| Denisa444 a întrebat:

Oare de ce avem nevoie de somn? de ce trebuie sa dormim zilnic? Si oare cum ar fi fost viata oamenilor fara dormit?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Deși importanța somnului nu poate fi discutată, oamenii de știință nu cunosc cu exactitate de ce este atât de important pentru supraviețuirea noastră.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Somn
Să ai o seară cu zâmbet și vise plăcute!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Somnul face parte din recuperarea noastra adica sa recuperam forte ca sa ne putem tine in picioare, sa vedem bine si sa nu avem ochii obositi.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Își imaginezi cât spațiu liber am fi avut fără paturi? Wow, la asta nu m-am gândit. Ia să le propun alor mei să le desființăm, vreau să văd ce față va face soțul meu, hi, hi, hi.
O seară frumoasă!

| ɹαℓυ a răspuns:

Pentru ca fara somn am fi tot timpul obositi.Pai daca nu am dormi, eu cred ca am fi toata ziua morocanosi si nu am avea chef de nimic.
*Numai bine!:X

| Denisa444 explică:

Si cum credeti ca ar fi fost viata fara sa avem nevoie de dormit, adica sa fim tot timpul odihniti, somnul sa nu aiba sens. oare am mai fi inventat paturile?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de somn duce la scaderea atentiei si distrugerea unor conexiuni nervoase(de cele mai multe ori imposibil de refacut). Dupa o noapte pierduta esti predispus la accidente casnice sau rutiere, nu poti realiza cat de afectat esti si iei decizii gresite.
Regenerarea creierului intareste si memoria pe termen scurt, un om odihnit poate retine mult mai bine informatiile din mediul inconjurator.
Viata oamenilor ar fi fost scurta si cu o alterare rapida a constiintei, senilitatea ar fi inexistenta la inceputurile vietii, dar prea accentuata la sfarsitul ei pentru a te mai putea descurca singur, de aici aparand sarlatani, preoti si alte specii de profitori.

| DNY_3778 a răspuns:

Fara somn viata ar fi ff obositoare,,,,, avem nevoie de somn pentru energie pentru,,, veselielaughing,,,,