| arinutsaa a întrebat:

Nu stiu cum sa conving o fata sa. inceapa sa creadaa ca exista Dumnezeu. Puteti sa ma ajutati cum sa o fac adica eu sunt de alta religie...crestin mai exact si nu stiu cum sa-i spun ea crede in stiita asta nu e un lucru rau, dar chiar ma gandesc ca daca exista Dumnezeu nu cred ca se va bucura de chestia asta

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O bati bine... si pe urma ii spui ca daca ea credea in Dumnezeu de la inceput, nu mai lua bataie. Si doar Dumnezeu a reusit sa te opreasca ca sa nu o calci in picioarelaughing
Glumesc!
Fiecare cu mentalitatea lui si cu trairile lui. Nu cred ca trebuie sa convingi pe cineva de exista lui Dumnezeu, cu trecerea anilor o sa-si dea seama ca exista o forta superioara tuturor. Nu cred ca ea niciodata nu a spus: Doamne ajuta! Daca nu a spus, o sa spuna... Viata nu ne iarta. Insa vine un moment cand o sa regrete, dar e buna si cainta la ceva, iar atunci poate Domnul o va ierta pentru ignoranta cu care l-a tratat.
Nu sunt eu marele credicions, dar am putin respect fata de divinitate...
Doamne ajuta!laughing

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca ea nu simte chemarea lui Dumnezeu, daca nu il are in suflet, iti va fi foarte greu sa o convingi.
E mult mai comod sa nu crezi in ceva anume. Nu ai restrictii nu ai obligatii.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Fiecare cu parerea lui. Daca ea nu crede e treaba ei, tu ar trebui sa-ti vezi de ale tale.Nici tie nu ti'ar convenii sa vina cineva la tine si sa incerce sa te convinga de ceva in care tu nu crezi

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Draga mea, de ce atata neliniste si cautatura? Tie ti-ar placea ca acea fata sa inceapa sa te convinga ca nu exista Dumnezeu? Nu intelegi ca fiecare isi alege calea?
Si apoi, ce dovada incontestabila ai ca Dumnezeu chiar exista?

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Arinutsaa tu te indoiesti de credinta ta si de aceea ai nevoie sa convingi pe altcineva?
Poate ca mai intai de toate ar trebui sa iti faci tu ordine in ganduri. Nu conteaza ceea ce iti spun altii: tie ce iti spune inima?
In viata invata sa iti faci propriile pareri bine argumentate.

| Majj a răspuns:

Si eu incercam sa ii fac pe oameni sa creada in Dumnezeu. Unii sunt prea orbi ca sa simta dragostea si grija pe care ne-o poarta Dumnezeu. Dar dupa viata asta trecatoare vom vedea cu totii adevarul.

| profudereligie a răspuns:

Dacă Dumnezeul tău îi va aduce vreo neplăcere prietenei tale pentru că nu crede în el, nu ţi se pare că e un Dumnezeu cam rău? Poate ar fi mai bine să o asculţi mai mult pe prietena ta...

| nemo_6725 a răspuns:

Trebuie sa-i aduci argumente pro in problema existentei lui D-zeu, pornind de la cele doua posibile si singure variante de raspuns cu privire la originea lumii, prima Evolutie iar a doua Creatia. Evolutia nu a putut fi dovedita si nici nu va fi vreodata, deci in consecinta varianta Evolutie este falsa ceea ce determina ca a doua varianta sa fie adevarata. O a treia nu exista.
O alta chestiune este existenta fizica a lui Isus Hristos, ca D-zeu intrupat. Existenta sa pe Pamant este un lucru cert, cert este si faptul ca a avut discipoli. El a murit crucificat, de asemenea si toti dsicipolii lui au murit pentru Credinta. Presupunand ca Isus a mintit cand a afirmat ca este D-zeu si ca n-a inviat, ci a afost furat ede discipoli, aceiasi care au murit pentru Credinta! Ce te face sa crezi ca un om oricare ar fi el este atat de nebun incat sa-si dea viata sustinand o MINICIUNA?
Mai sunt si alte lucruri de spus extrem de logice si obiective care confirma existenta lui D-zeu si Isus Hristos, singurul Dumnezeu!
spunea apostolul Pavel ( cred) " Daca Hristos n-a inviat zadarnica este credinta noastra..." Petre Tutea spunea: " Fara D-zeu omul este un animal rational si vorbitor care vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce vrei tu sa o faci sa creada? gandeste intai daca ii faci un bine sau nu, dar nici tu nu stii cum este mai bine asa ca, cum inveti pe altcineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa te iei dupa ea? Tu crezi si gandesti in echipa? Gandeste-te la ceea ce crezi tu, cum ai fost educata si ramai cu ceea ce tu crezi si simti. Pe ea las-o sa creada ce vrea. Prietenia nu consta in faptul ca aveti sau nu credinta; cred ca va leaga altceva, sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU imi vine sa cred! :O:O Sorry, dar nu ai nici o sansa sa ma convingi. Doamne abia acum am vazut intrebarea asta pe profilul tau laughing
Deci tu nu stii daca sa te iei dupa mine sau nu? laughing Parca erai convinsa ca nu am dreptate.

| arinutsaa explică:

In primul rand vroiam sa spun ca alina are dreptate si in al doilea rand vreau sa spun ca adica intrebarea asta a fost intr-un fel pentru mine... vroiam sa spun ca eu.nu stiu ce sa cred si acea prietena nu crede si trebuie sa ma iau dupa ea sau?

| marian_9534 a răspuns:

,, Dumnezeu nu exista, dar daca exista, atunci vai de capul tau'', nimic nu se face intamplator, nimic nu se face fara un creator, cum sa se fii facut un cosmos atat de perfect fara un creator, daca nu crezi in asa ceva, inseamna ca esti un robot care manaca si doarme. Dumnezeu sa i-i se descopere inainte de de judecata Sa ca sa nu cumva sa ajunga acolo si sa fie prea tarziu, si acolo va fi scrasnirea dintilor si pedeapsa ce mare pentru toti hulitorii lui Dumnezeu. Domnul si Maica Domnului sa fie cu voi, Amin