| anonim_4396 a întrebat:

Nu se leagă un câștig de mine cu ce mi-am propus.Soluțiile încep să fie tot mai puține.
Oamenii mă subestimează, îmi bagă vinovăția pe gât la orice chestie care nici nu a depins de mine în loc să mă înțeleagă și ajute. Multe încep să mă depășească, mă simt suptă de energie(de la 27 de ani așa...ce mă fac la 30-40 de ani?). Mama mi-a atras atenția că am slăbit mult (eram slabă demult,ce e așa mare diferență?). Sunt mânioasă pe zi ce trece pentru că orice efort am depus și/sau urmează să îl depun a fost respectiv va fi ca și inexistent, insistat cu ambiție,încredere și viteză de lucru. Persoanele specializate nu mi-au rezolvat problema, doar vorbe frumoase și atât. Cu cărțile am ajuns la concluzia că nu sunt genul de om pasionat de lectură. Foarte rar să îmi placă o carte cu totul,nu cu jumătăți de măsură.
Am încredere în mine,îmi imaginez succesul ca și cum l-am și câștigat,trec la treabă,am câteva abilități de care să mă agăț(le număr pe degete, dar decât deloc...),dar am sentimentul acut că Universul mi-ar "interzice" să progresez. Eșecurile n-au făcut decât să mă "pedepsească" și învăț lecția cea greu "de înghițit și digerat", să mă pună la locul meu și acolo să rămân. M-a blestemat cineva? E o rugăciune specială pentru așa caz?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legea atractiei

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Nu am atras esecul! Nimeni nu-și dorește eșecuri! Dar de ce tot mă iau cu japca daca eu inca gândesc pozitiv și mă agit să ies din ele?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aplici bine legea atractiei

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Propaganda motivationala de doi bani scrie pe tine

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Ia povesteste-ne cum ai aplicat legea atractiei in viata ta si o sa te credem, apoi vom aplica.Nu vii cu un exemplu? Du-te naibii!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exact in aceasta situatie, sunt multe persoane in lumea asta. Exact in situatii mult mai grele, sunt iar... multe alte persoane. In situatii mult mai usoare sunt si mai multe persoane.

Ce inseamna succesul pentru tine?
Bani? Da... cu banii poti sa faci multe. Dupa ce ai avea banii, ce urmeaza sa faci?

Sa stii ce vrei sa faci in viata si sa stii ce vrei in general, este un lucru extrem de greu de realizat si de atins. Multi nu au stiut toata viata ce vor, si nu este un lucru neaparat rau. Nu este nicio problema.

Probabil asa a fost viata ta, asa a trebuit sa fie, sa ajungi in acest punct si sa te intrebi asta.
Daca totul era bine si frumos, roz... atunci poate nu iti era bine pe viitor, poate aveai nevoie de acest impas, cine stie.

Deseori, ceea ce vrem nu este si ceea ce ne-ar face fericiti. Atunci cand atingem anumite lucruri, care credem ca ne fac fericiti... ne dam seama poate ca nu asta voiam, in sinea noastra. Dar nu aveam de unde sa stim, decat dupa ce treaceam de acel moment.

Deci ca o concluzionare si o solutie, prima data, ar trebui sa stii exact ceea ce vrei. Daca nu stii, atunci ia-o cu variante. Imagineaza-ti ca esti ceea ce vrei si faci ceea ce vrei, dupa ce urmeaza? Ce vrei in continuare? Scrie pe o foaie de hartie asta.

Daca nici asa nu merge, atunci fa primul lucru care iti trece prin cap, fara sa te gandesti inainte la multe lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ideea e sa iau din timp cu mica mea afacere ca sa scap de munca sub programul altora. Macar asta sa se lege de mine pentru totdeauna, sa nu depind de nimeni. Ma gandesc cu groaza la ce program oribil de 8-12 ore ma va astepta si nu voi face față ca la fostul loc de munca de 9 ore. Fac si ceva ce imi place, ma simt stapana.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, visul tuturor adolescentilor care lucreaza in intervalul 9-17...

Cred ca o alta solutie ar fi, sa lucrezi undeva unde poti si ai timp si de alte lucruri, iar pe langa... sa faci ceva si pentru proiectul tau, care sa te ajute pe viitor, si sa ai si niste bani de inceput.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nu sunt locuri de munca cu "timp si de alte lucruri". E munca acasa, atat. Pot s-o spun din experienta si din vazute la cei apropiati.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si eu din experienta spun ca mai exista si astfel de locuri big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

La part-time desigur, insa, slabe sanse sa fiu primita si am tot depus CV-uri acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine gandit! Insa daca nu se leaga castig, inseamna ca nu poti face o afacere profitabila, si atunci e nasolie. Adica daca cu ce iti place, nu poti face treaba.

