| Razvan a întrebat:

Observ din ce in ce mai multe intrebari puse la categorii gresite, userul respectiv motivand ca respectiva categorie are mai multe vizualizari.Categoria "Adolescenti" geme de astfel de intrebari amestecate de la IT si pana la interpretarea viselor.La initiativa lui @bacemi s-a infiintat categoria Seriale/Filme si la cea a lui @Dmonik se va infiinta Scoala/Elevi dar tare imi e ca va ramane aceeasi problema
Ce-ar fi sa fim cu totii un pic mai responsabili atunci cand alegem categoria? Nu cred ca dureaza mai mult de 30 de secunde sa citesti categoriile si sa o alegi pe cea potrivita pentru intrebarea ta
Nu rezolvam nimic daca ne plangem de scaderea calitatii intrebarilor si a raspunsurilor daca nu incepem sa fim mai responsabili si mai ordonati
Multumesc pentru intelegere

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Indiferent câte alte categorii se vor mai crea, problema va rămâne fix aceeaşi. Nu-i vom putea face niciodată pe puştii de 12-13 ani care nu urmăresc altceva decât obţinerea de voturi pe diverse site-uri, mai responsabili în această privinţă, ei îşi încearcă realizarea scopului prin orice mijloace şi aia e...
Iar în altă ordine de idei, toţi cei care vor să facă ordine pe site (ca şi mine de altfel), sunt liberi şi totodată în drept să raporteze orice întrebare care nu se încadrează în categorie. Tuturor ne-a fost acordată posibilitatea de a utiliza funcţia de raportare, mai mult de atât eu sunt de părere că efectiv nu se poate.
Niciodată nu va fi totul perfect, cum de altfel pădure fără uscături nu există. Permanent vor exista specimene în urma cărora va fi talmeş-balmeş pe site printre întrebări prin postarea de întrebări de-ampixu, irelevante, care nu respectă categoria, spam, ş. a. m. d. Tot ce putem face este să le raportăm atunci când le vedem, iar în rest ne vedem de treabă şi răspundem la întrebările serioase, la care considerăm noi că merită dat un răspuns, util dacă se poate.
Sunt perfect de acord cu tine, ar fi foarte frumos dacă peste noapte toţi ar ţine cont de ceea ce spui tu, însă mentalităţile sunt foarte greu de schimbat, ca să nu spun imposibil, mai ales acolo unde există dezinteres total şi numai goană după realizarea unui scop.
Nu sunt negativist, dar încerc să fiu cât mai obiectiv posibil în ceea ce priveşte o propunere care poate fi realizată, şi una care nu poate fi realizată.
O seară bună! happy

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

@onutzu, categoria Seriale / Filme s-a infiintat la sugestia utilizatorului TPU Player. Eu doar l-am ajutat pentru a promova propunerea lui.

In alta ordine de idei eu am propus nu de mult o noua categorie numita Browser and PC Games si nu prea s-a votat propunerea mea.

Iti multumesc pentru ca imi dai ocazia de a indemna utilizatorii din nou sa ma sustina pentru aersisirea site-ului.

Accesati site-ul de mai jos si dati-va acordul in scris pentru propunerea mea daca vreti sa existe o categorie noua si site-ul sa fie ceva mai organizat.

http://www.tpu.ro/......pu-player/

Ai dreptate. Multi ne plangem si spunem ca nu mai stam dar nici nu sustinem o schimbare in bine. Promovarea superficialitatii inseamna ca eviti discriminarea? Daca e asa prefer sa fiu un discriminator.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ai dreptate, dar păcat că asta nu depinde de noi. Ar trebui să fie o funcţie de raportare cu " categorie greşită" sau ceva în gen. Ca omul să înţeleagă. Pentru că dacă chiar postează o întrebarea ok şi e raportată pentru că nu e la categoria bună se enervează. Nu poţi să ceri mai multă grijă pentru că sunt mulţi copii şi nu le pasă lor. Degeaba încercăm noi 200 să zicem maxim de persoane când sunt vreo 70. 000 de utilizatori! E dificil! Baftă!

| Luori a răspuns:

Nu cred ca sunt mari sanse, avand in vedere ca majoritatea cu astfel de intrebari sunt userii cu "funda" in minte si atunci cand dorm, copchii de pana la 13-14 ani. Nu sunt responsabili de lucruri mai mari, mai importante, apoi de astea.
Tocmai cand am avut si eu mai mult timp liber sa raspund la intrebari, la catega categorii, nu gaseam. straight face

| petruI a răspuns:

Spui foarte bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel se întâmplă şi pe alte forumuri. E o gândire greşită să argumentezi postarea unei întrebări într-o categorie neadecvată pentru faptul că are mai mulţi vizitatori, din motivul că nu te ajută deloc la răspunsuri. Şi ce dacă ai postat la "adolescenţi"? Oamenii de acolo sunt mai interesaţi de a răspunde la întrebări despre aşa ceva, nu despre gastronomie (de exemplu). Şi nu o să răspundă la o întrebare neinteresantă pentru ei, sau ceva la care nu se pricep, doar fiindcă le-o bagi sub nas.
În concluzie, toată lumea (nu doar copiii au această falsă impresie) trebuie să înţeleagă faptul că primesc răspunsuri cu adevărat pertinente în momentul în care afişează întrebarea la categoria potrivită.