| victor333 a întrebat:

Oare de ce unii oameni nu pot intelege ca nu exista un Dumnezeu ca acest cuvant e absurditatea suprema, un cuvant care nu are nici o logica pentru un om cu ceva la mansarda dar pentru marea majoritate inseamna tot?

20 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Oare de ce unii oameni nu inteleg ca astfel de discutii nu duc niciodata la ceva bun? Esti ateu? Foarte bine, tot respectul dar tine-o pentru tine. A fi ateu nu este egal cu a fi intelept, nu este egal cu a fi un model. Vrei sa fi ascultat si oamenii sa te urmeze? Fa ceva bun pentru cei din jur! Mergi in AFRICA, fa fapte caritabile, ajuta pe cei mai nefericiti, fi demn, fi un model in adevaratul sens al cuvantului si arunci vei fi respectat, nu sta si acuza in dreapta si in stanga ca oamenii sunt prosti. Daca vi si tipi in gura mare ca Divinitatea nu exista nu te va ajuta cu nimic. Nu va ajuta pe nimeni cu nimic. Sa privim lucrurile in fata! Multi, foarte multi oameni se comporta moral doar de frica unei pedepse divine si nu entru binele umanitatii fiindca pur si simplu nu gandesc la un nivel atat de mare. Daca le iei frica/speranta oamenilor care nu au inradacinat adanc in cap conceptul de armonie se va crea un haos total. O lupta prosteasca intre credinciosi si atei. Catre toti: Vreti sa fi-ti folositori societatii? Iesi-ti afara si face-ti ceva folositor. Nu dau doi bani pe nici o persoana indiferent daca e ateu, crestin, budist etc cat timp nu da dovada de intelepciune, bunatate sau toleranta. O seara cat de buna iti dorect si un viitor stralucit!

| victor333 explică (pentru KaterinkaBoy):

-Daca le iei frica/speranta oamenilor care nu au inradacinat adanc in cap conceptul de armonie se va crea un haos total -Interesant cum ai pus frica=speranta dar sa stii ca pentru asta exista legi, constitutie nu trebuie sa ai un tiran prin institutia biserica care sa te abureasca cu lucruri care ti fac rau ar fi normal sa incepi sa ti folosesti capul sa ti asumi responsabilitatea pentru propria persoana---http://www.youtube.com/watch?v=eO-E3tnFOOk apropo de moralitate

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru victor333):

Frica nu este egala cu speranta. Acolo e un slash nu un egal. Nu inteleg de ce sunt credinciosii, in special crestiinii, acuzati ca ar dauna societatii? Daca ar fi ca toata lumea sa lase toleranta deoparte si sa condamne pe baza crezurilor ne-am omoraa unii pe altii. Ce conceptie prosteasca ca daca esti ateu esti luminat, ateismul e folositor insa fara moralitate duce la distrugere. Multi nu au moralitate, pur si simpu nu cunosc conceptul de a face bine fara a spera la ceva inapoi in timpul vietii sau dupa moarte. Repet: a fi ateu e ceva acceptat doar in cazul celor cu adevarat intelepti. Celor toleranti, celor buni, celor cu o viziune demna asupra lumii. Unii dintre cei mai mari dictatori au fost atei, la fel cum unii dintre cei mari distrugatori de pace au fost crestini! Asta nu inseamna ca si ateii si crestinii sunt criminali doar fiindca unii au fost mai prosti. E o impertinitate sa condamni o intreaga religie care proclama pacea pentru faptele a cativa idioti la fel cum e o impertinitate sa condamni o natiune pentru crimele comise de cativa membrii. Discutiile de acest gen nu vor duce la nimic. Ar trebuii sa constientizam ca toleranta este cea mai benefica credinta. Nu-mi pasa in ce crezi, nu-mi pasa in ce nu crezi, atat timp cat nu afecteaza bunul mers al lucrurilor. Esti ateu, tine- pentru tine! Esti crestin, budist etc, asemenea! A crede sau nu este o alegere personala care nu trebuie judecata cat timp nu afecteaza pe nimeni. Pot sa iubesc un ateu si un crestin la fel cat timp nu se contrazic ca tampitii. Energia risipita intr-o lupta fara sens poate fi folosita pentru construirea a ceva bun. Pentru a doua oara in seara asta: O seara cat de buna iti doresct si un viitor stralucit!

