| anonim_4396 a întrebat:

O aplicație se programează diferit pentru fiecare sistem de operare?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce programeaza?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa scrii cod diferit. Bineinteles ca nu tot. Dar parti din el da.

| Ineys a răspuns:

Depinde. E o intrebare ce poate avea multe explicatii.
Pe scurt, da si nu. Poti sa compilezi acelasi cod C de exemplu pe mac sau pe windows. Ce face compilatoru in spate e treaba lui. Si pe acelasi sistem de operare, codul de asamblare difera din cauza procesorului. Fiecare procesor are setul lui de instructiuni... si deja intram in arhitectura calculatoarelor si nu cred ca te intereseaza asta.
Google it si gasesti explicatii.