| anonim_4396 a întrebat:

Omul asta mai merita sa traiasca?

Anders Behring Breivik La 22 iulie 2011 Breivik a detonat o mașină-capcană în apropierea clădirilor guvernamentale din Oslo, ucigând opt oameni. La o distanță de câteva ore, a debarcat pe insula Utøya, unde se desfășura o tabără a Partidului Muncitoresc, și, pretizând a fi polițist, a deschis focul asupra tinerilor prezenți, împușcând mortal 69 de persoane.[10][13][14] Cea mai tânără dintre victime a fost Sharidyn Svebakk-Bøhn,[15] care tocmai împlinise 14 ani.[16]

44 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă întrebi, merită să trăiască, de aici rezultă că ești pentru pedeapsa cu moartea.
Legislația care a abrogat pedeapsa cu moartea este a unor societăți, tări, care gândesc altfel despre viață decât gândești dta.
Nici în România nu ar fi fost condamnat la moarte, și noi avem aceeași legislație, ca toată UE.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

A omorat 77 de oameni nevinovati iar peste 21 de ani este un om liber, mai poate ucide inca 100, practic se promoveaza astfel de lucruri, oameni aia sunt atat de reci la propiu si familie celor 77 de persoane nu le pasa, m-a dezamagit norvergia

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

O să vezi ce o să se întâmple cu Dincă de Caracal.

| Celcestietot a răspuns:

Merita să trăiască, serios vorbind! Este exemplul viu că omenirea nu este in stare să își aleagă conducători buni laughing laughing. Sa se spele cu ei pe cap laughing!

| SG1995 a răspuns:

Nu prea, vorbim de genocid totuși, păcat că în Europa nu se aplică injecția letală ca în SUA. Ucidere multiplă, în serie, în masă, violator în serie, pedofil și ai molestat un copil? Nasol, execuție. Nu explicații, nu nimic.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ala in cativa ani e liber, cica 21 de ani pentru 77 de morti, si traieste ca un rege are de toate, tot ce vrea, cate despre acele famili le doare undeva copii se mai fac

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Nu stiu cum sa-ti zic, dar vorbele tale mi-s tare cunoscute, simt miros de penticostal pe aici.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproape că ai ghicit, ai mei sunt penticostali, eu sunt agnostic-libertanian.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Am cunostinte de religia aia si de fiecare data cand se aduce vorba de situatii de genu folosesc fix aceste cuvinte.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui inlaturati din societate si ar fi ideal in viitor sa poata fii prevenite aceste tragedii, sa fie institutii capabile sa observe comprtamentul deviant al criminalilor inainte de a comite crimele si sa i interneze sa i opreasca cumva

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Trebuie torturat ca în evul mediu și lăsat să moară într-un cazan cu apă fiartă, la cel puțin 100-200° big grin

| chuckmanson a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sper că e o glumă, dar serios, ce crezi că am obține dacă i-am face asta? Am deveni niște monștri ca el.

| aXy99 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Esti prea blanda.

| Justme1997 a răspuns:

Nu merita. Dupa ce ca a omorat atatia, sa traiasca pe banii muncitorilor bine mersi in puscarie? Sigur se mai si traieste bine in puscariile de acolo.

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Închisoarea unde Breivik ar urma să stea 21 de ani, pedeapsa maximă în Norvegia, are camere speciale pentru scrierea de scrisori, rezerve de odihnă și săli de sport, potrivit DailyMail.

Lui Breivik i se permite oricând să se relaxeze în grădina închisorii, își poate găti singur sau spăla singur hainele.

| Justme1997 a răspuns (pentru RAY):

Faina pensiune, ma primesc si pe mine?

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Doar daca ai cetatenie norvergina

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai gandeste-te odata!
Uita-te in special la minutul 0:45
https://www.youtube.com/watch?v=iYEMYwJ0DgA

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar a omorat oameni nevinovati man

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Rise up people, and unleash the storm.
Depinde din ce unghi privesti situatia.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ei erau tineri man, sa fim seriosi nevinovati

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar ce este cu "compasiunea asta (aiurea)" Ce iti pasa tie sau mie ca o murit ceva oameni pe care nici nu ii cunosti, exemplu :daca ar fi cutremur devastator in Vietnam sa zicem Nu tot asa ai dormi? Cazuri de genu is comune in lume, adica zilnic mor zeci de nevinovati, fiind victimele cartelurilor de droguri, bandelor, sau din motive religioase/ politice, Sau pur si simplu ca s-au nimerit la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
Apropo ai vazut vreodata in realitate o persoana decedata din cauza unui accident?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am vazut, dar daca te as ucide ti ar placea?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Poti incerca, este alegerea ta. Poate reusesti poate nu, dar sigur o sa fi tras la raspundere indiferent de rezultat. Deoarece traim in democratie in europa. Imagineazat-i ca MAJORITATEA oameniilor nu beneficieaza de democratia asta. Acolo se intampla frecvent incidente precum ai spus mai sus, este ceva banal.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si cum te ucid, daca te calc cu masina scap cu 4 ani poate cu suspendare

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si eu sunt atat de prost incat sa nu am grija? sa ma pun in fata masinii tale?
Chiar si la trecerea de pietoni, NU trec pana nu vad ca masina incetineste, si daca e pe verde.
Nu suntem atat de fragili, dar din "fericire" suntem maestrii in a inventa noi metode de a ne ucide reciproc. Buna parte din inventiile lumii de azi, provin din tehnologii inventate pentru a fi folosite in razboaie.
https://www.youtube.com/watch?v=2G5rfPISIwo

