| anonim_4396 a întrebat:

Oare am existat inainte sa ne nastem?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca stele undeva in univers, ce frumos suna, cu toti am facut parte dintr-o supernova care a explodat candva in univers, suntem fii stelelor sa spun asa

| Drimmero a răspuns:

Am existat doar in teava tunului,, sub forma de spermatoid.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" In natura nimic nu se castiga, nimic nu se piere, totul de transforma. "

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am sa ma transform intr-o idioata daca mai stau mult pe aici. laughing
Clar, Conversatiile nu sunt de mine, ma depasesc! happy
Puteau foarte bine sa se numeasca "Convertiri", ajungi repede foarte prost, in foarte scurt timp. big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu e cazul tau. Constiintele inalte stiu sa-si urmeze misiunea pe lumea asta. Pe aia care cotrobaiesc pe unde cred ca au mai fost si cred ca si-au uitat ceva pe acolo lasa-i, poate gasesc ce le trebuie pentru lumea in care sunt acum si evolueaza si ei saracii laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Noapte buna Eugen. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Un impuls de viata pentru maine cand te scoli -
https://www.youtube.com/watch?v=94Po47N1Fng

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ei? happy Ce crezi?
Exista viata, inainte de viata? big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mai, nu stiu, chiar nici nu m-a preocupat. Nu am nici o religie si cu atat mai putin sunt budist. Am fost preocupat mai mult ce se intampla de aici in colo, adica dupa. Am avut o invitatie acum 3 ani si nu m-am prezentat, o astept pe a 2 a care sigur vine dar vad ca ma mai lasa sa stau de vorba cu tine. Poate ca nici nu e bine sa le stim pe toate. Voi va faceti de lucru copilareste cu de astea, sunt multe mai interesate si mai utile pentru varsta voastra.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Consider ca nu.
Nu detin adevarul absolut, dar am invatat sa fiu din ce in ce mai subiectiv.

Inainte sa ne nastem am fost morti si ne vom intoarce acasa in curand.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Deaad):

Cum am fost inainte sa ne nastem?
"Morti"? happy
Exista deci, viata, dupa moarte?
As vrea sa spui asta la Religie, sunt curioasa ce iese. big grin
Daca noi "am existat inainte sa ne nastem", exista undeva copilul sau copii tai, si copii copiilor tai si asa mai departe. Corect? happy
Poti sa-mi spui pana unde merge lantul acesta de "morti"?
Dar daca tu nu o sa ai copii, CE o sa existe?

| anonim_4396 explică (pentru Dorotheea21):

A fost doar o intrebare

| Deaad a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eram sigur ca o sa se gaseasca cineva care sa comenteze la "Inainte sa ne nastem am fost morti".

Prin "morti" eu ma refer la vidul absolut, la neant, la acel nimic care se regaseste si in moarte.

Am fost "morti" intr-un sens filozofic.
Ma plictisesc chestiile care se iau de-a dreptul.

Inaine sa ne nastem, a fost nimic.Nu stiam de noi, nu simteam nimic.
Cand suntem morti, e exact acelasi lucru.SUntem nimic, nu simtitim absolut nimic.

De asta am comparat timpul de dinainte de nastere cu moartea.
Nu e sens propriu.

| syd2 a răspuns (pentru Deaad):

Existentialism?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Deaad):

Nu stii sa definesti "nimicul", dar il folosesti.
Si nu trebuie sa te superi, foarte putine persoane sunt capabile sa isi imagineze "nimicul" sau neantul.
Este acelasi lucru ca la intrebarea "Ce a fost inainte de nasterea universului?"
Multumesc pentru raspuns. happy

| Deaad a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eeeh,pai atunci fac parte din alea "puține persoane" laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuia sa scrii si parerea ta, sunt curioasa.
Noapte buna. happy

| syd a răspuns:

Da ma, nu-ti amintesti?

| MariaDN2002 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu, depinde de ceea ce crezi