| AdioTPU a întrebat:

Oamenii care fac chestii la extrem, gen cineva care de la foarte gras ajunge foarte slab sau cineva care vrea sa se lase de dulciuri și nu o face gradual ci deodată, sunt acei oameni pentru care nu exista gri ci doar alb și negru, pe principiul totul sau nimic?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu cred… Eu de exemplu am fost fumător. Am fumat 4 ani, și când m-am lăsat m-am lăsat dintr-o dată. Pentru că este adicție. Nu prea poți să le reduci gradual. Să le lași dintr-o dată este cam cea mai bună variantă. Și cu dulciurile cred că este cam la fel. Probabil că este vorba mai mult de ambiția omului. În cazul meu cu fumatul mi-am pus problema de sănătate. Și le-am lăsat dintr-o dată pentru că mi-am pus în minte că așa o să fiu sănătos. Iar de la gras la slab nu știu ce să zic. Probabil că și acolo tot despre ambiție este vorba. Tu ai dat exemple benefice pentru sănătatea omului, a pierde din greutate și a renunța la dulciuri este un lucru bun.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie mi se pare vointa mai ales cand e vorba de mancare, tigari, alcool. Ca doar vointa ai nevoie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu sunt genul care face schimbări radicale, dar nu e o regulă.
Mă cam răsfăț, caut schimbări graduale când vine vorba de alimentația/obiceiurile mele.
Dacă am observat urmele unui exces pe corpul meu, mi-am impus reguli simple, că să mă pot ține de ele.
Fac schimbări radicale când vine vorba de relațiile cu oameni, investiții și alte decizii de adult. Acolo nu accept gri.

| Mosotti a răspuns:

Oamenii aia vor rezultate repede, nu sa stea 70 ani, nu este rau.
Ca daca au am 10 kile in plus si le dau in 3-4 luni, uit de ce m-am apucat sa le dau.
In maxim 1, 5-2 luni sa le dau.

Au ambitie sa rezolve repede treaba.

| dullcat a răspuns:

Nu neaparat. Daca iti concentrezi determinarea pe un anumit efort sau pe un scop important pentru tine, si mizezi pe totul sau nimic, nu inseamna ca asa procedezi in orice privinta in general. Firea umana e destul de umitoare, atunci cand vrea. laughing

| Freya1 a răspuns:

Se spune ca nu prea e bine nici sa renunti brusc la anumite obiceiuri chiar dacă sunt nocive.Dar da, mai sunt oameni ce fac asta și eu mai fac și nu stiu cum sa ii cataloghez.Cred ca mai de graba hotărâri.

Eu una am renunțat brusc la țigări.Cei drept in sarcina, dar nu le-am rărit sau ceva ci am decis brusc ca e gata cu ele măcar pana nasc.
La fel am renunțat și la o relatie.Nu am făcut pauze, nu am încercat N lucruri.Cand am simțit a nu mai pot și nu mai merge mi-am văzut definitiv de viata.Mi sa părut pierdere de timp sa tot trag de el sa îl fac sa înțeleagă lucuri.Am specificat ce nu e ok și am avut conversații, dar...

Probabil când iei decizi de genul în stilul asta.O faci pentru a nu te chinui sau răni.Ca dacă tot tragi de lucuri pana la urma te complaci si ramai cum ești.