| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii din zilele de astazi comunica tot mai greu, din cate am observat. Ce imi puteti spune despre acest subiect? Cum as putea sa fac oamenii mai activi in conversatie, fiindca uneori oricat de documentat ai fi, simti ca nu esti ascultat sau auzit. De multe ori am observat ca daca reuseam sa vindec ceva personal, regaseam acel lucru nevidencat in alti oameni, este un sentiment ciudat si nu stiu cum as putea reglementa aceasta situatie, pentru ca din cate am observat este ca stam tot mai prost cu comunicarea...este inutil sa mai spun faptul ca sunt prea restranse cercurile de prieteni incat cu greu iti mai poti face intrarea si acceptarea. Ce sfaturi imi puteti da in legatura cu aceste intrebari? Multumesc, doresc raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu altii cum sunt dar eu m-am inchis in mine tocmai pentru ca ani de zile am tot dat de la mine si nu am primit niciodata innapoi nici sentimental nici din punct de vedere al stimei si aprecierii cesimt ca pe buna dreptate am fost indreptatita sa primesc.Si din acest motiv am decis ca nu mai vreau sa fac parte din nici un cerc de prieteni (e drept ca deja eu am 60 de ani dar vad ca problema e aceeasi si la tineret) ma restring doar la cei care nu numai ca cer dar si dau pe masura asa a fost mereu mama mea, fratele meu si baiatul meu.Atit imi ajunge.Mai bine oameni putini in viata dar care stiu sa te aprecieze la justa ta valoare.Nu vreau sa ma obosesc nici fizic nici psihic cu oameni care nu ma merita.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Oamenii din zilele de astazi comunica tot mai greu"

pornești de la o premisă falsă deci concuziile vor fi pe măsură

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să faci oamenii să ți se alăture și să fie conversații deep. Eu zic în primul rând să fii tu. Fiind tu, atragi oamenii pe gustul tău. Oamenii cu care poți avea ceva în comun, așa pornește cel mai ușor conversația.

Apoi dacă vrei cât mai mulți sau tu chiar ești open mind și ai vrea să porți conversații chiar și cu opușii tăi, ca mentalitate mă refer, ar trebui să nu ai prejudecăți. Claaar prejudecățile și chiar judecata v-a distanța oameni, nu-i va conecta.

Dau un exemplu concret : eu cred în God, nici nu renunț la El orice ar fi, dar nu e ok, să-i judec pe cei de altă religie sau cei care nu cred în nicio divinitate, evident că și reversul e important ca o relație/comunicare să înflorească. Deci dacă și eu cred că am de învățat de la ei și ei de la mine, totul e frumos.

Apoi ar mai fi un secret, dar evident nu să i lași să abuzeze de el. Dacă de exemplu eu ortodoxa cred că am ce învăța spre exemplu de la budist și-l includ în cercul meu, dar el are o atitudine mai arogantă și el despre ortodoxie nu ar vrea nici în ruptul capului să audă, eu dacă totuși sunt deschisă și îi ofer încrederea mea, el se va apropia și în final ba chiar va reprezenta un atu, deoarece va vedea că nu sunt însetat de dreptate ci apreciez relația și conversația, apreciez omul mai mult, așa cum e el, însă nu mă las nici abuzată, atunci când arogantul a prins slăbiciunea mea și va vrea chiar să-mi schimbe credința, abia atunci poți să renunți la acea relație.

Ca și tehnici de comunicare, nu aș știi ce să te sfătuiesc să utilizezi. Fii doar tu. Observă oamenii și ce pasiuni au ei, oamenii chiar și cei care par superficiali, par dornici să comunice atunci când le atingi coarda sensibilă/preferată.

Mă repet happy dacă vrei să incluzi oameni din câte mai multe cercuri, va fi important să fii tu open mind, deoarece deși mulți spunem că ne plac conversațiile deep, sunt și oameni cărora le place să vorbească despre unghii, mașina lui, cățelul lui, chiar organul lui. Deci important este să privești omul cu adevărat, omul exact așa cum e și să-l iei exact așa cum e. Iar conversația vine pe parcurs.

P.S. Oamenii mai tăcuți sau cei care nu vor să dezvăluie chestii personale sunt cei mai provocatori, dar o dată ce le-ai prins încrederea și le-ai oferit din timpul tău și i-ai lăsat să se deschidă treptat, vei vedea că sunt de fapt cei mai sociabili oameni, o să ajungi să te saturi tu de ei, când or să se deschidă. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Un raspuns pe care as fi dorit sa-l fi dat eu happy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e chiar nasoala situatia cu consecinte serioase asupra sanatatii mintale dar si asupra organismului, bipedul uman e facut sa traiasca in cete.
Orice forma de exilare sociala poate duce pe termen lung la diferite probleme de sanatate.
Multumta retelelelor de socializare care creste ego-ul si narcisismul din oameni.