| anonim_4396 a întrebat:

O mica problema. Am 18 ani, aproape 19 si inca mai vorbesc cu persoane mai mici decat mine. Primesc adesea mesaje de la ei si sunt destul de amabil in general si vorbesc cu toata lumea. Indiferent de varsta, culoare sau sex. Doar ca nu prea stiu ce as putea vorbi cu ei incat sa fac conversatia mai interesanta. Cel putin pentru mine. Nu imi place sa le dau cu jet cum s-ar spune. Majoritatea au intre 13 si 16 ani. Cam asa. Deci, despre ce, sau cum sa vorbesc cu ei sa fie mai "interesant" si pentru mine si pentru ei? Sa nu ma plictisesc si sa las seen?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă ei sunt cei care te abordează, nu ei ar trebui să vină cu subiectele de discuție? Nu prea îmi dau seama de ce ai vrea, la 19 ani, să discuți cu cineva de 13, chiar dacă ai aborda subiecte ca filmele ori cărțile, tot există o prăpastie culturală între voi, cât de bine te pricepi la My Little Pony și la Barbie în Fairytopia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vezi ce îi interesează. Pe fiecare îl interesază altceva. Întreabă.

| Delcatty a răspuns:

In mod normal, ar trebui sa vina de la sine si mi se pare ciudat ca e nevoie sa stai sa te gandesti, dar poate am eu alta mentalitate.
Poti discuta cu cineva din intervalul ala despre muzica, jocuri video, filme, scoala, relatii, pasiuni, planuri de viitor si alte subiecte asemanatoare. Cam ce discuti si cu cineva de varsta ta, dar excluzand subiectele mai sensibile si culte cum sunt religia, politica sau filosofia, aici ori fiind neinteresati, ori nepriceputi pentru varsta aia.