| victor333 explică (pentru KaterinkaBoy):

Spune le ce ai zis femeilor care s bolnave de sida prin Africa pentru ca biserica catolica interzice prezervativele sau spune le asta copiilor mutilati genital prin lumea araba sau femeilor tot din islam care sunt biciuite pentru niste motive de ti vine sa te impusti ca poate exista asa ceva sau celor care vor sa renunte la religia lor si sunt amenintati de preoti sau de alti asa zisi credinciosi ca o sa ajunga in iad sau mai rau chiar omorati daca fac acest lucru in lumea araba in special, spune-le copiilor care sunt abuzati psihic de mici de la 3-4 ani spunandu le ca daca nu faci asa doamne doamne se supara si o sa ajungi in iad unde vei arde pe vecie pacatos mic ce esti,.

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru victor333):

Iar tu poti sa le explici cat de util e ateismul rudelor celor 70 de milioane de oameni ucisi de dictatorul ateu chinez, de Camirii Rosii sau de Stalin care la fel era ateu. Uite, nu incerc sa te conving sa renunti la ateism...e ultimul meu gand asta. Doar nu confunda credinta oarba si prosteasca in biserica cu credinta in Divinitate. Sunt de acord cu tot ce ai zis mai devreme dar daca ne acuzam unii pe altii nu facem nimic. Ala este extremism religios si de asemenea s-a format din lipsa de moralitate/intelepciune asemeni atrocitatilor facute de atei. Faptele uneori nu tin cont de credinta. Condamna persoana care o face nu pe toata lumea care imparte credinata cu el. Spre exemplu in biblie nu zice nimic anti-homosexuali si totusi biserica zice, dar asta nu ma face pe mine, in ciuda faptului ca sunt crestin, sa fac discriminare pe tema sexuala. Daca un budist comite o crima nici un om normal nu se apuca sa desfiinteze budismul pentru un singur om. Suntem egali indiferent de religie asa ca sa condamnam faptele, nu crezurile (bineinteles cat timp crezurile nu contravin regulilor/legii etc).

| victor333 explică (pentru KaterinkaBoy):

Uite aici despre Stalin al tau in majoritatea cazurilor in care acesti dictatori au facut rau au avut biserica de partea lor---http://www.youtube.com/watch?v=TRhczvtmbWE
uite si despre hitler cate ceva poate o sa vezi cu ce se ocupa religia si biserica ---http://www.youtube.com/watch?v=tRBrjt7z5Cw

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru victor333):

Cu ce se ocupa Biserica! Scoate religia din ecuatie! Din toate textele sfinte nu am citit pe nicaieri ca ar trebui incurajate actiunile dictatorilor ci ca trebuie sa intorci celalalt obraz!

| CityOfSatan a răspuns:

De ce unii oameni accepta sa stea imbracati din cap pana in picioare vara, de ce e acceptat haremul in alte tari? De ce avem la conducere oameni care nu sunt in stare sa lege doua cuvinte? Multe intrebari fara raspuns.Insa vis-a-vis de crestinism as spune ca Dz. exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei putea niciodata sa schimbi lumea, si nici nu ai niciun drept sa schimbi pe cineva.crezi ca eu nu as vrea sa schimb lumea dupa placul meau? ba da,as vrea, dar nu pot si nici nu as avea niciun drept, dar, in primul rand, nu as putea.n-ai cum.tot ce apartine de religie sunt dogme, adica nu poti sa pui in discutie astfel de subiecte, nu ai ajunge nicaieri.ori ai putea discuta la infinit, ori te-ai certa, ai intra in diverse contradictii si polemici.