Sincer nici pe mine nu ma incanta sa muncesc pentru altul atatea ore pe un salariu care nu e prea cine stie ce.
Poate aia care te condamna, iti vor de fapt raul, adica sa fi ca ei, legat de un patron, munca multa, oboseala si satisfactie cam nema. Sau fara sa isi dea seama iti vor raul.
Te condamna ca nu vrei sa faci ce fac ei.

| Mosotti a răspuns:

Pai oamenii care nu incearca sa te ajute si doar condamna, sunt niste prosti, deci asta e clar.

Nu trebuie sa te atinga ce zic niste prosti, vezi de treaba ta fara sa ai treaba cu ce zic ei, cu parerea lor.

Nu te-a blestemat nimeni, ca si daca te blestema tot nu avea nici un efect, astea-s niste vrajeli cu blesteme, rugi, farmece si alte rahaturi.
Ai tu o problema psihologica care te-a blocat sa poti progresa. In inconstient ceva e acolo care pune frana.
Specialistii nu te-au ajutat ca nu au stiut ce si cu, nu au inteles ce ai.

Nu esti vinovata tu, e ceva ce nu depinde de tine, de aia o tot dai in bara, asta e clar.

Daca e vb de bani, inseamna ca nu ai capacitatea intelectuala sau descurcareala sa poti face bani, e f simplu, insa asta asa e de la natura, nu e vina ta. Ca daca puteai, faceai de mult pana acum in mod automat, nici nu mai ajungeai sa-ti pui problema ca nu se leaga castig de tine.
Ca de ex daca ai putea invata programare, ai avea bani destui din acest job.

| Freya1 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca daca pasiunea ta nu iti aduce un venit, ar trebui să muncești o perioadă si ceia ce nu iti place neapărat, ca sa ai pe urma cum sa iti faci pasiunea profitabilă?
Mulți dintre noi muncim sau trăim cum nu ne place o perioadă ca la final sa putem investi in ceia ce ne place si ne face sa ne simtim bine.Cam asa functioneaza lumea asta in marea majoritate a lucrurilor.
Plus ca nu trebuie să iei in seama chiar toate criticile, mai ales daca nu sunt constructive pentru tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai daca era sa fie in ordine cu ea, facea de mult ce zici tu fara sa mai isi puna problema si nu mai ajungea in situatia asta, e ceva ce o face sa nu poata face ce zici tu.

Daca nu e multumita cu un salariu, o inteleg atunci, sincer si eu gandesc cam la fel (adica sa lucrezi de dim pana seara pentru altul si la final sa "investesc" intr-un loc de veci unde voi ajunge eventual si in chinuri, nu prea ma incanta), dar asta vine din personalitatea ei, nu are ce face.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vreau sa intru in polemici, dar au mai fost alte intrebari in care specifică, ca nu munceste sau ca nu a găsit.Iar eu consider că daca vrei sa ai cat de cat bani de munca ceva tot găsești.Ca nu a zis sa aiba ceva probleme de sanatate.

Stiu ce spui,ca si eu as vrea sa fiu șefa sau sa stau la birou, sau sa fiu directoare de banca.Dar daca nu am scoala pentru asta si nu imi permit ma rezum la ce pot si stiu sa fac ca nu e o rusine.Iar cu bani pe care îi fac dintr-o munca oarecare poate reușesc a imi termin studiile, sa imi fac un curs sau sa deschid o mica afacere pe care treptat sa o promovez.Dar daca stau degeaba pentru ca nu imi gasesc vocatia nu imi pica nimic din cer.
Eu spre exemplu am o problema de sanatate legată de oase, de picioare implicit coloana ce nu imi permite sa fac anumite munci, sau sa stau N timp în picioare si atunci e normal sa imi gasesc mai greu de munca.Dar daca esti sănătos și în putere si te plângi nu e ok.Eu una ma frustrez pe oameni ce se plâng continu ca nu isi gasesc de munca,ca aia nu le convine, ca mama cat de obosiți sunt (ma refer la cei ce se vaită constant pe oboseala, ca inteleg ca orce munca e obositoare si cred) in conditiile in care ei pot sa faca munca aia, pot sa aiba un venit, sa avanseze si sa zburde ca milusei in timp ce eu spre exemplu sau altii ce sunt doamne fereste mai rau nu pot nici sa se deplaseze până la munca fara sa aiba dureri.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Nu munceste ca are niste probleme chiar daca nu le spune, sau poate nici nu e constienta de ele, eu macar am spus ca am probleme de sanatate.
Orice om sanatos psihiatric si psihologic va avea un loc de munca de la sine, nici nu ajunge sa-si puna problema daca sa aiba sau nu, cand vede ca nu-i merge afacerea.

