| Manticora a întrebat:

Nu vi se par nedrept prin cate trebuie sa treci ca sa obtii un job desi joburile respective nu sunt serioase?

Am trecut de 3 ori prin asta:
multe interviuri pentru acelasi post, test sa imi verifice cunostintele, discutie cu sefu pe urma training lalala
Ca apoi dupa o luna de munca sa imi dau seama ca ei nu sunt seriosi, ca sunt organizati prost, ca tot ce fac e gandit nedrept (de exemplu unde am lucrat ultima data primeam puncte pe activitate, dar era asa prost facuta chestia aia incat colegul primea punctele mele, e greu de explicat procesul, dar nu iti dadeai seama de asta la inceput si pe urma te mirai cand vedeai ce bani putini luai si trebuia sa mergi sa te certi la birou si sa iti recalculeze) si tot asa.
In alta parte aveam un sef super arogant care se plimba ca un cocos, dar nu stia nimic din ce il intrebai, el nu intelegea ce facem, singura lui treaba era sa aprobe niste hartii si nu o facea la timp ca apoi sa urle ca de ce merge treaba greu cand efectiv noi nu puteam inainta fara semnatura lui, sotia lui cara toata firma aia in spate, dar au inchis-o dupa ce a luat el 2 decizii in locul ei anul trecut cat a fost ea in medical.
Adica ei fac fite si fac pe importantii cu 100 de interviuri dar au gramada de probleme interne si incepe sa ma scarbeasca aroganta asta si pretentiile exagerate, eu am lucrat putin in alte tari si nu era in halul asta incepe sa ma apuce dorul de duca.

O sa fie vreodata romanii seriosi la ceva?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie selectați și angajații aia cumva nu? Am ținut interviuri de angajare și veneau oameni atât de nepregătiți și pe lângă domeniu încât trebuia să îi frecam cu teste și întrebări.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt de vină toți românii de întîmplările din viața ta.

| dullcat a răspuns:

Experientele descrise de tine sunt groaznice, dar in acelasi timp nu toti sefii sunt niste persoane nasoale. Iar criteriul de selectie trebuie sa existe astfel incat sa gaseasca persoana cea mai potrivita pentru un post. Filtrele astea le-am resimtit inca de mici de la scoala, unde aveam clasamente pentru note, concursuri si olimpiade, apoi exista admiterea la liceu, poate chiar facultate si e acelasi lucru cu ce se intampla in viata de adult.Asa functioneaza treburile.

| Drimmero a răspuns:

Bine ai venit pe piata muncii romanesti unde multe companii sunt conduse de dobitoci care nu au habar pe ce lume traiesc, asta ar fi o problema mare dar problemele mai mari incep atunci cand in prostia lor considera ca angajatii sunt slugile lor si incep sa le suprime din drepturi si sa-i trateze ca pe niste gunoaie...culmea fix pe cei care isi vad de treaba si sunt seriosi iar pe lepre le trateaza frumos doar pentru simplul fapt ca sunt pupati in fund de ei, multi sefi d-astia sufera de God complex sau au pur si simplu probleme la scufita. O alta problema e cum ai zis si tu, au sisteme care mai de care cretine cu evaluari ale muncii tale si isi bat mai rau joc, calculeaza prost, te trateaza de sus, pai cine esti tu sa le comentezi lor, tu o plebe iar ei bartai patronii, trebuie sa va stiti gradele. Cate nereguli nu se intampla...cate nedreptati li se fac angajatilor de catre cretini d-astia de patroni, daca se fac controale ca lumea s-ar inchide o gramada companii/firme/societati/intreprinderi sau ar fi amendati de ii va ustura ga0aza in ultimul hal, d-aia tot zic ca atunci cand vi se fac nedreptati sa nu va lasati si sa mergeti cu controalele peste ei, reclamatii peste reclamatii pana se invata minte ca angajatii nu sunt sclavi, sigur dai de oameni competenti care vor si pot sa faca dreptate care sa se puna pe luat masuri impotriva angajatorilor. Nu stiu daca e neaparat o chestie pur romaneasca, sigur se intampla d-astea si pe afara dar cel putin cunosc foarte bine situatia din Romania, am destule persoane in jur care au patit-o. Ar trebui ca patronii lui peste, ma refer strict la astia care sunt vai steaua lor,.nu la toti pentru ca sunt si patroni ca lumea care sunt corecti si evalueaza corect munca fiecaruia si platesc pe masura, deci patronasii astia ar trebui sa le pupe mainile si picioarele angajatilor pentru ca datorita lor le merge afacerea, ei sunt cei care fac roata sa se invarta, fara oameni pui lacatul pe tot ce ai. Ar trebui sa-si puna tone de intrebari atunci cand le pleaca oamenii pentru ca s-au saturat de conditiile lor, atunci cand iti pleaca 2-3 inseamna ca nu s-au adaptat sau poate n-au fost potriviti, dar cand iti pleaca multi atunci problema e la tine ca patron, mai ales cand iti pleaca oamenii vechi care faceau treaba.

| Manticora explică (pentru suntserios):

Nu cred ca ai nevoie de 10 interviuri ca sa iti dai seama ca cineva nu e pregatit pentru acel job.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Manticora):

Nici tu nu cred că ai fost la 10 interviuri

| Manticora explică (pentru suntserios):

Am fost la 6 interviuri si 2 meetinguri (unul cu sefii, unul cu echipa) pentru un singur post care nu era cine stie ce
Si nu era vorba de nepregatirea mea, era vorba ca au o gramada de probleme interne de sus si ei pierd vremea cu asta
Dupa atatea interviuri te astepti la un job WOW

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Manticora):

Pai nu te tine nimeni prizonier acolo daca nu îți place.