| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cum sunteți voi cu mâncarea, dar pe mine, de exemplu, nu o să mă vedeți niciodată să iau dulciuri sau fast food așa că vreau eu, de poftă. În schimb, dacă e o conjunctură în care mâncarea e pe gratis, o aniversare sau ceva... sunt haplea laughing Nu am eu pofte de dulciuri, dar dacă le am în față, mănânc. Voi cum sunteți cu lucrurile astea? Mâncați dulciuri de poftă în zilele obișnuite? Pentru mine nu e chiar foarte dăunător, având în vedere că în restul zilelor mănânc sănătos, dar cu siguranță e un pic cam ciudat. Ce e recomandat să faci după o zi de genul când ai consumat mult prea mult zahăr, pentru a-ți reveni cât mai repede la normele de sănătate?

Răspuns Câştigător
| AndrElle a răspuns:

Bea apa, multa apa.

15 răspunsuri:
| Savu4iosif a răspuns:

Hidrateaza-te, fa sport si mananca o zi, doua sanatos!

| raMLesS a răspuns:

Eu nu pea mananc asa mult nici daca le am in fata, nu pot sa mananc mult dulce ca mi se face Rau.
In schimb Impersonal mananca cate o sacoşa de acadele pe zi.

| Apokales a răspuns:

Eu dupa ce am mancat la masa simt ca este binevenit ceva dulce. La mine problema este cand stiu ca se arunca mancarea, atunci mor. Cum sa arunci mancare din frigiderul meu?! Ca cica expira ca nu stiu ce. Pai, nu! Mie mi-o lasi acolo ca o mananc. laughing

De sarbatori este cel mai grav cand ii vad pe astia ca gatesc atata si stiu ca urmeaza sa se arunce. Eu sunt ala care le spune ca daca nu mai e, lasa ca mai facem si dupa.

Dupa o zi in care am facut exces eu beau cafea neindulcita si mananc fructe dimineata (ceea ce fac de obicei) si, desigur, mananc mai putin.

| Anuket a răspuns:

La fel cu ciocolata. Și cu alcoolul, niciodată nu vreau, dar dacă mi se toarnă, mă trezesc cu paharul gol.

| Apokales a răspuns (pentru Anuket):

Eu la faza cu alcoolul ma trezesc direct in pat stiind ca eu n-am pus botul pe asa ceva.

| Anuket a răspuns (pentru Apokales):

E bine că ajungi în pat.

| NotNamed a răspuns:

Dulciuri mananc rar. Fast.food si mai rar. Dulciurile nu prea imi plac iar fast.food.ul este in oras, eu traind la tara, deci nu am posibilitatea sa ma delectez mereu. Si chiar si asa, nu ma dau in vant dupa ea. Doar de foame si preturi mici o aleg ca alternativa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să postești, nu neapărat religios, ci terapeutic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... bravo tie happy

In ceea ce ma priveste mananc, fac si cumpar orice fel de mancare. Iar legat de dulciuri... sunt preferatele mele. O zi fara ceva dulce, nu este o zi tongue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta poate duce treptat la diabet, care scurtează viața.

| UnDiavol a răspuns:

Im place sa mănâncă Dulciuri dar nu mai mânca atâta de mult dulciuri rupeam înainte acum am un program alimentar sănătos pe viața ce îmi place cel mai mult este Avocado de 2 zile într-una mânca Avocado și cartofi pai cu ulei de măsline și nageti bine înțeles cu program alimentar sănătos nu bag toată ziua ca spartul și cam atâta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Adevarat, poate duce.

Dar stii "povestea" s-a lasat de carne si a mancat mai mult verde, si a trait mai sanatos. Asta s-a intamplat, nu pentru ca s-a lasat de carne, ci pentru ca a mancat mai mult verde happy
Incerc sa le compensez, mananc mai mult verde.

| CostinAlamariu a răspuns:

Te invidiez. Eu am totdeauna pofta de dulciuri.
Noroc cu metabolismul meu eficient caruia îi datorez faptul ca am ramas la o greutate normala

| Drimmero a răspuns:

Cand poftesc (si se intampla des) trebuie sa-mi satisfac poftele alea. Si ma apuca frate, cam pe la 2-3 dimineata ba vreau omleta, ba vreau cartofi, ba poftesc la hamburgeri, ba shaorma, numai nenorociri d-astea, sunt om si eu. Cu dulciurile nu ma omor, nu am fost mai deloc de fel cu ele, nici nu stiu cand am mancat ciocolata ultima oara, eu sunt cu mancarea.

"când ai consumat mult prea mult zahăr" Sincer habar n-am, poate cand eram mic si mancam zahar cu lingura din borcane, tin minte ca ma oprise mama ca ma vazuse, eram si hot, mancam pe ascuns, dadeam iama in borcanele alea cu zahar ca uliul.

| mgtow a răspuns:

Apa si nitica verdeata toata ziua la regim. Tin cont sa rezist 60 ani mai mult nu as avea chef dar daca da naiba in mine merg cu dumnezeu inainte.