| anonim_4396 a întrebat:

Pai si daca reprimi dorintele pentru ce naiba mai traiesti?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu mai are sens sa treiesti daca reprimi toate dorintele cum zicea colegul pe celalalt topic ca e bine sa le anulam.
Ca asa, e normal sa reprimi niste dorinte absurde, de ex vrei un avion, sau pe una care nu te iubeste, dar asta este altceva.

Normal ca cel cu probleme trebuie sa-si reprime toate placerile, pentru ca nu poate avea nici una, si e normal sa nu mai vrei ceva ce n-ai, nu? Ca asta e teoria, ca nedorind ce nu ai, nu mai suferi. Dar atunci acela e un om mort emotional, si scopu care mai e?
Omu okey isi reprima doar unele, caci poate avea multe alte placeri.

Trebuie sa se minta cel cu probleme ca daca face asa, va fi bine, ca dupa moarte se duce nu stiu unde, trebuie motive pentru a merge mai departe (de ce trebuie neaparat sa mearga mai departe oricum, asta iar e un mister). Ca fara nici o placere nu ar merge fara aceste minciuni, ca ar ajunge si el la intrebarea "de ce mai traiesc asa?".

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu stiu. Un ateu nu se descurca in orice situatie? Si eu care credeam ca voi ateii sunteti extraordinari... pacat.

rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru NOOOONAME):

Iti pierzi timpul e un copil de 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tot timpul avem posibilitatea sa facem ce ne dorim.