| Ana7807820 a întrebat:

O intrebare mai tarzie:
Daca ne-am folosi creierul 100%, ce am putea realiza? Am regreta ca traim sau nu?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

100% utilizare a creierului poate insemna :

-o sensibilitate enorma a senimentelor primite si transmise
-realizarea unor tehnologii pe care le vedem imposibile
-capatarea unor puteri si manipularea lor dupa bunul plac
-cel mai probabil am atinge nemurirea daca am ajunge la acest procent
-telepatia va fi accesibila oricui
-lumi nevazute ar putea fi accesibile (orice dimensiune in afara de cea 3D- cea standard)
-un posibil control a ceea ce se afla un Univers (planete, resurse etc)
-aflarea sigura a originilor noastre (Daca exista Dumnezeul biblic care a creat totul)
-odata cu acest potential atins am putea disparea ca si rasa sau sa se intareasca din ce in ce mai mult legaturile intre noi (sa colaboram)
-am deveni niste zei
-am putea crea dupa bunul plac noi fiinte vii ori prin mutatii genetice sau direct iesite din "ou"
-bineinteles ca putem sa ne intelegem pe deplin corpul cum functioneaza.

35 răspunsuri:
| ihnei a răspuns:

Te-as baga in templu' mintii cu budistii

| RAY a răspuns:

Ne folosim mereu creierul 100%

| eckblume a răspuns:

Daca te gandesti ca ne folosim doar 10% din creier, trebuie sa stii ca e un mit. Am vazut filmul Lucy si au bagat informatia asta eronata. Ai mai jos explicatie buna:
https://1cartepesaptamana.ro/capacitatea-creierului-mit-10-la-suta/

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Mituri.

| Celcestietot a răspuns:

Hai să fim serioși, unii spun că ne folosim 100% din creier sau alte procentaje halucinant de avansate față de cat ar trebui de fapt. Noi avem explorat doar 5% din suprafața oceanului pentru că atât ne duce capul și vorbim de corpul nostru care este mult mai complex decât ne putem imagina. Acum toți puteam măcar să comunicăm telepatic dacă foloseam 100% din creier, să fim serioși...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule creierul este 100% folosit

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred asta, tu nu vei ajunge la concluzia mea, așa că nu vad rostul acestei discuții. Chiar nu vreau să ne certăm. Fiecare avem viziuni diferite, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să ne înțelegem.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Aici nu e vorba de viziuni diferite e vorba de adevar, creierul este folosit 100% se face o eroare de gandire, multi cred ca am putea face multe daca ne-am putea folosi creierul la maxim dar nu asta ar conta si legaturile intre neuroni, einstein avea creierul mai mic decat unui om normal, inteligenta sta in multe alte lucruri de care nu stim sigur, dar creierul ca organ este in functie mereu tot creierul, anumite ari sunt mai folosite cand facem anumite lucruri

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Dacă foloseam 100% din creier putea sa ne dedublăm când doream sau să practicăm telekinezia, și cu asta am spus tot.
Știu 100% că sunt posibile acestea. Sunt diferite studii pe internet care se bat cap in cap. Sa citești tot ce am scris, nu numai ultima propoziție. Vorbesc mâine eu, tu poți să scrii, nbwinking!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici o utilizare corecta a creierului nu te duce la concluzia ca e pacat sa traiesti.
Daca l-am folosi 100% am trai mai mult, poate. Sau poate mai putin, pentru ca ne-ar consuma mai multe resurse (oxigen, vitamime, etc), iar celelalte organe ar trai mai saracacios.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Exista persoane foarte inteligente care nu fac nimic din ce ai scris tu acolo

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am observat ca orice lucru rau, trist, penibil, care ma deranjeaza, il uit foarte repede. Cred ca ar fi cumplit sa poti tine minte chiar orice daca nu s-ar face aceasta selectie.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu dacă mă străduiesc pot sa fac asta tongue

