| RAY a întrebat:

O intrebare pentru crestini, ati prefera sa traiti in evul mediu unde biserica era la putere sau in prezent unde multi spun ca lumea e pacatoasa si rea?

Era evul mediu o lume perfecta?

33 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Comparatia e naspa!
Nu toti crestinii au mentalitatea de ev mediu!
Uneori credinta se duce la extreme! Am o matusa care in tinerete a umbalat cu multi barbati, multi casatoriti, cu copii si de cele mai multe ori foarte apropiati.Acuma cand e in varsta cica e foarte credincioasa, nu rateza nici o slujba la biserica, are icoane pe toti peretii, dar continua sa faca rau!
Nu exista lume perfecta, oamenii o strica!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Nu e nici o comparatie

| minrest a răspuns:

Man, nu te lasa sugestionat. Orice ritual facut de ALTII, chiar si asupra ta, ii priveste pe ei, nu pe tine. Daca te consacra cineva zeilor Mani, respectand perfect ritualul roman, vei muri? Nu, fac ce ritual vor, ii priveste. La fel si botezul, ii priveste pe participantii adulti.

| SkyPilot a răspuns:

Era. Si o perfectionau continuu, tot ce nu corespundea era incinerat. Cum a fost Giordano Bruno. Ca sa nu mai vorbim de lupta anticoruptie din vremea lui Vlad Tepes!

| RAY explică (pentru SkyPilot):

Si tot degeaba ca coruptia a invins si invinge mereu

| Hammurabi a răspuns:

Ce înțelegi tu prin "creștini"?
Părinții tăi te-au creștinat când te-ai născut, cu sau fără voia ta, și așa vei rămâne până vei trece la o altă religie necreștină.
Odată ce ritualul a fost încheiat, ești și vei rămâne creștin până când vei întreprinde ceva în sensul ăsta pentru a te descreștina.
Datul din gură și scrisul pe TPU n-au nici o valoare în sensul ăsta.
Când te vei descreștina, să mă anunți și pe mine. laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ce ma ))))))))))) ai baut de dimineata

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Da, cafea. laughing)
Păi n-am dreptate? Spune dacă ești nebotezat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man am fost =la trecut, am fost botezat cand aveam doar 6 saptamani, tu la 6 saptamani erai un om matur? rational? care putea lua o decizie? in ceea ce priveste religia?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ai fost botezat, repet, cu sau FĂRĂ voia ta, ești creștin.
Asta până când, acum că ai discernământ, vei întreprinde ceva ca să te descreștinezi.
Simplul fapt că tu nu te consideri, e egal cu zero.
Ai posibilitatea să treci la o altă religie necreștină sau ai posibilitatea să trimiți o cerere de apostazie către Biserica Ortodoxă Romană, cea care te-a creștinat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man nu gandesti logic, cafea e de vina oare?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E foarte real ceea ce îți spun.
Odată ce ai fost botezat, singura posibilitate de descreștinare e să soliciți apostazia de la BOR.
Documentează-te.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man eu am recunoscut la recensamant ca sunt ateu, nu am ce solicita, trebuie sa solicit si biserici catolice, ca sunt botezat si catolic

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Deocamdată ești creștin și aparții de BOR. Când ai fost botezat, numele tău a fost trecut în analele BOR și ești trecut acolo și în momentul de față.
Ești singurul care poți solicita excluderea.
Ce te împiedică să o faci dacă ești convins că asta vrei?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu contează, catolică, ortodoxă, creștine sunt amândouă.
Recensământul nu te descreștinează. laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Omule nu stiam asta, logic ca sunt convins, tu crezi ca ne jucam aici pe TPU? tu asa crezi despre atei? ca noi jucam teatru ))))))))))

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cine e hotărât și determinat în ceea ce crede, face, nu doar vorbește.
Au fost și alții care au solicitat apostazia de la BOR.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Man eu tot caut pe google dar nimic

| RAY explică (pentru Hammurabi):

La ce parohie sa merg?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Probabil trebuie să începi prin a afla unde ai fost botezat.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar sigur foarte usor de aflat, nu vad rostul la asa ceva si asa se vede ca propaganda BOR nu a avut efect desi romanii se ilumineaza la cap

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Cum nu vezi rostul?
Nu e normal să nu mai aparții de BOR dacă tu nu vrei asta?
Nu e normal ca numele tău să nu mai fie trecut în rândul creștinilor în evidențele bisericii dacă tu nu vrei asta?
Părinții tăi te-au băgat înainte ca tu să intrii în deplinătatea facultăților tale cognitive. Tu ai posibilitatea să te scoți.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

O sa vad

| supadeceapa a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu nu-mi amintesc sa fi semnat ceva la botez rolling on the floor
Vreau sa-mi vad si eu numele, unde-i lista aia?

| Hammurabi a răspuns (pentru supadeceapa):

Când te-au botezat părinții tăi la biserică, popa te-a înregistrat după certificatul de naştere.
Ştiu că nu te botează dacă părinții nu vin cu certificatul de naştere al copilului.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"La ce parohie sa merg?"
Wow, asa mult de deranjeaza?
SI ce e asa irational sa crezi in creator?

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Nu inteleg de ce te obosesti sa pui astfel de intrebari, nu o sa intelegi niciodata cat de irationala e pentru un ateu lumea voastra oricat ti s-ar explica.

| Superior a răspuns (pentru supadeceapa):

"irationala e pentru un ateu"
Pentru un ateu, bine zis.

| RAY explică (pentru Superior):

De ce ma intrebi pe mine?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, dar eu daca as fi ateu dar botezat crestin abia ca m-ar interesa sa caut o parorhie unde sa declar asta...

| Superior a răspuns:

Daca era asa, jumatate din stiinta nu credea si venea cu argumente PRO creator.

| AlexDarius3 a răspuns:

Ai înnebunit? să intre turcii peste mine să mă ia?

| DorelFrone a răspuns:

As prefera sa traiesc pe vremea lui Hitler si de preferat sa nu fiu evreu