| TheMoon15 a întrebat:

O intrebare teoretica. Daca nu mananc deloc, adica cu zilele sau saptamanile, e posibil sa chelesc, chiar daca nu o am in gena? Are vreo corelatie?

Răspuns Câştigător
| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.
Infometarea poate duce doar la:
Malnutritie – primul efect al infometarii asupra organismului consta in malnutritie, care la randul ei provoaca o serie de carente nutritionale, precum lipsa de vitamina A, deficitul de vitamina C si chiar si lipsa de fier (anemie).

Reducerea ratei metabolice – cand organismul nu este hranit corespunzator, metabolismul incetineste, ceea ce inseamna ca vei arde mai putine calorii decat de obicei, deci vei slabi mai lent. Asta se intampla pentru ca organismul se straduieste sa isi conserve masa musculara.

Slabirea oaselor - atunci cand slabesti, pierzi din masa musculara, insa ceea ce putini stiu este ca infometarea determina si slabirea oaselor, prin pierderea densitatii acestora. Asadar, intreg sistemul osos trece prin modificari din cauza infometarii, modificari care, in timp, pot favoriza fracturi osoase sau afectiuni precum osteoporoza.

Oboseala accentuata – pe masura ce mananci mai putin, vei avea tot mai putina energie. Oboseala este acuta la persoanele care se infometeaza. De asemenea, infometarea este asociata cu senzatie de slabiciune, ameteli si probleme de concentrare.

Constipatia – riscul de constipatie este mai mare in randul persoanelor care sufera de infometare. Odata cu constipatia frecventa, si riscul de aparitie a hemoroizilor creste.

Tulburari de natura psihica – infometarea afecteaza si abilitatile cognitive ale individului. De aceea, persoanele care nu mananca asa cum trebuie pentru o perioada mai lunga de timp au probleme de memorie, gandesc mai lent si iau decizii mai greu. Totodata, din lipsa hranei apar si anxietatea, irascibilitatea si chiar si simptome specifice depresiei.

Sporirea apetitului – un alt efect nedorit al infometarii consta in sporirea apetitului. Cu cat te abtii mai mult si stai mai mult timp nemancat, cu atat mai mare va fi dorinta, dar si nevoia organismului de a manca.

Nu iti recomand, daca o faci ori pentru chelire, ori pentru cresterea parului.
Cel mai bine urmezi sfatul medicului, iti faci analize si poate reusesti la efectul dorit.

O zi frumoasa si sper sa reusesti ce ti-ai propus!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu mananci cu saptamanile, sigur chelesti.
In garsonieră cu ușă in tavan.