| AvalohAlyn a întrebat:

Omul isi poate modela caracterul?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Da, poate. Insa e musai sa iti urmaresti gandurile care vin si sa le lasi sa treaca daca nu ai de gand sa faci ceva in legatura cu ele atunci, in acel moment. Gandurile sunt ca sa iei decizii. Faci o analiza, tragi linia si vezi daca poti sau nu sa faci ceva acum. Corectezi ceva sau iesi din filmul ala si o iei pe alt drum.
Si sa nu starui in emotii. Pe principiul mersi ca m-ai anuntat, dar totusi hai sa vedem ce e de facut.
Trebuie sa faci tot ce poti pentru a gasi radacina motivatiilor tale. Si sa fii sincer cu tine. Fiecare minciuna pe care ti-o spui inseamna stop joc. Ai pierdut.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Depinde ce anume din el. Ceea ce stă la baza caracterului sunt de părere că nu se poate schimba.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, cu siguranta.

| AvalohAlyn explică (pentru OoBunnyoO):

Cum?big grin

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Depinde ce anume vrei sa modelezi, dar majoritatea trasaturilor le poti schimba prin exercitiu continuu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am uitat sa mentionez ca ceea ce este "modelat" nu iti va intra niciodata in instinct, asa ca trebuie intotdeauna sa gandesti constient ceea ce vrei sa faci. La inceput vei reactiona mai greu precum iti doresti, dar mai tarziu iti va veni mai usor.

| peperonies a răspuns:

Da

| Anonimuserr a răspuns:

Da cu siguranță că poate.

| Anonimuserr a răspuns:

Năravul din fire n-are lecuire. Dar îți poți modela caracterul asta este clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident.