca un robotel sau ceva. Si bineinteles atunci cand nu ma gandeam lucrurile ieseau mai bine.
Cam asta e. Dupa ce termini de citit articolul cauta pe google 'hiperintentie' si o sa gasesti multe alte articole pe care le poti citi si dupa poti pune in aplicare ce ai invatat.
Succes tie!