| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii care au depresie si anxietate sunt mai inteligenti decat aia care nu au?

9 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Suprasolicitati psihic, dar le lipseste mult.

| Apokales a răspuns:

Da, dar nu este o regula. Are o legatura una cu alta, inteligenta cu anxietatea si depresia. Cand esti trist/depresiv retii mult mai bine detaliile.

Intr-un magazin s-a facut urmatorul expriment, in zilele insorite, frumoase s-a pus in difuzoare muzica vesela, apoi oamenii au fost intrebati de anumite detalii, iar ei au omis in mare parte. Cam acelasi lucru s-a facut in zilele mohorate, doar ca in difuzoare era muzica depresiva, trista. Atunci oamenii au fost mult mai atenti la detalii si nu au omis atat de multe fata de ceilalti.
Ideea este ca uneori boala aduce si avantaje. Cei bolnavi de schizofrenie au mai multa imaginatie decat oamenii obisnuiti, cei loviti de depresie retin mult mai bine, iar personal am observat ca cei ce joaca sah sunt predispusi paranoiei sau poate ca paranoia ii face mai buni la sah, desi nu-s atat de sigur.

| Yuoia a răspuns:

Nu.
Pot fi cazuri, dar nu depresia ii face inteligenti. Erau dinainte. Si ceva i-a facut sa cada in depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia te face mai prost

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Era o vorbă. proștii sunt mai fericiți decât cei deștepți..dedu de aici?

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Nu neaparat, daca o persoana inteligenta cade in depresie sau anxietate va fi capabila sa o depaseasca. anxietatea sau depresie nu iti ridica gradul de inteligenta doar te afecteaza in anumite feluri, dar depinde e noi asta

| Hahahaihui a răspuns:

Din contră, de ce să menții ceva ce nu este folositor...simpu, nu!?

| Savu4iosif a răspuns:

Nu nu neaparat intr-adevar oamenii care sunt simplii sunt mai fericiti nu cei care sunt la culmea prostiei si oamenii simplii. Spre exemplu un om care traieste la tara in simplitate si nu isi ocupa capul cu alte 1000 de prostii deci daca ai depresie si anxietate nu inseamna neaparat ca esti mai inteligent

| iustinhoodnikka a răspuns:

Nu, sunt doar "boli" mintale, nu stiu mult despre anxietate, dar depresia e pur si simplu cauzata de circumstantele emotionale pe care le ai.
Depresia ba chiar poate afecta negativ inteligenta ta, un simptom foarte comun al depresiei este insomnia, si lipsa de somn are efecte asupra cognitiei asemanatoare cu trauma la creier.