| anonim_4396 a întrebat:

Numai pe mine mă zgârie pe creier când aud pe cineva că zice "uinşpe" în loc de "unşpe" (11)? Ce alte poceli din astea enervante aţi mai auzit?

24 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai unșpe nu e tot o poceală?!?

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Ba da, dar nu mi se pare enervantă şi cam toată lumea o foloseşte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt o grămadă.
Di ce. în loc de - de ce-.
Ca și, în loc de - -ca -, de frica unei cacofonii.
Să aplici. in loc să - depui cerere -, fiindcă aplicheișăn e cerere în engleză.

| Mosotti a răspuns:

Asta este peste tot in lume, sa vezi ce e la nemti. De ex in loc de 2200 tot cam asa zice, zice doi doi, de nu stiam ce inseamna, si se stie de toti ca inseamna 2200, era vb de salarii. Le e mai greu sa zica doua mii doua sute.
Sau in loc de zwei zice zwo, la doi. Nu e problema la nimeni, adica nu e nimeni deranjat, de la intelectuali la muncitori, dar daca pe tine te deranjeaza, aia este.
De ex in loc de darauf, adica "pe asta", zice "trof", ceva de genu.

Deci nu doar romanii sa zici ca-s tampiti, asa e peste tot, se mai scurteaza cum este mai simplu pentru vorbirea curenta.
Mai ales cand numeri banii te ajuta sa zici unspe daca ai destul de numarat.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

N-ai înţeles.Nu mă deranjează "unşpe", şi eu îl folosesc, eu am o problemă cu "uinşpe", ce pana mea caută "i-ul" ăla acolo?
Doar încearcă să pronunţi şi o să vezi ce naşpa sună.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, e aiurea uinspe, eu sincer nu am auzit pe cineva sa zica uinspe sincer nici macar la tara, dar o fi daca tu ai auzit, asta chiar zgarie.

| Simpatic a răspuns:

Dama de companie in loc de tarfa

| NLS a răspuns:

Ce probleme ai și tu...
Înseamnă că nu i-ai auzit pe cei cu "după jos" (sau bestialul "dupe jos")?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Neah,tot nu se compară cu "uinşpe".Eu când îi aud, am impresia că îi strânge cineva de OO.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-am auzit niciodată. Eu când aud "servici" fără u îmi vine să dau un pumn din reflex.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-am amintit de bunoc/bunoacă :-&

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Atâta timp cât nu mi se spune mie aşa, n-am treabă."Uinşpe" îmi sună a guiţat de purceluş.

| FreddieM a răspuns:

Asta cu,,uinșpe" n-am auzit-o. Dar ma irita in general cand,,pocelile" si bataia de joc a limbii romane, cu folosirea unor termeni inventati aiurea, fara sens, ca pari mai,, cool" cica, sau cu importarea unor cuvinte nonnecesare di alte limbi, in special din engleza.
Unele cuvinte chiar nu le suport, sunt multe, dar amintesc aici,, blender" care e mixerul nostru cel de toate zilele, sau dealer. Comerciant sau,, vanzator de" nu e pe intelesul tuturor? Ar trebui sa promovam mai mult uzul corect al limbii noastre, chiar aici pe situl asta, sunt multi care-si bat joc de limba romana. Mai sunt si pocelile astea de cartier, de exemplu, tot aici am auzit,,, blana". Oribil mod de a-ti exprima gustul pentru ceva frumos sau placut.
Pace

| aumih16 a răspuns:

Doamne fereste! a ucis limba romana ala! cine stie cu cine a facut-o!

| Dorotheea21 a răspuns:

Am fost de cateva ori in Sibiu, si toata lumea spunea pe acolo 'ora doi', dar nu mi s'a parut dezagreabil, ci amuzant. happy
In Napoli, am crezut ca am aterizat intr'un alt univers, fara nici o legatura cu Italia, este suficient doar sa le asculti doua minute limba, asa ca de atunci nu ma mai mira nimic.
Totusi, cred ca exista Dumnezeu, ca de 'uinşpe' m'a ferit. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

Mi-ai amintit şi de "Cât e ora?" în loc de "Cât e ceasul?". Mereu mi s-a părut că sună ciudat şi destul de enervant, dar totuşi, nu se compară cu "uinşpe". laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mă zgârie pe creier felul în care vorbesc moldovenii, își bat joc de fiecare cuvânt în parte

| Dandinelle a răspuns:

Las' că vedem noi

făianță

făi

șefu'

bossule ( laughing) )

| Jus7t a răspuns:

Da, doar pe tine, te-a blestemat Doamne Doamne sad
Asta că știa că tu o să zici de preoți că întreabă de SERVICI și bani.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

sad

| sopranaCadaverica a răspuns:

Eu n-am auzit in viata mea pe cineva zicand ''uinspe''...
Tigare in loc de tigara. Pa tine in loc de pe tine. Si in general detest vorba spusa cu jumatate de gura sau cuvintele neterminate din cauza ca omul e, de exemplu, logoreic. Pe scurt, ador dictia. big grin

| Swetlly122 a răspuns:

Șepte șepte

| elaventurero a răspuns:

Sau chineji in loc de chinezii.

| kevin9 a răspuns:

Si pe mine la oo