| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare stupid ca o casiera sa faca mișto de tine și tu ca sa pari cult si om civilizat accepți sa fii umilit?!
Ajung la casă să-mi plătesc niste sticle de apa si ea începe cu : "Ce faceți domnu'? Sunteți trist, supărat?" in timp ce se uita "cu subînțeles", la sefa care era vizavi de ea, scanand si ea produse.

Ia te uita frate! Aveam un sac de replici sa i le torn pe gât, dar m-am abținut. I-as fi spus mai multe.
Tanti, da meseria de casier e cea pe care v-ati dorit-o dintotdeauna?
Sau i-as fi spus ca vreau să-mi facă o ***.
Ce naiba?! Mi-a stricat seara jur. Puneți-vă in locul meu, in fata lumii sa fii luat la misto, dar grav!

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate o zicea cu intentie buna sau aveai fata de om trist. Poate ii placea de tine, nu vad sa fie mistocareala ce ti-a zis

| RAY a răspuns:

Daca toti taceti si nu faceti nimic bravo ei, nu ma refer la jigniri si la o reclamatie, stiu ca e aiurea asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ia zi, luminează - ne! happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce copii? faceti reclamtie, eine Beschwerdeformular

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Am trimis un mail magazinului. Nu ma duc la ANPC, durează până se iau masuri. Mai bine o tachinez și eu. happy De fapt asta ar fi soluția sa fac reclamație, da' nu vreau sa fac un mare tam-tam. Vreau sa spun prin asta cât de necivilizați pot fi unii, și unele. happy
În timp ce alte state sunt supra-dezvoltate, noi ne supra-adancim in prostie, in sărăcie, etc.
Uitați-vă la giganții retail care au intrat pe piața românească, ăștia nu admit ca angajații lor sa se comporte așa.
Frate, ce sa zic?! După o zi de munca te face o amărâta de casiera trist si supărat, ce altceva mai vrei?
Bine că tu te abții să nu o "jignești", sa nu o "ranesti". happy
Ei bine, trebuie sa recunosc ca dupa ce am trimis un mail magazinului, o întrebare pe TPU, mi-am cautat un motiv sa ies la magazin sa cumpăr ceva, ca sa o tachinez. happy

Am intrat. Direct cum am văzut-o, i-am zis:
- Păreți deșteaptă! De ce nu va apucați sa scrieți o carte?!
Ea râde. laughing Știe că am revenit sa îi scot si eu un ochi. După zicala:
Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". happy

Apoi o mai întreb dacă aceasta este meseria pe care și-o dorea dintotdeauna? laughing)))) în continuare o întreb dacă visa la asta din copilărie. happy

Măcar știu că i-am adus si eu putina ofensa în mintea ei ascuțita. happy Mă pot culca de acum, si pe o piatra si e ok. laughing))
Peace!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Azi eram la profi, cand am auzit pretul, m-am speriat, i-am spus nu e adv, s-a oferit sa vina, pentru 5 grame in plus 1 ron in plus de peste ok, m-am dus cu ea, ne-am uitat si asa a fost, ca clienta se joaca cu ele, na si eu ce sa fac, vezi cu tupeu, lasa email ala in ro procedezi cu tupeu nu cu rusine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este interpretarea dtale.
"Ce faceți domnu'? Sunteți trist, supărat?
A fost o întrebare personală, poate puțin deplasată. Dar nu rezultă mișto-ul ei?
Se uita cu subînțeles la șefa.
Acel subînțeles era intre ea și șefa ei, avea asta vreo legătură cu dta? Era exagerată reacția dtale. Iar dta ce ai făcut, ai rămas rămas nervos până mâine? De ce nu pe zece ani?

| relian a răspuns:

Cred ca esti dus de acasa nitel laughing sau esti cam suparat,si dinc e spui pe aici se vede, dapai sa te vada careva f&F laughing
Tu vezi o jignire f grava, uite noi nu vedem nici mcar car fi jignire laughing deci cred ca ai ceva probleme.

Femeia tea vazut suprata si tea intrebat, cei rau in asta? Tu puteai f bine sa spui ca nu esti suprat, doara putin cu gandu in alta parte.
Frate da ce sensibili ati mai devenit laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu ai dat toate detaliile. Era o femeie tanara? Va cunosteati de undeva? Magazinul e intr-un oras mic in care toata lumea se cunoaste cu toata lumea?
Eu nu cred ca o casiera si-ar permite sa intrebe asta pe un strain. Nu ar avea de ce. Sau poate pur si simplu a vrut sa faca putina conversatie, ori e o fire vorbareata ori te place.
Eu nu am vazut niciodata sa faca misto vreo casiera fara motiv.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Era mai calumea sa razi si tu de ea! merita zic eu, daca ea nu te-a respectat nu aveai nici un motiv ca tu sa o faci! Nu ai motive sa te frustrezi așa, astfel de situații mai exista, treci peste!

Răspuns utilizator avertizat
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dar ce ți-a zis așa cu foc, ce bătaie de joc, trebuia să fii porc și gata, papă lapte.laughing

| GirlOnline81 a răspuns:

Ceea ce mi se pare stupid este ca tu nu stii sa apreciezi o intrebare amabila.

| eckblume a răspuns:

Zici ca te-a intrebat cand te insori laughing S-a bagat si ea in seama cu tine, iar tu vrei sa-i faci reclamatie. Nu a fost o intrebare deplasata. Tu esti prea irascibil. Si nu, nu cred ca erai suparat, ci nervos laughing
Poate nu a avut deloc intentia de a te enerva.
Uite, eu am avut parte de intamplari mai aiurea decat a ta la magazin si am trecut cu vederea, fiindca nu-mi bat capul cu intrebarile unor casieri. E om, fii si tu om. Si ce te-a intrebat nu era chiar de bâză. Sa-ti fi zis: "Hei, tristule! N-ai bani de bere?" - asta da, asta insemna sa te ia la misto.
Si fii calm, femeia nu a avut vreo intentie sa-ti strice ziua. Adica chiar nu ar avea motiv.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Ești sigura?

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Legenda spune ca șansele sa fii casiera sunt 100% happy

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Neah, nu ma pasioneaza domeniul. Inca te gandesti la un teanc de replici, dar tu... ca sa pari om cult si civilizat...
Probabil ai dat in burnout.
Eu nu-ti mai raspund, ca te simti ofensat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate tea placut caserita, trebuia sa o scoti la un suc poate iesea ceva cu tupeu

| Arrakis a răspuns:

Pe vremuri apa nu se cumpara din magazin! Nu ca era mai bine ca sa nu facem in 2019 overreacting din faptul ca o casiera te mai intreaba de vorba si altceva in afara de punga, cash sau card!? A facut-o cumva pe un ton de dispret? Nu de alta, dar unde e civilizatia aia pe care o pretinzi ("sa-ti faca o m***") acum aratandu-ne noua cum esti cu stima de sine la pamant si cat o urasti pe respectiva femeie pentru ca a cautat un dialog cu tine.
Deci da, chiar esti nervos, suparat, trist, etc.