| IonutPetre12 a întrebat:

O sticluta din aia mica de jack( cred ca are 75ml ) cu cate beri de 5% echivaleaza?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Un pahar de bere mic de vreo 300ml, hai sa zicem 400ml
stiu, ca, calculul la exact cat alcool e de fapt e mai mare
insa din cauza ca NU tot alcoolul ajunge in sange, cand e vorba de tarie, pentru ca e prea putin lichid, mai ales daca ai mancat, in schimb la bere fiind mult mai mult lichid, cam tot alcool-ul ajunge in sange

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-as raspunde dar esti minor.

| IonutPetre12 explică (pentru darrio2007):

Tocmai ai facut si mai rau.Nu ai raspuns si acum m ai facut si m ai curios sa le incerc sa vadlaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Daca asta iti dicteaza constiinta, e problema ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Continutul de alcool este aproximativ egal cu doua doze de 330ml (bere 5%).

| sierra1 a răspuns:

Nu poți compara prune cu kiwi, mere cu pepeni. Bea-le sănătos pe ambele

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Cum sa nu poti compara. 75ml wiskey de 40% are 24g alcool.
Tot atat au si 2 sticle de 330ml bere la 5%

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Maestre, parcă era vorba că nu-mi răpunzi (și acum ai făcut-o de oaie)

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca era vorba doar pe subiectul ala. cand mai spui prostii de ce sa nu te corectez?

| Panamax a răspuns:

O sticla normala de Jack de 0, 750 l are 237 g alcool si este echivalentul a 12 beri de 5% de 0, 5l
O sticla mini de 50 ml are 15, 8 g alcool si este echivalentul unei beri de 0, 33l de 5%

| MagicOneT a răspuns:

Jack-ul clasic are 40% alcool, 40% din 75 ml inseamna 30 de ml de alcool.

30 de ml de alcool se regasesc in 600 de ml de bere de 5%

| randomdata a răspuns:

Daca te referi la alcoolemie atunci depinde decare tip de jack e, presupunand ca e Old no. 7 atunci ar echivala la 2.4 beri