| Dani211 a întrebat:

O persoana muta ce nu are 2 brate, mai poate comunica cumva? Avand in vedere ca prin limbajul semnelor nu poate.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Poate scrie cu un pix tinut in gura, deci poate comunica.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate comunica deloc, ramanand la latitudinea celui/celei care o ingrijeste sa: o hraneasca, spele, imbrace, imbaieze samd.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate comunica daca are un pix in gura si scrie cu el cum poate, deci ar merge, oricum o asa persoana nu stiu ce motivatie ar avea sa mearga mai departe in halul ala, dar ce sa zic.

| oglindasultanului a răspuns:

Ce intrebari horror puneti in era tehnologiei

| mastadont a răspuns:

CE zice jasmina e complet fals, de fapt se poate comunica. Vezi exemplul lui stephen hawking, care comunică cu ajutorul unui computer creat special pentru el și care este controlat prin mișcări ale feței care sunt convertite în text.
"Un cursor scanează automat tastatura pe rânduri sau pe coloane. Pot selecta un o literă mișcându-mi obrazul pentru a opri cursorul. Mișcarea este detectată de un comutator infraroșu care este montat pe ochelarii mei. Acest comutator este singura mea interfață cu computerul. EZ Keys include un algoritm de predicție a cuvintelor, așa că, de obicei, trebuie doar să tastați primele două caractere înainte de a putea selecta întregul cuvânt. Când am construit o propoziție, o pot trimite la sintetizatorul meu de vorbire. Folosesc un sintetizator hardware separat, realizat de Speech +. Este cel mai bun lucru pe care l-am auzit, deși îmi dă un accent care a fost descris diferit ca scandinav, american sau scoțian", își descrie Hawkings sistemul prin care vorbește pe blogul său.
https://www.libertatea.ro/stiri/cum-vorbeste-stephen-hawking-1896623

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Pai si nu toate lumea are bani de sistemul acela al lui Hawking.

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

Bani se pot găsi din donații, sponsorizări, ajutor guvernamental etc.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Visezi si tu de nu se poate, mai bine pune un creion in gura si scrie cum s-o putea.