| Genevaaa a întrebat:

Oamenii optimisti chiar sunt atractivi? De ce? Comparati-l cu un om pesimistwinking

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are mai mult succes pentru ca atrage ceea ce gandeste optimistul, cealalta versiune isi atrage necazurile in viata dupa zice de lume ca e rea.

| inflicted a răspuns:

Nu știu care e mai enervant...
Prefer realismul.

| RAY a răspuns:

Atracția e una,optimismul e alta, daca te referi ca a comunica,socializa da,e mai bine sa fii optimist,în România vorbim de o societate schizofrenica paranoica trista,plina de prejudecăți, ura,venin și multa indiferenta și prostie, e bine sa fii optimist? Da, daca ți cont de realism, nu de gândirea pozitiva, doar 2% din cei care citesc cărți de motivație fac ceva, totul pornește, de la a fii conștient cu tine, critic, blând și sa nu fugi niciodată de realitate sau sa lași pe mai târziu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in principiu, lumea nu ar vrea langa... persoane care se gandesc la rau, si nu la bine.

Plus ca asta atrage acea senzatie de "a te plange". Si uneori asta nu este prea atractiv.

| Genevaaa explică (pentru DoarBogdan):

Mie mi se par destul de "boring" persoanele optimiste care zambesc si tot asa, imi dau un aer prostesc, mai bine esti realist. Extrema e interesantă

| DoarBogdan a răspuns (pentru Genevaaa):

Sunt de acord cu ce ai spus, insa... te-ai contrazis in doi termeni. Si din acest motiv nici nu am adus vorba de altceva.

Tu te-ai referit strict la optimisti si pesimisti. Ce legatura au realistii?
Da, este placut sa ai langa tine o persoana realista, normal, care sa si stie sa se adapteze si sa reactioneze la situatie.

Dar asta nu este o extrema (:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, deoarece emană celor din jur un vibe plăcut, o energie pozitivă, vindecătoare, bună dispoziție.
Un pesimist stârnește opusul, strică dispoziția celorlalți, îi descurajează.

| Lovelyrockgirl a răspuns:

Oamenii optimisti se bucura de viata.
Cei pesimisti sunt tristi si trag inapoi.