| Florin9Florin9 a întrebat:

Optimist sau pesimist?

Când ești pesimist (nu depresiv sau altceva) nu ai mari așteptări iar în acest mod aproape tot binele e un bonus sau o surpriză plăcută (pe modelul,, mai bine surprins decât dezamăgit,,).

Când ești optimist ești mai încrezător în forțele propii iar starea mentală (mentalitatea de învingător) este foarte importantă în viața unui om pe toate planurile (pe modelul,, viața oferă doar celui care cere,,).

Care stare credeți că ar fi mai bine să predomine în viața unui om?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce mereu trebuie sa aveti o gandire in alb si negru? undeva la mijloc, sa fii constient ca e mereu e cv pozitiv in toate si negativ

| Florin9Florin9 explică (pentru RAY):

Am întrebat care trebuie să predomine, că nu suntem în matematică să putem vorbi de 50-50 egalitate totală.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Esti limitat omule

| Florin9Florin9 explică (pentru RAY):

Ok

| Drimmero a răspuns:

Sunt un om pozitiv, optimist, dar asta nu inseamna ca nu sunt si realist, pesimismul meu pleaca din prea mult realism, cand stiu ca unele lucruri n-au cum sa se intample, iar 90% au fost cum am simtit. Trebuie sa fii cat mai optimist, asa stai bine pe mental, cu cat esti mai optimist cu atat esti mai motivat, adica speranta moare ultima pana la urma, iar incearcarea nu are moarte.

| DonEduardo a răspuns:

Categoric cea optimista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care ar fi mai bine? E mai bine sa ai două mâini decât una, deci pe ambele e la fel de bine. Chiar și realist sau idealist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa fi optimist fara sa ai asteptari
Sa te bucuri de viata decenta
Mentalitatea de invingator e o prostie inseamna ochi de cal om neasezat care schimba totul mereu
Poti fi optimist luptator sau optimist pasiv sau altele
E bine sa predomine realismul
Sunt oameni care au vieti ok si sunt oameni care duc boli cronice fatale
Cand esti tanar trebuie sa fi optimist si muncitor parerea mea
Luptator esti daca nu ai terminat scoala si tragi la pavele in strada
Unul cu scoala terminata si sprijin de acasa e optimist muncitor nu mare invingator si ce prosti zic antrenorii aia de pe net care motiveaza
Viata in 2021 e super usoara fratilor nu mai avem armata avem legi avem drepturi avem caldura haine mancare etc
Noi astia de acum nu avem razboaie ca bunicii nostri stam ca virginele si ne facem poftele nu avem nici o greutate serioasa sa fim seriosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Predominant? Optimismul. happy

| UnDiavol a răspuns:

Realist accepta Adevărul și lupta pentru tot ce ați dorești in viața cu cât Primești mai multe lovituri de la viața cu atâta vei fi mai puternic in viața