You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-as ucide, te-as închide undeva sa te studiez sa observ comportamentul tău, mi-a dat cineva o idee cu pensiunea intre useri TPU, problema e ca eu as vrea ceva necontrolat nu controlat, sa va inchid intr o camera si sa vad cum va comportați, as lua ceva ani de racoare apoi

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nenea și tu și toate gunoaiele care îl susțin aveți nevoie de un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulți oameni nu merita sa traiasca.Chiar dacă n-au făcut nimic "rău".Tu crezi ca meriți?
Poți sa -ți spui părerea despre cine crezi tu ca merita sau nu sa traiasca.Din fericire, nu ești in măsura (si nu ma refer doar la lipsa autoritatii necesare)sa acționezi in sensul asta.Nici tu, nici cei care au răspuns la întrebare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,ala a omorat 77 de oameni, duci lipsa de empatie, eu nu am omorat pe nimeni

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu ai omorât pe nimeni ray, știu. Vrei un scooby snack? Asta nu te face mai merituos.Mai bun, poate.Depinde pe cine intrebi.Intrebarea mea a fost alta, la care ai evitat sa răspunzi, pentru ca răspunsul ar fi probabil "nu".
A omorât 77 de oameni.Aduce prejudicii însemnate societății.Practic asta e motivul pentru care trebuie pedepsit.Inchisoare sau moarte, nu e treaba ta/mea.Dar pedeaspsa capitala ar însemna apariția unor contradicții etice.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar esti lipsita de empatie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da,"clar".Niciun dubiu. Zise cel cu vasta experiența in domeniu.
Nu văd ce rol are empatia aici.Si nici de unde tragi tu concluziile astea tampite.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce contradicții etice poate insemna a ucide 77 de persoane nevinovate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vorbeam de pedeapsa capitala, rayPe care vrei sa i-o acorzi tu.Aia înseamnă contradicții etice.
Nu cred ca lui îi pasa prea mult de etica.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as stii ca exista iadul cu adevarat as spune sa il ucidem, dar cum nu cred in asa ceva, acum consider ca mai bine il lasam sa traiasca dar si sa sufere pentru ceea ce a facut nu sa aiba ps4, sa faca sport, sa mance bine, sa traiasca ca un imparat in exil, cei drept sau saturat multi de imigranti, le inteleg, dar asta nu scuza 77 de persoane nevinovate omorate, poporul sa faca alegeri mai bune

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu pornesc de la premiza ca iadul exista si nu-s asa de convinsă ca trebuie omorât.
Știi, niciodată n-am inteles expresia asta,"oameni nevinovați". Daca omora 77 de criminali primea premiul Nobel, dar pentru ca a omorât 77 de oameni obisnuiti primește pedeapsa cu moartea? Zi-le doar oameni.A omorât 77 de oameni.Nu știi cât de vinovați sau nu sunt ei si nu știi nici pe ce criterii sa stabilesti statutul de vinovați.
Sta izolat.Ce ai vrea? Sa traiasca 24/24 între 4 pereți gri? Asta e tortura, pe care democrația o respinge.
E normal sa aibă anumite facilitați.Nu-l vezi plimbându-se cu iahtul, nu? Nu e nimic exagerat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Motivul lui a fost ca astia erau intr-o tabara a unui partid care sutine imigratia, asta e fost motivul pentru care EL spune ca erau vinovati meritau sa moara, treaba este foarte complexa din pacate mereu cei care nu au nici o vina platesc, o sa mai urmeze chesti de astea peste tot in europa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Îți admir abilitatea asta a ta fireasca de a-mi raspunde complet pe lângă subiect.Eu n-as putea sa răspund zâmbind "mere" când ma intreaba cineva "cât e ora" si sa mai si încerc sa par inteligenta când fac asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate in ceea ce ai afirmat, ce era sa raspund, eu nu detin adevarul absolut, poate ca greșesc de asta vreau sa vad cum ganditi voi, nu am nici o convingere, poate nu te intereseaza politica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atacurile teroriste sunt facute din cauza unor motive. Oricum viata unui om e nesimnifivativa.
Sunt mii/miliaone de oameni care distrug planeta/animalele resursele si traiesc fain si bine. Aia ar trebui omorâti, nu niste teroristi. Teroristii isi fac treaba bine.

| chuckmanson a răspuns:

Trebuie pedepsit, dar nu cred că trebuie omorât. Sunt împotriva pedepsei cu moartea!

| lilith16 a răspuns:

Moartea nu e pedeasa, sa traiesti e pedeapsa, sa traiasca torturat pana moare asa, dar nu prea usor

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Va scapa in cativa ani si va fi liber ca orice om, ce legi pot avea, are niste conditi atat de bune

, Criminalul în serie are la dispoziție un led TV, PlayStation și o sală de sport, cu toate astea spune că tratamentul la care e suspus ca urmare a uciderii celor 77 de tineri este crud și inuman.

Închisoarea unde Breivik ar urma să stea 21 de ani, pedeapsa maximă în Norvegia, are camere speciale pentru scrierea de scrisori, rezerve de odihnă și săli de sport, potrivit DailyMail.

Lui Breivik i se permite oricând să se relaxeze în grădina închisorii, își poate găti singur sau spăla singur hainele.