| anonim_4396 a întrebat:

Off... Am nevoie de sfaturile si parerile voastre. Eu ies mereu afara pe la 16-17, stau pana pe la 22 maxim 23 și pe la 20:30-21 merg cu inca vreo 6 prieteni sa ne plimbam prin cartier. Azi a fost o zi nasoala, m-am dus cu 2 prietene și încă 3 prieteni sa ne plimbam. Una dintre fete a întrat la 22:30 și după un baiat a incercat sa o convingă pe mama lui sa îl mai lase pana la 11, la 11 iesise fata care intrase la 22:30 afara și după l-am dus pe acel baiat acasă, după am dus-o pe fața care pana acum nu plecase și rămăsesem eu, o fata si inca 2 baieti, ne-am mai plimbat o gramada prin cartier fără sa ne gândim la ceas și după il suna baiatul care intrase la 11 pe unul dintre băieți(eu și un baiat nu aveam telefoanele la noi, baiatul care a fost sunat avea 5% și fata avea telefonul la ea dar nu stiu cat la suta) bun, îl sunase și îl întrebase dacă respectivul e cu noi pentru ca tatăl lui vrea sa îl bată când ajunge acasă și noi ne întrebam de ce, am mai stat vreo 10 minute crezand ca baiatul ala face misto de el ca să se ducă acasă și după acel băiat se îngrijorase și a zis "ba, eu vreau acasă" asa ca l-am dus, pe drum am mai făcut vreo 7 minute și după il vedem la colțul străzii lui pe fratele lui de 20 de ani si tatal lui. Noi eram super calmi, le-am zis "bună seara" și tatăl lui răspunde "duceți-vă acasă ca mâine aveți școală" noi eram ceva de genu "umm..." după le-am zis "la revedere" și am plecat. Pe drum ne gândeam toți 3 ca o să-l bata etc și după ne gândim noi la ceas, cand se uita acel baiat la ceas era sa facem toți 3 infarct, ba, era 11:40, niciodata nu am stat atat de mult afara în afara de strada pe care locuiesc(ca sa ajung acasă făceam vreo 10 minute deci eram destul de departe eu și acel băiat, acel băiat sta cu 2 strazi mai înainte gen mai aproape), instant o rog pe prietena mea sa imi dea telefonul ca sa o sun pe mama și sa ii zic ca vin acasă imediat iar aceasta imi raspunde "unde umbli? Sa vezi ce te bate taică-tu, te cauta prin cartier. La ce ora trebuia ma sa vii acasa?" atunci ma panicasem rau, am uitat sa mentionez ca atunci când am sunat eu sunase și acel băiat și după fata a fost sunata de tatăl ei pentru ca iesise pe ascuns, gen doar mama ei știa și nu i-a zis și tatălui ei pentru ca știa ca nu o lăsa să iasă. Rămăsesem cu băiatul ala, traversam strada și după vad de la distanta un bărbat, acel băiat m-a întrebat "e tatăl tău?" ma uit mai atent și da, era tata. Baiatul l-a salutat în fuga pentru ca și el trebuia sa ajungă imediat acasă și după tata m-a certat, mi-a spus ca am 13 ani nu 20 ca sa umblu pe strazi, mi-a mai zis ca de acum o sa ma lase maxim pana la 10, nici pana la 10, dacă nu imi iau și telefonul nu ma mai lasa sa ies, m-a întrebat cu cine eram, pe unde ma plimbam etc (Era foarte îngrijorat) când am ajuns acasă la fel și mama, m-a luat la întrebări și iar au început sa ma certe.

Ma simt atat de vinovata, jur ca pana acum nu mi s-a mai întâmplat sa ajuns asa târziu acasă, nouă nici măcar nu ne trecea prin cap ca e atat de târziu și v-am zis, cand am văzut cât era ceasul ne panicasem foarte tare(mai puțin fata pentru ca mama ei știa ca e afara). Ma gândesc ca daca nu îl duceam nici măcar după vreo 10 min pe baiatul ala stateam mult mai mult afara și ajungeau ca părinții noștri sa sune la politie (mai ales la mine și la băiatul pe care l-am dus pentru ca nu aveam telefoanele la noi și pe el cred ca l-au cautat prin cartier). Doamne deci nu cred ca aveți idee cât de vinovata ma simt, cum ba sa fie logic ca atunci când plecase baiatul la 11 și fata iesise ne-am mai plimbat o gramada dar nici unul nu ne-am gândit la cât e ceasul... Problema e ca părinții nu ma cred ca nu știam cat e ceasul și eu dacă as fi fost in locul lor m-aș fi îngrijorat extrem de tare, off. Ma simt extrem de aiurea...

1 răspuns:
| Catalin77945 a răspuns:

O sa treaca in timp, pana la urma erau ingrijorati pentru tine ai 13 ani si stai la orele alea afara normal ca isi faceau griji