| Joker3134 a întrebat:

Oamenii violenti au stima de sine scazuta, dar cum de ei nu sunt timizi? Ca nu inteleg

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o regula. Poti sa ai stima de sine foarte ridicata și sa reactionezi impulsiv.
Vei vedea oameni care se disprețuiesc și care știu sa gestioneze foarte bine o situație tensionata.Sau altii care se iubesc pe sine (narcisisti) si nu sunt educati deloc.

Oamenii violenti sunt acei oameni care nu au cei 7 ani de acasa și nu au autocontrol prin inteligenta.
Oamenii inteligenti își folosesc inteligenta si nu forța.
Oamenii prosti își folosesc prostia și forța.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oamenii violenti au stima de sine scazuta.
Pe ce te bazezi când afirmi asta?
Când pornești de la premize false, poți ajunge oriunde, numai la adevăr, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns:

Nu e o regulă, poți fi timid chiar pudic și să fi violent și dacă ar avea stima de sine scăzută nu ar fi violenți. trebuie
Cei mai mari criminali din istorie erau timizi, introvertiți cu toate astea aveau la activ crime în serie

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns (pentru Joker3134):

Din frustrari, Mediu înconjurător, traume, poți fi violent și să ai stima dar și să nu stima de sine crescuta, din lipsa educației cred eu, dar și fiind cu probleme mintale.

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns (pentru Joker3134):

Lipsa de educație e una din zecile de cauze din care poți să fi violent.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Omule, ca sa intelegi odata cum sta treaba pentru ca ai pus cam aceeasi intrebare de 3 ori:
- violenta se naste din frustrari, lipsuri de orice fel inclusiv materiale si in unele cazuri lipsa educatiei (pentru ca un ghiolban agresiv care abia leaga 3 cuvinte nu poti spune ca poseda o vasta cultura generala sau o inteligenta iesita din comun ori norme de comportament social).
- stima de sine scazuta vine din abuzuri (fizice dar mai ales psihice). Ca exemplu, adesea copiii ce au simtit pe pielea lor ce inseamna bullying-ul din scoli, la maturitate ajung niste adulti care nu pot nici macar mentine contactul vizual cu o alta persoana din cauza lipsei de incredere de sine.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

In momentul in care parintii sunt foarte protectivi sau autoritari, apare abuzul emotional. Tu ca si copil te straduiesti mereu sa fii la inaltimnea asteptarilor si sa nu-i dezamagesti. Mereu traiesti cu gandul ca orice faci poate nu-i destul de bun ca sa-i multumeasca. Astfel apare iar stima de sine scazuta. Dar ca indivizi suntem diferiti si nu-i valabil pentru fiecare. Ori unii au reusit sa treaca peste aceste bariere.

| Bruno92 a răspuns:

De aia se mai spune că mutul foote pământul, mata blândă zgârie rău, ferește te de persoane de genul și nu ii subestima că unii sunt extrem de periculoși daca sunt provocați.