| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Pana cand se inchid scolile? E posibil sa se închidă pana in septembrie?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Tot ce oficial s-a spus până acum, există 3 scenarii care se vor pune în practică în funcție de situația în care se va afla România la sfârșitul primei luni de situație de urgență, adică înainte de 16 aprilie.
1) Școlile încep la sfârșitul oficial al vacanței de Paște, se va încerca o încheiere a situației școlare până la vacanța de vară, fără a se putea recupera toată materia, prioritate fiind pentru cei din anii terminali care au examene de dat.
2) Se prelungește starea de urgență încă o lună, urmând ca împreună cu consiliu elevilor, profesoral, sindicatele universitare să se hotărască dacă după încetarea stării de urgență de la mijlocul lunii mai, toate unitățile școlare să se deschidă cu program normal pe o perioadă de 2 luni, exact perioada cât au stat acasă, urmând a se decala și toate examenele. Iar, o altă vacanță să fie în august.
3) Dacă situația se agravează și după luna mai, anul școlar se va îngheța cu totul, urmând a se relua din septembrie, o variantă pe care toată lumea nu o dorește, de aceea se insistă pe aceste măsuri de prevenire, control, restricții.
Dar, nimic nu este sigur, privind la țările europene care au mari probleme!

11 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Cel mai probabil informatiile astea le vei obtine in veridicitatea lor direct de pe pagina de Facebook a Ministerului Afacerilor Interne sau pe stirioficiale.ro.Nicidecum aici unde parerile pot fi strict subiective.

| Mosotti a răspuns (pentru Edw08):

Nu exista pareri subiective, ca doar unul este adevarul, daca numarul de cazuri tot creste asa cum se intampla, deci informatie oficiala, nu are cum sa se deschida scolile curand, cine zice altfel, inseamna ca ori e beat ori drogat. S-au inchis si Mal-urile, restaurantele, mai tot unde se aduna lumea, deci s-au luat masuri mai stricte.

Si este clar de ce, daca au depistat 367 cazuri parca pana azi seara, iti dai seama cati sunt infectati si nu se stie, adica cu cine au avut aia contact. Si daca nr ramane constant, tot nu se deschid scolile, ca nu se stie care mai e infectat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca pana in septembrie, dar inca vreo 2 luni foarte posibil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, căci spre vară se potolește virusul, se redeschid.

| Mosotti a răspuns:

Posibil si mai mult! Depinde, daca situatia se agraveaza fi sigur ca vei sta in casa, ai liber, maaama ce ma bucuram de liber pe vremea mea in liceu, dar nu am avut parte, mai glumesc, nu e deloc bine ce se intampla, e groasa treaba.
Nu e bine, nu aveti note, medii incheiate, tot pe voi cade daca se vor mai recupera orele. Desi daca se va sta mult acasa, nu se mai pot recupera orele, eu as pune note cam cum erau ca nivel si gata.

Astia au zis 2 sapt, nu va fi deloc asa, azi seara s-au pus masuri mai stricte care intra maine la ora 22 in valabilitate, nr de cazuri tot urca si va urca mai departe.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Numa liber nu sunt acumlaughing dacă nu era virusu asta si puteam sa ies din casa era ceva

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Dar de ce mai? In casa de ce nu ai preocupari? Ca eu am foarte multe, nu am timp sa ma plictisesc, sincer zau daca va inteleg pe multi din voi. Mi se pare ca ti-am zis cate se pot face in casa.
Adica de ce sunteti asa neaparat sa tot iesiti?! Chiar sunt curios. Ca eu din contra, afara sunt mult mai putine de facut decat acasa.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu știu. Am și preocupări în casă dar imi place sa ies, sa ma plimb, să merg pe faleză să privesc etc

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Ti-o place, dar acum aia e, nu ai ce face. Acuma te amendeaza daca nu respecti. Si treaba e groasa, ieri erau 433 cazuri, acum sunt 576! Dar pentru sanatatea ta in primul rand. Daca o iei ai pus-o abia mai respiri!

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, am văzut si eu ca a inceput să accelereze depistarea ăstora infectati.
Am primit 2 milioane de testere pentru virus de la Coreea de sud, deci cred ca vor începe sa fie descoperiți mai multi.
Asta e, inteleg situația și stau in casa pentru a evita contactul cu alte persoane, nu sunt ca inconștientii aia care se duc la gratare in pădure cu familia

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da, si eu stau si imi vad de treaba, imi e groaza sa simt ca nu mai pot respira! Aoleeeeu. Chiar si cand fac efort mare si respir mai sacadat simt ca e disconfortant.