| anonim_4396 a întrebat:

Observ ca socializarea duce inevitabil la dezamăgire, care e solutia? Antisocializarea?

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Și viața virtuală e calumea dar nu prea poate înlocui viața reala,"prietenii" de pe TPU,insta,Facebook mâine poți sa nu ii mai ai și nici măcar nu știi cum sunt ei de fapt prin pozele editate in Photoshop și citatele de pe google,oricum toți cretinii din viața reala se pot da șmecheri și intelectuali din tastatura dar in viața reala sunt fie niste frustrați, fie oameni cu care nimeni nu și-ar petrece timpul nici pentru o bere gratis! Daca ăștia de pe net te deprima așa de ceilalți ce mai poți zice? Poate va răsări și soarele pe strada ta cum se zice, oricum nu dispera, poate chiar mutarea in Germania e soluția buna! e țara calumea, fiecare primește ce merita mai devreme sau mai târziu!

27 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De fapt, poate tu esti cel care nu socializeaza "corect", te-ai gandit la asta?

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dami niste exemple de socializare corecta

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Habar n-am, in principal ar trebui sa pari, sau mai bine, s-o si faci, ca-ti place sa vorbesti cu altii.
De exemplu la mine s-a-ntamplat demult, pe nepusa masa, cu o persoana si pana azi inca vorbim, aka "socializam".
In orice caz, ce-am vrut sa spun este ca poate vine de la tine si nu de la ceilalti.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce pari omule cand vezi ce gunoaie umane sunt in tara asta

| Doarunaltutilizator a răspuns:

In nici un caz! Avem și noi momente când vrem sa fim singuri și sa nu fim deranjați dar la naiba te plictisești sa stai mereu singur,e in firea omului sa socializeze, faptul ca nu vrea sa aibă obligatii sau relații fata de nimeni asta e alta poveste!
OK, devii antisocial, rupi dintr-o data orice relație de amiciție dintr-un motiv mărunt, după ce? e mai bine sa stai singur in zilele de vacanța sau concediu și când mergi la magazin sau oriunde și când te vei revedea cu ei te porți ca și cum nu ii știi? Vei fi văzut un nesuferit și viața ta va fi pustie și când vei fi batran te vei simți mai bine singur? vazand ca alții au pe cineva și tu stai pe o banca singur și nimeni nu te bagă in seama ca și cum nu ai fi acolo?

| RAY a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Mai bine asa decat sa iti pierzi cu gunoaie umane

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru RAY):

Și eu ziceam așa pana nu demult dar mai târziu vei vedea ca am dreptate.
OK,acum nici nu poți sa ai pretenția ca ai putea fii prieten bun cu unii pe care abia i-ai cunoscut,așteaptă sa ii Cunoști,sa îți dau un exemplu:Esti la noul loc de munca sau in noua clasa și te vezi cu oameni noi,evident nimeni nu o sa înceapă X o fraza de genul-"Salut sunt X,vrem sa fim tovarăși? pe tine cum te cheamă? asa cum e și când tocmai te-ai cuplat cu o fata,nu trebuie sa îți spui ca odată ce ai agățat-o pe ea va fi mereu cu tine, întâi o Cunoști, petreceți ceva timp unul cu altul, cam o săptămâna sau doua și vezi ce personalitate are!
Sper ca ți-am fost de folos, toate cele bune bro!

| RAY a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Faza e ca vb de gunoaie virtuale, nu vorbesc de real life, tocmai ce am spus ca astept sa vad si ce crezi ca vad gunoaie umane, consider emigrarea mea in Germania solutia

| RAY a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ai dreptate

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Ok, chastia a escaladat foarte rapid.
De ce ai crede că subiectul are legătură cu gunoaiele României?
Sunt extrem de confuz straight face

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dar cu ce are legatura nu cu gunoaie care nu pot fi numite umane

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Asta-i peste înțelegerea mea straight face
RAY, ești bine?

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da,ma bucur ca ma intrebi, tu cum te simti?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Destul de euforic, parcă aștept ceva, totuși, nu știu ce, mersi c-ai întrebat.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai ai baut cola man?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Nu beau mizerii de genul, și dacă e, odată la o lună și nimic mai mult.
Adică totuși, 70g zahăr la 500ml?! Mai bine-mi cumpăr kilul de banane și-o grefă și sparg în mine până mă satur rolling on the floor
Perfect, acum mi-e pofta de grefe... și rodie aparent straight face

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Wow probabil ti glicemia redusa de asta, cu kg cum stai?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Binișor, de fapt, m-am abținut serios de la mute ispite, am încercat să mănânc cât mai puțin, pâine nici 2 felii pe zi, și până acum am slăbit 2kg, un progres destul de wow considerând că în vara asta vedeam numai plusuri peste plusuri.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Bravo,de citi mai citesti ceva?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Am dat de o carte drăguță: 320 de pisici negre.
Abia începută, însă pare promițătoare.
Aș fi vrut să cumpăr "Mașinării ca mine" de nu știu ce autor, părea destul de interesantă însă prețul... bruh, nou apărută și 50lei?! Mai bine aștept.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Fain,ce ai invatat din ea?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Că miliția din Românica e considerată "high level" față de cea din America laughing
Nu m-am prea avântat atât de mult în ea, dar zilele astea poate-mi fac timp s-o termin happy
Tu?

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Din pacate nu prea am citit in ultimul timp, din pacate

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru RAY):

Și viața virtuală e calumea dar nu prea poate înlocui viața reala,"prietenii" de pe TPU,insta,Facebook mâine poți sa nu ii mai ai și nici măcar nu știi cum sunt ei de fapt prin pozele editate in Photoshop și citatele de pe google,oricum toți cretinii din viața reala se pot da șmecheri și intelectuali din tastatura dar in viața reala sunt fie niste frustrați, fie oameni cu care nimeni nu și-ar petrece timpul nici pentru o bere gratis! Daca ăștia de pe net te deprima așa de ceilalți ce mai poți zice? Poate va răsări și soarele pe strada ta cum se zice, oricum nu dispera, poate chiar mutarea in Germania e soluția buna! e țara calumea, fiecare primește ce merita mai devreme sau mai târziu!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Pentru cei mai introvertiți ( stil eu {#crizameadenervi}), socializarea virtuală e scăparea.
Aș scrie eu mai mult dar îmi scrie un coleg sad
A, am gătat! laughing
Eu doar cu colegii mei mai comunic în the real life, dar socializarea virtuală mă dezamăgește pe zi ce trece.
Dar iar ai făcut crize de nervi și i-ai șters pe toți din lista ta de prieteni? Cine te-a mai trădat? Hai că am o dispoziție bună azi, prefer să fac pe psihologu.

| KaanNoah a răspuns:

Deci tu mi ai dat mie carti despre socializare si acum ce faci? Nu stii sa raspu zi la intrebari despre asta?laughing socializarea trebuie sa fie cu o persoană care gândește sau care este cat de cat pe placul tau. Dacă ceva merge prost, nu inseamna ca e neaparat vina ta poate fi su vina lui deoarece nu stie sa comunice

| RAY a răspuns (pentru KaanNoah):

Man socializare virtuala, real e altceva

| RAY a răspuns (pentru KaanNoah):

Nu ai cu cine, gunoaie umane in tara asta