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Hai sa vedem

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Păi și ce vrei să-ți fac? Tu nu crezi nici ce s-a întâmplat până acum în istorie la capitolul paranormal, nu crezi nici in ziua de astăzi în documentarele legate de ce am menționat, nici în videoclipurile legate de așa ceva. De ce m-ai crede pe mine, când tu negi totul?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu cred in nimic, ori stiu ori nu stiu simplu, iar ceea ce pretinzi tu e pura credinta atat, faptul ca crezi e treaba ta, faza e ca tu pretinzi ca e real acele basme asta e aiurea

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred că există așa ceva, sincer... știu că există. Daca nu ți s-a întâmplat, asta nu înseamnă că nu este adevărat și să acuzi pe altul că sunt minciuni nu este ok. De unde ai tu dovezi cum că eu mint? De ce aș minți? Sunt propriile tale păreri care nu au la baza niciun argument real, deci presupuneri. Daca sta treaba așa, mai bine nu mai crede nici pe savanți nici pe creștini, nu mai crede în nimic. Alegi sa crezi ceva care se spune că este adevărat, dar când vine alt adevăr la tine din partea altcuiva, tu îl respingi. Fie o faci cu intenție, fie este ceva subliminal în acțiunile tale.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule cel care afirma trebuie sa dovedeasca nu cel care nu crede, unde ti logica?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Au spus savanții că nu există dedublări sau lumi nevăzute?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Din nou faci sofisme, savanti astia cauta ceea ce exista nu fantezi umane

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Da, bine. Sa o lăsăm baltă.

| SG1995 a răspuns:

Folosim deja 100% din creier. Nu crezi? Fă-ți un RMN, sau un tomograf cranial, și vezi care parte din creier ar fi inactivă. Până când și când dormim creierul lucrează, e ca un computer pe stand by, care folosește funcțile de bază. Faptul că respiri, te miști, gândești, auzi, vezi, miroși, simți, etc, face ca simultan să fie activate o grămadă de componente cerebrale, să numai vorbind, de funcțiile psihice.

| SG1995 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nenea, ne folosim creierul la capacitate maximă, nu mă crede pe cuvânt, mergi și discută cu un neurolog, mai mulți fă -ți un tomograf. Vei fi dezamăgit să afli că chestia cu 10% din creier și puterile psiho-pupu e un mit.

| Celcestietot a răspuns (pentru SG1995):

Nu este un mit, este dovedit. Nu dau un anumit procentaj, dar nu ne folosim noi 100% din creier sigur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde ai scos tu profetiile astea? Ti se pare ca noi avem acum lacune in domeniul originei noastre, pentru ca nu ne folosim creierul 100%?
Nu te gandesti ca 20 de cercetatori fac cat un creier 100%?
Cum dumnezo' am putea deveni extraterestri (zei), daca am fi mai inteligenti?
Lucrezi de mult timp pe subiectul asta, de arunci niste informatii atat de "sigure"? laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasă că nu înțelegi. Studiază mai in detaliu oricât ar dura asta și poate că vei afla până la urmă cum stă treaba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Da boss, noi suntem zei de fapt, dar nu stim pe ce butoane sa apasam. M-am prins rolling on the floor
Daca am gandi mai bine, am sorta universul cum am vrea noi. Sigur!
Tu dormi linistit noaptea, stiind ca esti atat de capabil, doar ca n-ai softul potrivit la creier, sa-l duci in overclock? rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Chestia este eu l-am dus în overclock. Am găsit "cheia". Nu trebuie să fim cu toții la fel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci cu tine trebuie sa vorbim pentru micile detalii pamantesti, precum stratul de ozon/incalzirea globala, cancerul, etc?
Sau zeitatile ca matale au alte treburi mai importante in univers, nu se mai uita la nimicuri.

| Celcestietot a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am nimic cu oamenii. Cu toții trebuie sa evoluam într-un sens pozitiv. Unii evoluează mai repede, alții mai greu, iar alții niciodată până la moarte.