| Pascariugeorgeta30 a întrebat:

Până la cate saptamani se poate face avort? Si cam cât ar fi prețul? In Iasi sarcina este cu risc. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Intreruperea de sarcina la cerere, se poate face pana in 14 saptamani de sarcina (13 saptamani si 6 zile), numarate din prima zi a ultimei menstruatii, sau maxim 12 saptamani (11 saptamani si 6 zile) reale de sarcina, masurate prin metoda ecografica.

Avortul terapeutic (recomandat de medic din cauza riscurilor crescute), poate fi facut si mai tarziu (pana in saptamana 24), dar este necesara aprobarea unei comisii de medici; e mai complicat... Drumuri la Bucuresti, posibilitatea sa nu ti se aprobe etc.

Daca sarcina ta are pana in 14 saptamani, poti face intrerupere la cerere, iar costurile variaza in functie de clinica/spital, de metoda folosita si de medic.La un spital de stat, cam de la 400lei (dar uneori e dificil sa faci programare, mai ales daca esti la limita in ceea ce priveste timpul), iar in spital, 95% dintre avorturi se fac prin metoda chirurgicala, clasica.
La o clinica particulara, sau la un cabinet privat, de la 800 la 1500 lei in functie de metoda folosita si de medic.

In cazul unui avort terapeutic, pretutile sunt mai mari.