April
| April a întrebat:

"Ochi pentru ochi" sau "intoarce si celalalt obraz"?

Răspuns Câştigător
| DrunkShepp a răspuns:

In multe situatii este bine sa intorci si celalalt obraz dar daca alegi dinte pentru. dinte nu faci decat sa te pui la mintea celui care te-a enervat asa tare asa ca de cele mai multe ori este bine sa alegi "Intoarce si celalalt obraz" violenta nu duce decat la mai multa violenta asa ca trebuie sa ne rezovam problemele cu calm si prin discutii nu prin bataie pentru ca asta ne deosebeste de animale :ratiune si faptul ca ne rezolvam promblemele prin vorbe.

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca nu ma calci pe coada mea de rac sunt cel mai bun om.Ai facut pasul gresit, nu te iert si am grija nu neaparat sa ma razbun dar sa te fac sa regretidevil

| Hmmmm a răspuns:

La mine mereu a fost "ochi pentru ochi". sunt o fire razbunatoare si d mlute ori dau inapoi mai mult rau decat am primit. uneori e rau sa fi asa, deoarece dealungul timplui am pierdut destul d multi prieteni din cauza asta, insa e si bine deoarece unii au invatat ca nu are rost sa imi faca rau.big grin

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Daca am avea atata putere si credinta am alege "Intoarce si celalalt obraz", insa asa suntem noi oamenii si intotdeauna ne razbunam, cautand arme de atac impotriva "inamicului". De aici porneste "lupta", fie ea mai dulce, uneori mai dura.
"Ochi pentru ochi", adoptam majoritatea cand nu ne convine ceva, pentru ca de cele mai multe ori suntem lasi, egoisti si nu acceptam sa primim "palma" aceea pe "obrazul intors"!
Numai bine!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De a merge mai departe ce parere aveti?

| zorialbi a răspuns:

Trebuie sa luam exemplu de la Domnul nostru Iisus Hristos, care a patimit pentru noi, desi era nevinovat, si a indurat batjocura, chinuri si rastignire tocmai de la cei pe care El i-a creat (ca Dumnezeu). A rabdat din iubire. Asa ar trebui sa facem si noi, desi e foarte greu, din cauza orgoliului de cele mai multe ori.

| kaya a răspuns:

"Intoarce si celalalt obraz", si cand e cazul "ochi pentru ochi"e bine sau gresesc?

| MidnightLady a răspuns:

Moral ar fi "intoarce si celalalt obraz". Dar cum in ziua de azi oamenii nu prea mai stiu ce e aia moralitate, putini sunt cei ce merita sa le intorci obrazul. Deci in general, la mine e valabil "ochi pentru ochi".

| bblock69 a răspuns:

Depinde de situatie...

| elenahd a răspuns:

Evita aceste situatii sa stii ca nu sunt indicate nimanui...

| Alice_6278 a răspuns:

Ash fi de akord cu "ochi pentru Ochi" dar as zice si eu depinde de situatzie
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Intoarce si celalalt obraz"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine ar cam fi 'tot capul pentru ochi". Nu ca ar fi ceva rational dar odata stirnit ma opresc greu si-mi pare sincer rau pentru ca nu pot fi atit de religios ca in faza cu obrazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dintewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una nici alta!
" Intoarce fata cand esti vinovat, niciodata cand vor a te umili!"
Justa masura pentru Dreptate, precum si pentru Nedreptate!
petru borodi/Cluj

| Nico_9876 a răspuns:

Depinde. Daca ai dea face cu o persoana mai in varsta, e bine sa intoarcem celalalt obraz daca avem macar putin respect si noi purtam o parte din vina. Dar, daca ai dea face cu o persoana de varsta ta, sau chiar mai mica, cred ca e mai bine "ochi pentru ochi".