| Costel95 a întrebat:

O intrebare pentru atei. Voi spuneti ca nu exista Dumnezeu. Pe ce va bazati voi cand spuneti asta?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cred ca e una din cele mai bune intrebari puse pe aici. Dupa ce am urmarit zeci de discutii, dupa ce am avut si eu citeva discutii, inca nu am auzit argumente serioase cu privire la inexistenta lui Dumnezeu. E si normal, pentru ca nu poti spune ca un lucru nu exista decit daca ai cercetat toate lucrurile din Univers, asa cum nu poti spune ca o moneda de 1000 de lei nu e in casa decit daca ai cautat in fiecare coltisor al ei.

12 răspunsuri:
| BigV a răspuns:

Dar tu pe ce te bazezi cand spui ca exista Dumnezeu (asa cum este el prezentat de biserica )? Vreau ceva concret nu povesti de adormit copii gen ca te duci in iad la tipu rosu cu furca!

| BigV a răspuns:

In afara de prostia asta cu crede si nu cerceta nu ai nimic palpabil! Stii ce, eu cred de fapt in Dumnezeu! Dar nu cred in biserica! Nu cred ca Dumnezeu este asa de egocentric incat sa trebuiasca sa ii rostim numele la 3 cuvinte! Dumnezeu inseamna bunatate, nu prostie, naivitate si fanatism! Cand vad babe facand 1000 de matanii imi aduc aminte de triburile alea de prin Africa! Apropo cica sfarsitul lumii nu va veni pana cand nu vor fi citit toti biblia! Sa imi zici tu ce o sa faca aia care nu stiu sa citeasca, mai exact aia mai inapoiati de prin Africa!

| BigV a răspuns:

Nu te supara, eu nu cred in biblie sau in orice legat de biserica! Cred insa in bunatate! Daca faci un bine! Ti se intoarce! Daca faci bine in viata D-zeu ti-l intoarce, tot cu bine! Uite, sa zicem ca investesti niste bani intr-o afacere, daca i-ai investit cu cap, afacerea produce bani, o dezvolti si iti ies si mai multi bani, mult mai multi decat ai investit initial.

| 4b a răspuns:

Mda. interesanta intrebare si interesante comentariiiiile. ce pot sa spun eu e ca Dumnezeu exista si lucreaza in viata viekruia, ca il primim sau nu il primim! Insa va veni un timp cand toate acestea se vor termina si atunci sa va vad...big grin am mai avut discutii cu ateii si n-am ajuns nikiunde, e greu sa vb cu cineva care e total pe langa acest subiect, nu vreau sa-i jignesc, Doamne feri, insa imi pare rau pentru ei si pentru faptul ca nu-L obervasad si inca ceva, chestia cu a crede sau nu in biserik, nu-ti cere nimeni sa crezi intr-o cladire, cu atat mai putin in oamenii din ea; daca tu citesti Biblia si vezi ca ce zic ei si sta scris atunci asa sa faci, insa daca nu e asa: at lasa-iwinking

| Costel95 explică:

Nu o sa va spun nici un motiv pe care m-as baza, pentru ca oricum as vorbi degeaba. Orice as spune m-ati contrazice, dar nu uitati cea spus Blaise Pascal :"Daca crezi in Dumnezeu si nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi in El si El exista, pierzi totul!"

| Costel95 explică:

De fapt nu zice ca sfarsitul lumii va veni cand vor citi toti Biblia. "Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul." (Matei 24. 14), cerceteaza, si nu te lasa dus de orice vorba! In Africa dac sti merg misionari penticostali si propovaduiesc Evanghelia (eu sunt penticostal), nu stiu daca si din celelate religii, dar Evanghelia e propovaduita in multe parti. Acuma, cu chesti asta cu religia, eu zic ca e o prostie. Daca ai observat din cauza religie s-au dus multe razboaie, multi spun din cuvantul lui Dumnezeu pentru bani, cand e vorba de doi oameni unul ortodox si unul penticostal, stau deoparte de exemplu...pentru ca sunt de religii diferite, si totusi au acelasi Dumnezeu, aceeasi Scriptura, dar se diferenteaza mult. Ei bine eu nu sunt de acord cu icoanele la ortodocsi, pentru ca dacacitesti cu atentie porunca a 2a (cred ca se afla in Deuteronom capitolul 5) zice sa nu-ti faci chip cioplit nici din ape, nici de pe pamant, si zice ca nici din Cer! Dumnezeu ne-a chemat la dragoste, dar e tot mai multa ura. Astept parerea ta...big grin

| Costel95 explică:

BigV, daca tu zici ca crezi in Dumnezeu, de ce nu crezi Biblia care a fost trimisa de DUmnezeu? Iar pentru fffrankie as vrea si eu sa stiu de cate ori comenteaza lutul olarului? Oare nu e stapan olarul pe lutul sau? Masini si motoare n-au venit din cer, dar a venit Duhul Sfant din cer, si a lucrat mult, dar tu nu ti-ai pus casa in randuiala si nu s-a oprit si la tine.

| Costel95 explică:

Mai bine sa fi un om respins de lume, decat de Dumnezeu.De ce sa ne certam de existenta Tatalui nostru? Poate ca altii s-au departat de Tatal lor, dar asta nu inseamna ca Tatal lor nu exista sau nu-i mai iubeste, dimpotriva!

| fffrankie a răspuns:

Tu pe ce te bazezi ca exista dumnezeu? o teorie e pusa in practica as we speak...

| fffrankie a răspuns:

Energiile universului happy
mi se pare absurd sa crezi in Dumnezeul pe care il stii din biblie, vezi un discovery unde iti zic astia ca universul este imposibil de aflat, daca e tot facut de dumnezeu, doar aici are grija de el? suntem singurii "copii" ai domnului? daca da, aiurea, e ca si cum ai avea o casa de 1000 de camere si ai prefera sa stai in debara.nu suntem noi fapturile cele mai dragi domnului? se pastreaza echidistant? de ce mor copii de 1 2 luni si sunt altii care traiesc 135 de ani? si daca nu vrea sa se amestece de ce se vb de apocalipsa si mai ales pe ce criterii v; a fi pornita apocalipsa? ca le; am depasit de mult pe toate...
in ultimii 2000 de ani cum ne'am dezvoltat? au picat masini si motoare si combustibil din cer? s; au am evoluat cum s; a intamplat si pana acum si am ajuns unde suntem?

| fffrankie a răspuns:

@Costel, ma tem ca nu te inteleg, imi pare rau.

| fffrankie a răspuns:

Esti puerila, daca ai impresia ca, necrezand in dumnezeu nu stiu despre ce e vb...pentru ca m; ai intai am fost educat sa cred in biblie si in dumnezeu, dupa ce am crescut mi; am facut parerile proprii despre viata oameni lume dumnezeu credinta evolutie creatie.
crede; ma ca am habar de subiect, daca tu ai scrie corect dpdv romaneste, ne'am intelege si mai binewinking