Eu nu o condamn ca o inteleg ca nu e vina ei.
Tu gandesti asa ca iti permite personalitatea si altele, altfel n-ai mai gandi asa, nu e meritul tau ca gandesti asa, gandirea ta vine de la sine.

Uite, eu, niciodata nu am putut munci, ma irita, enerveaza, plictiseste sa fac ceva la comanda si cand vreau si cand nu vreau chiar si ce-mi place. Deci nu am putut fara sa vreau desi am incercat. Ca o fi de la depresia pe care o am, ca nu o fi, nu stiu, dar asta se intampla de de mult cand inca eram destul de bine pe sanatate.
Ma sculam dimineata, eram obosit toata ziua, veneam acasa pe la 19, nu mai eram bun de nimic, de multe ori ziceam "sa iau ceva sa nu mai ma scol maine", deci iata, sunt probleme, multi nu le inteleg, nu le cunosc si e usor sa condamne.

Nu ma implinea, nu ma multumea, ma intrista, imi lua chefu de viata, de a trai, deci..aia e.

Greseala omului ca nu zice ca are probleme, desi nici asa, multi condamna aiurea neintelegand ce si cum, chiar daca acela declara ca are probleme.
Ea nu are depresie ca mine, ea are o personalitate mai aparte care nu-i permite sa se adapteze la munca care de destul de grea pana la urma.
Asa ca vrea sa scoata bani cumva in niste conditii care ii sunt permise de felul ei de a fi.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbesti cu o persoană cu anxietate sociala ce a ratat suficiente locuri de munca din cauza ei, stiu despre ce vorbesti.Crede-ma ca stiu ce inseamna sa te duci într-un loc nou,cu oameni noi, sa nu te poti integra, sa tremuri, sa iti creasca tensiunea, sa iti fie rau de la stomac ca eu asta simt de fiecare data cand ma duc la un loc de munca.Plus ca am teama ca nu o sa ma descurc, nu o sa reusesc si pe langa toate astea mai sta si cineva langa mine si ma supravegheaze.E crunt, iar toate astea adunate cu problemele fizice sunt dezastruoase.
Eu nu vreau sa judec, dar vreau sa nu se mai lase nimeni prada problemelor de genul, as vrea ca oameni din jur o dată ce nu au o problemă fizică sa se întărească mai mult si sa nu isi rateze viata.Pentru ca da, e greu cand ai depresie, anxietate...sa te acomodeze in anumite situatii, dar daca te lasi asa pe viitor vei suferi mai mult decat daca te-ai forta un pic sa treci peste stările astea si sa iti faci un viitor.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu se trateaza ca anxietatea sociala e mai serioasa si tine mult, nu poate sa nu se lase prada! Boala conduce omul.
Trebe intai tratata si dispare de la sine, si totul va fi okey.

Asa ca aia e, daca are, la medic, scurt, altfel se va chinui mereu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cel mai probabil nu esti blestemata. Incearca sa te linistesti si sa te detasezi de lucruri. Nu mai lua viata asta trecatoare asa de in serios. Gandeste-te ca într-o zi o sa mori si toate aceste mici suparari nu vor mai conta happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Viata ma forteaza sa iau in serios, altfel voi ajunge mancare pentru caini din pricina pierderii casei(locuitul pe strazi nemancata nebauta adica) si e la fel de rau ca un film horror prevederea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zi concret, ce vrei? In ce consta succesul asta? In bani, intr-un loc de munca mai bun, in ce?

Pari esti genul de persoana care nu stie ce vrea, dar asteapta sa se intample o minune din neant...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bani!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe dracu, știu ce vreau. Vânzări și bani la tricourile cu imprimeurile realizate de mine! Are 621 de vizualizări magazinul meu online și un singur client nu a vrut să cumpere nimic!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum se numeste magazinul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot da detalii aici ca nu cumva cei de la TPU sa blocheze comentariul. Negoțul nu e acceptat, cica.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se cauta ce faci tu! Reprofileaza-te pe altceva daca poti.
Daca nu poti face ceva ce se cere, aia e, nu avem ce face, mergi inainte cu ce ai.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i lui gusticel pe privat, ca acolo ai voie sa dai ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regret,numai sunt virgina. E imposibil.