| victor333 explică (pentru anonim_4396):

O ba da le pot pune in discutie eu nu vreau sa schimb lumea doar vreau sa discut niste lucruri importante pentru societate sa intreb de ce atat de putina lume isi foloseste capul?--Ratiunea a disparut? cand vezi cat rau face religia omenirii te intrebi de ce este promovata la scara globala?

| dominic90demy a răspuns:

Nu suntem in masura sa judecam.Pentru ca nu stim ce este adevarat si ce nuthinking Fiecare are o parere pe care si-o sustine.Si pentru unii Dumnezeu inseamna totul pentru ca au avut diferite momente cand au avut nevoie de ajutor si au primit...ideea e ca ajungi sa crezi sau nu in El dupa experiente si dupa ceea ce ti se intampla in fiecare zi...

| victor333 explică (pentru dominic90demy):

Suntem in masura sa judecam si chiar o facem in tribunale..Cand nu stii ce e adevarat zici nu stiu adica iti folosesti ratiunea nu te apuci sa crezi in prieteni imaginari si apoi zici ca prietenul tau e mai bun ca al celuilalt si uite asa hai sa ne razboim

| thetraveler a răspuns:

Oamenii au nevoie de absurditati in aceiasi masura in care au nevoie de lucruri logice si in plus nu poti schimba ce cred oamenii. daca asta le aduce pace si liniste

| victor333 explică (pentru thetraveler):

Nu din contra absurditatile astea transforma oamenii in sclavi care nu mai gandesc pentru sine si se lasa manipulati cel mai bine pentru omenire e sa inceapa sa si asume responsabilitatea pentru conditia sa

| dominic90demy a răspuns (pentru thetraveler):

Exact! Spune-le oamenilor un lucru fara sens si ei vor incepe singuri sa ii caute logica.Dar fiecare are nevoie de o logica, si daca si-o gasesc singuri trebuie lasati in pace...

| thetraveler a răspuns (pentru victor333):

Asta cu crezutul in lucruri imaginare e o chestie primitiva.ratiunea la ajutat foarte mult sa nu mai munceasca asa mult.a rezultat o viata mai buna, alimentatie mai buna, haine mai bune, tot in cantitati tot mai mari si tot mai putine provocari. daca iti e cald si iti e bine ce te motiveaza sa te duci in parc sa faci 5 ture ca sa slabesti? stiinta si ratiunea a ajutat omul dar se pare ca acum de plictiseala o ia pe drum inapoi spre misticism. oare vom ajunge la nivelul de calatorii interstelare de genul Entreprise Star Trek?

| thetraveler a răspuns (pentru dominic90demy):

Da lumea e innebunita sa stie sensul lucrurilor si sa-i caute sensul logic.nu e mai amuzant pur si simplu sa credem far asa cercetam? pana la urma mai conteaza ce e adevarat si ce nu? rezultatul conteaza nu? daca te simti bine si la caldurica mai trebuie sa stii si de ce? prea multa logica nu mai e loc de magie

| dominic90demy a răspuns (pentru thetraveler):

Da,dar daca lumea nu are un raspuns care sa i se para,, normal'' nu se simte bine.E ca un fel de marja de siguranta.Asta si faptul ca se plictisestethinking Si asa e, fara mister nu exista magie dar magia inseamna sa iti pui si multe intrebari.si unii nu se pot abtine din a nu incerca sa raspunda la ele.si ajungem la,, crede si nu cerceta''...

| victor333 explică (pentru thetraveler):

Cu siguranta se va ajunge daca ne trezim si incep sa gandim dar cum era parca si in film prin 2300-2400

| Claudia_Bucur_1990 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista atunci cine a creat pamantul cu tot ce este pe el?