| RAY a întrebat:

Oare poti uita limba nativa daca vorbesti, gandesti in alta limba timp de 10 de anii de exemplu? fara sa mai ai nici o legatura cu limba nativa

13 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Doar daca esti foarte mic la momentul cand incep cei 10 ani.

| RAY explică (pentru Kaℓi):

Eu cunosc romana, germana, engleza, spaniola imi este frica sa nu le uit, vreau sa invat norvergiana de exemplu

| Kaℓi a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream doar la limba nativa, dupa cum ai intrebat tu. Alte limbi, invatate ulterior, cred ca e inevitabil sa le uiti daca nu le mai exersezi. Si eu am uitat germana big grin

| RAY explică (pentru Kaℓi):

Si eu din pacate, dar adevarul e ca daca nu vorbesti o uiti orice limba invatata, cea materna poate mult mai greu, asta e, las ca imi aduc eu aminte de ea in viitor cand voi locui acolo

| HazelEyes77 a răspuns:

Mie mi se pare imposibil sa ti uiti limba materna. Poate mai uiti cateva cuvinte si expresii, te exprimi mai greu si ai accent strain dar asta nu inseamna ca limba materna ti se sterge din minte. Sunt persoane care sunt plecate de 15 -20 de ani poate mai mult si totusi nu au uitat sa vorbeasca limba tarii unde s au nascut. Exceptie o fac copii si e de inteles ca nu si mai amintesc.

| RAY explică (pentru HazelEyes77):

Dar a doua sau a treia limba?

| Samariteanul a răspuns:

Daca esti mic da, dar daca esti major nu cred ca o mai poti uita, doar te-ai nascut cu ea si ai vorbit-o atata timp...nu cred ca o vei uita.

| TanteMarianne a răspuns:

Depinde de fiecare si de varsta. daca sa zic ai plecat din Romania la 30 de ani sigur nu o sa uiti Romana cand o sa ai 40 de ani. Daca ai plecat pe la 5ani la 15ani posibil sa fi uitat mare parte sau oricum sa nu ai un nivel ca alte persoane/elevi din Romania de aceeasi varsta.

| RAY explică (pentru TanteMarianne):

Roxana?

| TanteMarianne a răspuns (pentru RAY):

Nu,trage chiulul

| TanteMarianne a răspuns (pentru RAY):

Care-i faza cu melodia?

| RAY explică (pentru TanteMarianne):

Te am confundat cu alta fata