Întrebare recomandată | cristi202 a întrebat:

Oricine ai fi, salut, vere! happy
Zici ca nu suntem veri?
Chiar nu crezi asta? Hai sa iti demonstrez ca suntem.
Eu am doi parinti. Am avut patru bunici, din care am cunoscut doar trei. Am avut si opt strabunici din care am cunoscut doar unul, cand eram mic copil. Chestia e ca mai toti ne oprim la persoanele ce le cunoastem, si atit, si asta inseamna cel mult la strabunici. Insa hai sa vedem ce a fost mai departe.
Pentru orice om care apare in lume, e necesar sa fie alte doua fiinte umane, o mama, si un tata. Deci e o chestie pur matematica. La prima generatie de dinainte ai doi, la a doua, ai patru, la a treia, ai opt, si tot asa.
Daca e sa ma intorc undeva in 1900 cautindu-mi genealogia, descopar ca, daca e sa iei o generatie ca fiind de 20 de ani, atunci avem 6 generatii in urma, adica 1+2+4+8+16+32, adica 63 de stramosi in urma, de la care eu am aparut.
La 1800, dupa inca 5 generatii, am in spate 2048 stramosi. iar la 1700, dupa 16 generatii, sunt 65535 stramosi! Si cu cit mergi mai in urma, cu atit numarul creste dublindu-se la fiecare generatie si adaugindu-se la celelalte generatii de stramosi.
Acum, tinind cont si de faptul ca inainte lumea nu era asa de populata, nu exista sanse mari ca unul din cei 65535 sa fie si un stramos al tau, adica sa fim neamuri, sa fim veri? happy

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Toţi suntem înrudiţi la un anumit nivel, chiar dacă este aproape insesizabil.

30 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mi-am gasit verii de mult pierduti pe aici!

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca stau bine sa ma gandesc, mi-am gasit cativa,, veri '' pe aici!
Din punct de vedere bibilic, avem un stramos comun, deci putem fi chiar frati!

| M?d?0611 a răspuns:

Pfff, veche "stirea"; fiecare organism viu are un stramos comun cu oricare altul. Esti ruda si cu marul mancat (pomul e organismul viu), si cu viermele din el, pe care l-ai strivit intre dinti.

| cristi202 explică (pentru M?d?0611):

E adevarat ce spui, insa ce m-a izbit pe mine e faptul ca noi oamenii suntem mult mai apropiati ca grad de rudenie decat parem. Ca sunt ruda indepartata si cu marul, si cu viermele, e ceva mult mai vag.

| Mayhem666 a răspuns:

Da, dar veri de gradul 20 sau mai mult, nici nu se mai considera a fi ruda cu tine, din moment ce pe parcursul trecerii timpului ADN-ul amestecandu-se la fiecare noua generatie, ce am mostenit eu de la parinti si parintii de la bunici, si tot asa, e posibil sa se piarda pe parcursul timpului. Daca stam sa ne gandim asa, toti oamenii de pe planeta suntem rude, dar daca iei un asiatic, un negru si un alb, nu vei observa nici o asemanare, deoarece, codul genetic s-a tot schimbat cu aparitia fiecarei noi generatii. Am vazut un documentar interesant pe tema asta, dar nu mai stiu cum se numea.

| cristi202 explică (pentru Mayhem666):

Observa ca prima generatie esti, tu, a doua, parintii, deci de la a doua ai frati, la a treia abia apar verii, ai veri primari, deci la 1900 ar fi veri de gradul 4, iar la 1700 de gradul 14, nu mai mult. De gradul 20 ai de la 1600, si posibilitatile de atunci sunt uriase, pentru ca ai in urma 1.048.575 de stramosi, adica mai bine de jumatate din Bucurestiul de la ora aceasta. happy

| LordBolton a răspuns:

Toti europenii sunt descendentii lui Carol cel Mare tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine te-am regasit vere, lasi si tu o mostenire? :3

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Deocamdata imi esti var, nu nepot. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

De fapt nu-ti sunt nici una, nici alta pentru ca n-ai folosit termenii la feminin. laughing

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Bine, verisoara!
Acum e mai bine? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Da, orgoliul meu a fost reparatbatting eyelashes Multumesc vere puppy dog eyes

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Cu placere!
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de exemplu,cand doi parinti fac un copil,copilul ala nu o sa aiba sangele mamei si nici al tatei in totalitate,o sa aiba de la amandoi,deci se modifica. Copilul ala intalneste la varsta corespunzatoare o femeie, face un copil,iar la fel,copilul ala o sa aiba sange diferit.
Acum,ultimul copil,o sa aiba foarte putin sange comun cu bunica lui sau bunicul lui,si cu cat inainteaza numaratoare, o sa fie asa mare dierenta pana nu o sa se mai cunoasca, deci, cand e vorba de sange, nu suntem.
Doar asa, ca si chestie.

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Cu privire la sange, poate ca da, o fi asa cum zici, dar eu ma refeream la gradul de rudenie. Initial, crezusem ca acum 50 de ani, cei dinaintea mea erau atit de indeapartati, incit nu mai merita sa le acord atentie, mai ales ca nu i-am cunoscut niciodata. Dar facind acest calcul matematic, am observat ca nu sunt chiar asa de indepartati, si ca daca e sa iau per ansamblu urmasii lor, pot fi pe linga mine necunoscuti care sa imi fie rude mai apropiate decat cred eu. Asta era ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Tre' sa mergem la o bere ca nu se mai poate laughing

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

OK, gata, mergem, numai sa spui unde si cand. Doar sa nu imi spui ca pe undeva pe la Suceava, ori Baia-Mare, ca in rest, pe axa Bucuresti-Timisoara (in fiecare oras din cele doua am casa unde sa stau) pot veni oricind! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parintii mei au un stramos comun prin 1600 e incest? laughing

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Ei, nici chiar asa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

SI cand te gandesti ca noi oamenii am aparut acum milioane de ani laughing

Răspuns utilizator avertizat
| KNST a răspuns:

Var, sau nu, te salut ca la inceput: Salutare, mai Cristi! Sanatate maxima, tie si celor dragi tie! happy

| cristi202 explică (pentru KNST):

happy
Multumesc!
Asemenea si tie si celor de linga tine!

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Să fim! Ce faci vere?

| TabletaSB a răspuns:

Da fratziweare, suntem veri indepartati cumva.

| Marian1001 a răspuns:

Cred ca da

| george200115 a răspuns:

Da

| AlleRamses666 a răspuns:

Ce faci vere? =)

| cristi202 explică (pentru AlleRamses666):

No, amu, eu fac bine. Dara tu?
happy

| AlleRamses666 a răspuns (pentru cristi202):

Io ascult muzica vere happy