| SingleForOne a întrebat:

O întâmplare ciudată despre advertising care mi s-a întâmplat astăzi.
Am cumpărat un produs Santal din supermarket, iar peste o oră văd advertising despre acest brand pe Facebook, YouTube, alte site-uri pe care le-am mai vizitat.

Cum de știu aceste site-uri faptul că eu am cumpărat un anumit produs sau este doar o coincidenta stranie?

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Oho, am patit d-astea o gramada. Cea mai dubioasa a fost cand vorbeam cu cineva pe strada despre un produs si peste putin timp imi apare reclama cu produsul ala pe telefon, de o gramada ori am patit cu chestii de genul, cineva mi-a zis ca a cumparat fizic din magazin o trusa de machiaj si fix aceeasi trusa ii aparea sub forma de reclama pe diferite site-uri, nici nu a cautat pe net acea trusa pe net ))), sau mai e un amic de-al meu care e cu sula in gura la orice conversatie si incepuse reclamele cu ''mareste-ti scula cu 2 cm pe luna", aia chiar e amuzanta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteligenta artificala din spatele dispozitivelor.

Sau o simpla coincidenta.

| Catrice a răspuns:

De fiecare data. Și nu caut chestii pe net.
Gasisem prin dulap zilele trecute niste pantaloni luați din magazin și acum am reclame fix cu aceiași model. Sau când an găsit prin pod o tastatura tip husa pentru tableta la fel, Facebook e plin de reclame la tastaturi wireless sad

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca traim in secolul tehnologiei avansate.

| SingleForOne explică:

Un răspuns mai elaborat, vă rog. Nu postați răspunsuri spam sau fără sens, doar pentru puncte. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru SingleForOne):

Esti atat de greu de cap?

| SingleForOne explică (pentru Celcestietot):

Poți să te culci dacă nu răspunzi cum trebuie, eu nu accept irelevanța, aroganța, și ignoranța.

| Yee a răspuns:

Mi s-a intamplat cu o groaza de chestii, de la casti pana la laptopuri. Sunt acele cookiuri care tot apar sa le dai accept la inceputul unui site.
Nu iti face griji, nimeni nu te urmareste prin casa, pe net si nici nu ii intereseaza istoricul tau.

| SingleForOne explică (pentru Yee):

Și de unde până unde funcționează cookie încât advertisingul și algoritmul să știe exact ce cumpăr dintr-un magazin?