Întrebare recomandată | ionutalex13 a întrebat:

Oare traumele din copilarie te urmaresc si atunci cand devii adult?

26 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, de aceea este bine o consiliere psihologică.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Unele da.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Din pacate unele traume nu pot fi uitate.

| Iama a răspuns:

O trauma te va urmari mereu..de aceea se numeste trauma. http://www.dex.ro/traum%C4%83

| DNSK a răspuns:

De cele mai multe ori, da. din pacate

| BiuL a răspuns:

Daca nu le depasesti si nu inveti sa treci peste, sa le lasi in urma, atunci da.

| gemeni6226 a răspuns:

Traume deosebite nu, doar pentru ca tatal meu a fost sever cu mine si nu exista nici un dialog m-a determinat sa-mi gasesc greu pe cineva cu care sa ma casatoresc si acum ca am devenit vaduva nu reusesc sa vad binele in nici un barbat numai defectele.Cum tatal meu nu m-a prea apreciat eram foarte complexata pana nu m-am maritat.

| Mayar a răspuns:

Evident ca da.

| Apokales a răspuns:

Traumele ar putea modifica personalitatea, chiar daca timpul sterge intr-un final orice amintire in legatura cu incidentele neplacute.

| fuzzer a răspuns:

Asta variaza in functie de impactul pe care l-au avut aceste traume asupra ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Si de multe ori nici nu stii de ele. E bine sa fie tratate cat mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In marea majoritate da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altfel nu sar mai numi traume. ar fi doar amintiri uitate

| TOOL a răspuns:

Da alea care au avut influenta in maturizarea ta, alea or sa te urmareasca toata viata.

| σκμ a răspuns:

Depinde de cat de tare esti tu emotional!

| Didishorr a răspuns:

Unele da, pentru ca nu le poti uita deoarece au fost mari si ele te urmaresc tot restul vietii, sunt la fel ca cele bune, raman cu tine mereu.

| ovdiuc a răspuns:

Sunt sanse destul de mari daca nu mergi la un specialist

| Immortal69 a răspuns:

Da, te urmaresc si din pacate nici nu-ti dai seama de ele...Adica nu-ti dai seama ca actionezi intr-o anumita maniera doar pentru ca in trecut ai avut o trauma si ti-e frica sa nu se repete.

| Piticoot18 a răspuns:

Da,depinde si de traume.Un soc puternic, un divort, un deces.pot lasa urme unui copil si exista posibilitatea ca la maturitate copilul sa faca ce a vazut (de exemplu daca are un tata alcoolic sa fie si el asa) dar sunt sanse mici..depinde si educatia cum il faci sa treaca de socul respectiv

| AlinMarian95 a răspuns:

Depinde de ''intensitatea'' lor

| Neymar3000 a răspuns:

Bineinteles.

| Dxccube a răspuns:

De cele mai multe ori da, Trebuie sa fii destul de ''puternic'' ca sa treci peste...

| Messi20102 a răspuns:

Te vor urmari,dar ele te vor face sa cresti,sa evoluezi,sa treci peste toate gretatile,sa fii mai bun, sa inveti din greseli, sa iti atingi obiectivele, te vor face sa concurezi cu tine! Sunt foarte importante, chiar daca au fost sau nu grave!

| juvyy1999 a răspuns:

Da,depinde cat de mare a fost impactul emotional. Poti vorbi cu cineva despre ce ti s-a intplat(prieteni apropiati)sau de ce nu cu un psiholog

| adsfadsfdssadfa a răspuns:

Nu stiu exact raspunsul, dar am auzit ca este cineva pe www.redzmax.com care te-ar putea ajuta. Baftă

| bedifferent105 a răspuns:

Pe unii da, pe unii nu.Depinde de persoana si cat de sensibila e.