| anonim_4396 a întrebat:

Off... Un baiat efectiv m-a facut sa cred ca ma place zi azi a aflat ca il plac, o sa va explic putin care e treaba. El mereu s-a comportat diferit cu mine de restul fetelor, nu m-a injurat, nu a dat si niciodata nu a facut misto de mine, mereu imi întindea palma ca sa bat palma cu el, la adevar sau provocare cand primeam provocari "imbratiseaz-o/imbratiseaza-l" zâmbea.
Uneori mai erau faze gen imi zicea "hai sa facem schimb de telefoane" sau uneori imi spunea ca nu vrea sa stiu cum ma are notata in telefon pentru ca o sa radem de el sau uneori mai zicea inițialele fetelor cu care a fost împreună si ma întreba care sunt initialele fostilor mei daca am avut vreo relatie. Cand mai alegra sau facea ceva la care risca sa ii cada telefonul doar mie mi-l dadea ca sa i-l tin spunand ca doar in mine are încredere. Si foarte des ma întreba pe cine plac(ca iubit).

Azi am stat vreo doua ore incercand sa ma convingă sa spun pe cine plac si ma ruga sa ii dau macar indicii ca sa isi poata da seama si da, într-un final am spus ca pe el il plac, rămăseseră doar 2 baieti adica unul din ei era crush-ul meu(adcia el si inca un baiat) si spunea "eu nu cred ca ma place pe mine, ci pe... (numele celuilalt). Dupa le-am spus câtorva persoane ca pe el il plac si el in continuare zicea" eu nu cred" pana sa auda din gura mea ca pe el il plac. Dupa nu a mai zis nimic si da, cativa baieti ii ziceau "pana caum insistai sa iti zica pe cine place si acum nu mai zici nimic? Ce parere ai despre faptul ca te place" iar el a zis "nu stiu dar nu o plac". Pur si simplu in momentul ala m-am simțit super naspa, chiar aveam speranțe si dupa toate acele intamplari chiar credeam ca ma place, nu stiu ce sa fac... Adica nu mi-e rusine sa stau langa el cand ies afara dar ma simt super napsa. Cred ca chiar a zis adevarul(ca nu ma place) pentru ca pana la urma nu cred ca e atat de timid incat sa ii fie rusine sa recunoasca ca ma place dupa ce a aflat ca eu il plac. Dau funda raspunsului care ma face sa ma simt mai ok

Răspuns Câştigător
| Andrei200202 a răspuns:

Dacă nu ai curaj să ii spui ce simți nu mai posta întrebari pe aici că nu rezolvi nimic. Totul pleacă de la tine, iti faci curaj, te duci și îi spui în fața ce ai de zis si asta e. Nu știu ce pretentii ai totuși, sunteti copii. El are 12 ani, îți dai seama dacă i spui ceva in fata că il placi și mai sunt si altii prin jur o să reacționeze emotional. O să se facă roșu in obrajori și o să iti zica că nu te place, poate chiar jigneasca deși in sufletul lui e altceva ce ascunde, pentru tine. Ar trebui să incepi să ii spui de sentimentele tale pentru el separat, doar voi 2, sau poate pe internet să vorbiți prin mesaje si sa il iei incet, ii spui ce simti, ii propui o întâlnire undeva, sau o plimbare doar voi 2 in care dacă o să accepte o să iti dai seama că te place si el. Deci, ii scrii pe Facebook sau unde vrei, hei ce faci si te iei in vorba usor usor cu el, până într-un moment în care ii zici "vreau să iti spun ceva", el o sa zica da, și ii zici atunci ce simți. Dacă o să îți spună că simte la fel, foarte bine, dacă nu la fel, foarte bine. Mai aștepți că încă ești foarte tânără, mică. Trebuie să găsești pe cineva vreodată, chiar dacă ar fi mai mare decât tine, nu te speria că poate va vrea sa faceti sex (asta am.citit in raspunsurile tale mai vechi). E adevărat că unii deși au 12 13 14 ani, ar fi in stare să ceara asta unei fete deși nu le-a crescut parul pubian si vor să se laude in fata prietenilor sai de ce au reușit să facă. Pe de altă parte, ai sa găsești și baieti care să nu fie chiar așa, poate daca iti găsești pe cineva, cu timpul o să decideți amândoi că nu e vârsta potrivita pentru a întreține relații sexuale, cel putin pentru tine, nu stii cu ce traume ai sa ramai, fizice sau psihice, si inca nu esti pregatita pentru asa ceva. Deci nu te grăbi, ai răbdare până pe la 17-18 ani, atunci o să fii destul de pregatita zic eu, din ambele puncte de vedere.
Sper că ai inteles ceva din răspunsul meu, nu prea imi dau seama ce am scris din cauza oboselii însă sper să îți extragi niște idei din care să înveți ceva.
Ai răbdare ca toate vin la timpul lor.

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De ce nu il scoti la o intalnire doar tu si el?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dă cu banul. Dacă iese stema, te place.

| GoldenZenith a răspuns:

Complicate sunt căile masculine rolling eyes
Probabil te place, dar i o fi fost rusine sa spuna asta de fata cu altii. Băieții ăștia sunt mai ceva ca fetele.

| Andrei200202 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Sunt copii, băiatul cine stie câți ani are, din ce am mai citit din intrebarile ei, vreo 12

| GoldenZenith a răspuns (pentru Andrei200202):

E clar atunci laughing. Nu vreau sa par o mamaie d aia, daaar eu la 12 ani inca ma jucam cu păpușile si mi era frica sa stau afara mai mult de ora 20. laughing

| CristianaCrss a răspuns (pentru GoldenZenith):

Generațiile s-au cam schimbat si o sa se schimbe in continuare, nu crezi? laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru CristianaCrss):

Normal. Pacat ca majoritatea se schimba in naspa. Si eu care speram sa evoluam, nu invers.

| CristianaCrss a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ce ti se pare asa rau? Fratele meu are relatie din 2014 (14 ani), acum are 20 si este impreuna cu aceeasi fata de atunci si vor forma o familie minunata happy

| GoldenZenith a răspuns (pentru CristianaCrss):

Asa cum am spus mai sus, am zis ca majoritatea se schimba in naspa, nu am zis ca toti si nu am zis ca vai, domle, e ceva apocaliptic. Societatea obliga cumva sa se puna accentul in mod exagerat pe niste lucruri care duc in mod aiurea la niste repercusiuni inutile. La varstele astea mai mititele e greu sa fii rational, dar uite asa se ajunge la depresii, complexe de inferioritate si lista poate continua. Bineinteles, ca fiecare om are propriile ganduri si e construit emotional intr-un anume fel. Eu ma refer la niste probleme mult mai profunde, draga mea. Felicitari fratelui tau.

| CristianaCrss a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mna, poate sunt un copil dar am si eu sentimente...

| GoldenZenith a răspuns (pentru CristianaCrss):

Stiu, draga mea. :*