| troleibuz a întrebat:

Oamenii de succes recomanda trezitul la 5 dimineata. Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Oamenii de succes se culca la 5 si se trezesc la 7, asta inseamna sa fii mafiot!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ma culc la 5 dar ma trezesc inainte de 7 (pe la 1)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O idee foarte buna. Desi succesul este diferit de la persoana la persoana.

Asa capeti o perspectiva mai buna a zilei. Era o vorba ca "cine se culca cu gainile si se trezeste cu ele o sa se bucure de toata ziua".

Numai ca... eu niciodata nu cred ca o sa pot sa ma trezesc asa. Chiar si faca pun ceasul. Nici cele 10 alarme ale mele nu fac fata. Le opresc fara sa vreau :/

| SilentRain a răspuns:

E benefic dacă ai un stil de viață agolmerat, faptul că te trezești la 5 nu iti garantează succesul

| PainTech a răspuns:

Ma trezesc la ora 5 dimineata aproape in fiecare zi.
Nu sunt de acord cu oamenii de succes.

| mastadont a răspuns:

E o idee bună. Eu am făcut înnot în trecut și m-am trezit la 5 fără un sfert vreo 4 ani aproape zilnic. Și acum mă mai trezesc uneori, și dacă am de învățat sau ceva am observat că, de la 6 până pe la vreo 9 sunt cel mai productiv. Acum depinde și cum dormi, eu mă trezesc la orice sunet, ceasul nu-l pun niciodată pentru că dacă îmi propun să mă trezesc la o anumită oră de obicei mă trezesc și fără. Am cunoscut însă persoane care nu se trezeau deși le suna ceasul la ureche, am avut un coleg de cameră pe care trebuia să-l ud cu apă ca să se trezească, nici ceasul nici împinsul și trasul nu funcționau. Uneori făceam chef în camera de cămin, muzică la maxim și toate alea și tipul dormea de puteai să tai lemne pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,daca te culci la 10.Depinde de fiecare organism.
Eu functionez perfect cu 5 ore de somn, altii au nevoie de 7-8 pentru a da randament.In mod normal 7-8 ore e minimul pentru un organism sanatos, ce e sub acest prag dauneaza, chiar daca efectele nu sunt vizibile pe moment.

Fiecare om este și funcționează diferit. Nu ar trebui să ne luăm după ce spun oamenii de succes pentru că nu garantează nimic faptul că dacă ceva a funcționat pentru ei va funcționa și pentru noi.

Contează ce faci între ora de trezire - ora de culcare. Dacă îți utilizezi timpul eficient, nu (mai) contează absolut deloc ora la care te trezești/adormi.

Pentru majoritatea oamenilor pe care o cunosc eu trezitul la ora 5 dimineața e mai degrabă dăunător decât benefic.
În ceea ce mă privește, trebuie să recunosc că îmi provoacă o mare plăcere trezitul la 4 sau 5 dimineața.
Dacă mă trezesc mai târziu de 7:30 consider ziua irosită - de cele mai multe ori.
Yeah, I have an old Soul.