| anonim_4396 a întrebat:

O persoană are următoarele comportamente :
-motivație și energie oscilantă
-nervozitate în funcție de factorul exterior
(redusă/mare spre accese violente fizice și verbale)
-secretomanie față de cei din familie
-îndoieli,suspiciuni față de oameni/situații,nu crede până nu vede/testează,par multe periculoase, riscante
-nevoia de a se "adăposti" în locuri comode și sigure fără a interacționa cu cei din familie
-supraanalizări urmate de încordare musculară
-evită unele subiecte de discuție deoarece ar irita-o și ar compromite socializarea,pune capăt brusc unei prietenii,relații.
Ce fel de tulburare s-a declanșat?(de preferat un link către un articol sigur, corect tehnoredactat pe tema asta)

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca e ceva ce avem majoritatea.Adica nu zilnic dar fiecare trece prin chestii de genul.

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o tulburare, multi suntem asa.

Suspiciuni si indoieli fata de oameni avem multi.
Nici eu nu cred pana nu vad sau nu verific, de exemplu.

Asta pare putin mai aparte insa nu cine stie ce:
"supraanalizări urmate de încordare musculară".

Secretomania fata de familie e bine intemeiata, simte probabil ca acea persoana nu e inteleasa si evita sa zica anume chestii in familie ca apoi sa se comenteze aiurea sau sa fie condamnata acea persoana, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci banuiesc ca e vorba de o tulburare de personalitate. Nu stiu daca s-a declansat, astea se formeaza inca din adolescenta, ma rog, de fapt debuteaza de atunci. Ai putea mergi la un speciliasit care va decide in urma discutiilor si testelor aferente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici una. E un om normal.