| raMLesS a întrebat:

Numai pe mine ma exaspereaza persoanele care cand merg pe strada sau vorbesc cu tine poarta ochelari de soare? Ma deranjeaza tare pentru ca nu pot sa le vad ochii si nu stiu daca se uita la mine sau nu, cand ma uit la ei la fel, nu stiu daca sunt privit sau nu... Ma scoate din sarite.

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pe mine ma exaspereaza persoanele care poarta ochelari de soare cand nu e soare. Ii mai vezi pe unii cu ochelarii mai mari decat capul lor, cocalarii aia care zici ca au termopane pe ochi ))).

| Sofer a răspuns:

Chiar e deranjat. Spune le. Da te rog dați ochelari jos ca nu pot vorbi cu tine laughing

| raMLesS explică (pentru Sofer):

Le spun da-ţi ochelarii jos sau ţi-i sparg rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te scot din sarite pentru ca esti superficial in judecata ta. Trebuie sa accepti ca nu este despre tine. Sunt persoane care au fotosensibilitate la lumina, chiar si la aia din magazin si indiferent cat de slaba este cea de afara, din pricina unei sensibilitati permanente sau trecatoare ( dupa un control oftalmologic cu picaturi de cicloplegie, dupa o operatie la ochi, din cauza unor boli oftalmologice sau tratamente, nopti nedormite, stat cu ochii in ecrane etc ).

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

"Te scot din sarite pentru ca esti superficial in judecata ta"
Nu, nu sunt superficial, tu probabil nu iesi din casa si nu ai interactiuni cu oamenii daca spui asta.
Ia sa fiti un grup de 4-5 persoane si sa vorbiti toti, si sa fie unu cu ochelari acolo... E cea mai naşpa senzatie ca nu poti sa-i vezi ochii.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Si stai linistit ca nu sunt fotosensibile, au ochii perfect normali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar sub această întrebare am primit de la TPU o reclamă la ochelari de soare. E clar că masoneria e împotriva ta. Având in vedere acest lucru, persoanele respective clar au ceva de a face cu conspirația asta, probabil ele au direcționat aceste reclame tocmai pentru a te enerva și mai mult. Eu zic să scapi de ele cât mai repede, până nu te vor anihila intelectual(adică să ajungi și tu să porți ochelari de soare), moment în care dezastrele encefale sunt ireversibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fotosensibilitate de cand ma stiu, in special la ochiul drept si este unul dintre efectele strabismului cu care m-am nascut. Chiar si cand nu e soare puternic, tot trebuie sa sport, caci altfel nu-mi pot deschide ochii si nu pot vedea nimic. E greu de explicat. Prefer sa nu mi se vada ochii decat să nu vad eu ce e in jur. Si eu nu vad din asta un motiv să antipatizezi pe cineva ori sa fii scos din sarite. Probabil ai conceptii gresite ori prejudecati formate din trecut cum ca persoanele cu ochelari de soare sunt arogante sau au ceva de ascuns. Ceea ce nu e total neadevarat, caci in filme si carti asa se prezinta persoanele cu ochelari. Dar tot mi se pare aiurea sa te scoata asta din sarite, adica sunt atatea lucruri enervante pe lume, cum ar fi sa nu vezi ce e in jir pentru ca ai o senaibilitate la lumina rolling on the floor

| rapandula a răspuns:

Nu toata lumea e de invinuit in mod negativ pentru ca unele persoane pot avea sensibilitate la lumina sau probleme medicale. Adevarat, sunt si persoane care le poarta doar pentru ca e la moda, pentru a isi etala aerele de superioritate dar pe tine nu te incurca cu nimic sa-ti continui drumul. Ce ma face pe mine sa am o parere care nu e foarte ok, sunt persoanele care vin la emisiuni, intr-un studio, purtand ochelari desii soarele nu are acces la platou in mod direct. Probabil este vorba de reflectoarele prea puternice, habar n-am, asa ca parerea mea nu este foarte negativa. Dar din moment ce unii vin si nu poarta si fiind si vorba de o intalnire care e televizata, ar trebui sa avem putin bun simt si sa ne dam ochelarii jos. Dar stiu si sunt de acord cu tine ca exista si astfel de persoane care le poarta doar pentru fite.

| raMLesS explică (pentru rapandula):

Nu au sensibilitate, eu cred ca au stima de sine scazuta.

| rapandula a răspuns (pentru raMLesS):

Lasa aspectul asta psihico-social, vorbesc si despre probleme de sanatate sau intoleranta la lumina puternica. Si in plus, vara este recomandat sa purtam ochelari din cauza luminii puternice care ne poate afecta pe termen lung.