| Costel979 a întrebat:

O intrebare pentru cine face sală.
Daca iti faci un meniu pentru sală sa zicem, calculat proteine+calorii(partea cu grăsimi si carbohidrați nu prea am înțeles-o, poate poti sa imi explici cum sta treaba mai bine) poti sa il mănânci in fiecare zi? Sau trebuie să îl mai schimbi pentru a obține toate mineralele si vitaminele pe care unele mancaruri le au si unele nu, si alte sfaturi sunt bine venite. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Psihiatrie a răspuns:

Caloriile nu sunt macronutrienti, nu poti spune proteine+calorii.Pur si simplu kcal sunt suma totala a 3-a macronutrienti. (proteina, grasime, carbohidrati)
Corpul are nevoie de toate 3:proteina ajuta la regenerarea masei musculare,daca este suficienta si pastrarea ei,in functie de caz.
Carbohidratii dau energie inaintea antreanmentelor sau altor activitati, desigur ca si celelalte dau energie dar nu se compara.
Si grasimile ai nevoie pentru sistemul hormonal.
In mare regimul ti-l faci cum vrei tu, daca nu esti convins de ceva ca n-ai nu stiu ce mineral, suplimentezi cu multivitamine, simpplu.

| Costel979 explică (pentru Psihiatrie):

Da frate, dar cum imi dau seama de cati carbohidrații am nevoie, si cati carbohidrati are ceva, de ex 100g de piept de pui, cum îi calculez? Si cu grăsimile la fel

| Psihiatrie a răspuns (pentru Costel979):

Calculezi cu myfitnesspal, o piratezi de pe google daca ai android full gratis.
inmultesti nr de kg cu 2x proteina (2x presupunand ca ai 70 de kg = 140g proteina )
la fel si la carbo doar grasimile lasi 0, 8 maxim 1.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Da, este bine sa alternezi. In general marea majoritate a lucrurilor le poate sintetiza corpul prin aportul altor elemente. Dar sunt unele lucruri pe care nu le poate face asa ca ii trebuie aport direct " de aia substanta". Este mult de povestit. Trebuie sa te pui la masa cu foaie si pix si sa cauti pe internet sa ti le insiri si ulterior sa-ti faci un plan de alimentatie. Documenteaza-te din mai multe surse si alegeri propria combinatie. Ce este "frumos" ca, corpul iti "spune", prin diferite "mesaje" ca are nevoie de aia sau de ailalta DACA ii lipseste. Trebuie sa stii sa le recunosti si sa actionezi in sensul acela. Daca vrei. Succes.