| anonim_4396 a întrebat:

O persoana care a fost de foarte multe ori spitalizata si care a suferit mult credeti ca e mai bine sa se odihneasca pe veci sau sa fie o leguma si sa aiba parte de suferinta?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sa se odihneasca pe veci e cel mai bine si pentru persoana si pentru ceilalti? Ce rost are sa sufere, animalele nu ai vazut ca nu-s lasate sa sufere? Atunci de ce am lasa noi pe un om sa sufere?! Asta ar fi sadism.

| mentholinks a răspuns:

Eu as prefera sa am parte de suferinta decat sa ma odihnesc pe veci, adica sa nu fac nimic sau sa o belesc la rece. Cand suferi, e posibil sa mai ai parte si de momente de bucurie, adrenalina, etc. Fiindca ce este viata, daca nu o succesiune de momente?

| Bizon95 a răspuns:

Extrem de putini oameni NU au o viata de rahat, si de care sa fie cu adevarat multumiti ei isasi, ei sunt exceptia care confirma regula

moment in care teoria din spatele legii care interzice sinuciderea, sau euthanasia e ca intotdeauna mai e o speranta, chiar in absolut ultimul moment

chestia asta in sfarsit se rupe in vreo 2 state americane care dau niste pastile celor care e clar ca nu mai pot supravietuii, si sunt trimisi acasa, sa decida ei insasi cand, unde (in caminul propriu) si inconjurat de cine (familie) o sa isi termine propria existenta condamnata, inainte de a incepe sa sufere serios si sa isi piarda ultimul gram de, demnitate

| Gurgău_Cristian_1999 a răspuns:

Salut!
Eu cred ca este decizia persoanei respective, pentru ca este singura care poate se decida pentru viata ei. Cu totii suntem diferiti, am trecut prin multe si e bine sa ne gandim la ce este bine pentru noi. Daca, totusi exista posibilitatea ca acea persoana sa traiasca, e bine sa se bucure de fiecare zi pe care o mai are. Fiecare zi ne aduce noi experiente si nu stim niciodata cand apare rezolvarea de care avem nevoie.
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes si sanatate!