| Marius131415 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac in viata asta, deci am 3 ani de cand nu mi-a mai iesit nimic bine, tin sa precizez ca eram ok la scoala,am luat bacul, dar cu toate astea nu-mi gasesc menirea in viata, fetele nu vorbesc cu mine pe motiv ca sunt timid si apatic,prieteni nu am, cu familia vorbesc dar nu stiu de ce vorbesc, sunt pierdut, parca imi pare rau ca m-am nascut.

13 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Și ce vrei sa se întâmple?
Pune mana și lucrează la caracterul tau

| Marius131415 explică (pentru SilentRain):

Lucrez de 2 ani da zile.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu dispera cu cat te vei panica mai mult cu atat vei esua trateaza totul cu calm si rabdare sa vezi ca vei gasi si o fata care sa te inteleaga, niciodata nu trebuie sa disperam nimic nu e un capat de tara.Sunt convins ca fiecare dintre noi e special in felul lui ceea ce cred si despre tine doar ca poate ai nevoie de un pic mai mult curaj.Nu conteaza si eu am incercat cu multe fete si na iesit nimic bun dar dupa incercari repetate si rabdare am gasit fata buna.Eu zic ca trebuie sa fi in primul rind optimist si ai nevoie de multa rabdare lucrurile bune vin in timp.Si eu doream asa cum as pocni din degete dar nu se poate asa!

| Jus7t a răspuns:

Dacă nu îți iese "bine", încearcă să faci să îți iasă "mai bine" decât data trecută, chiar și cu 1%.

Nu își găsește nimeni menirea peste noapte ori în același mod și în același interval de timp în care și au găsit o alții, fiecare are drumul lui unic să zic asa.
Nu știu nici măcar dacă toți avem o anumita menire.
Încearcă să găsești ceva la care te pricepi și sa îți placa cât de cât, eventual ceva la care poți sa evoluezi.
Încerci lucruri și asa vezi.

Încearcă sa identifici ce te face sa te simți asa, care e sursa depresiei tale și vezi ce se poate face.
Dacă nu te descurci singur, sa știi ca e un act de curaj sa ceri ajutorul cuiva, asta în caz ca ai depresie și nu poți sa ieși singur din ea.
Poate după ce depășești perioada, o sa poți chiar tu sa ajuți pe alții ce sunt în situația ta.

| SilentRain a răspuns (pentru Marius131415):

Pai cum? In ce fel?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta un job nasol dar usor, cu salariul la timp, si te gandesti intre timp ce vrei sa faci pe viitor.
Sau ia un contract la misto pe afara, la pieptanat spanacul prin Germania.
Viata sociala redusa nu e o problema, la 20+ cauti bani, nu copilarisme.
Gaseste-ti un loc al tau, niste vise (realiste), o afacere, ceva. Asa vei avea o directie.

| Marius131415 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,corect,dar macar o gagica, dar cine sa vorbeasca cu mine, ca sunt anxios si ma pierd cu nervii deseori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius131415):

La ce e buna gagica? Sa-ti fwt@ creierii de tot?
Din relatii iesi mai spart decat cand esti singur si disperat. Dupa 2-3 relatii esuate incepi sa te bucuri de fiecare zi libera, ca un puscarias.
Lucreaza doar pentru tine, da-le dreku de relatii.

| Marius131415 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai daca n-am cu cine sa mai scot si eu o vorba....sa te inteleaga, si mai primesti si tu empatie daca n-ai primit decat ura de la toti...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius131415):

Intr-o relatie toxica nu primesti empatie si intelegere.
Primesti un inamic fata de care simti o atractie involuntara. Ajunge sa te cunoasca, si te loveste unde te doare mai tare. Sau unde crede ea ca te doare.
Poate altii traiesc relatii netoxice, nu stiu.
Unii reusesc sa depaseasca perioadele toxice si sa ajunga la o monotonie stabila. Eu nu am avut rabdare cu niciuna laughing

| Marius131415 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai nu man, ceva serios, ca asa cu prietenii cate faze nu iti fac...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius131415):

Problema este ca atractia dintre persoane trebuie sa vina natural.
Nu poti sa incepi o relatie ca pe o afacere, sa pui pe masa oferta si sa bati palma. Trebuie sa incepi tu prin a te baga in seama, ea n-are chef de tine, pana la urma cedeaza, va plimbati, vorbiti, ea intelege altceva despre tine, iti spune de fostii, iti spune cat de mare e experienta ei cu oamenii si cu relatiile, dupa aia vezi cat de nesigura si incuiata e, etc.
Roz e doar perioada aia de la inceput, cand nu stii sigur daca se leaga ceva, o vezi zambind deosebit, va furati unul altuia saruturi si atingeri.

| Marius131415 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum viata n-are sens.