| Rose_2860 a întrebat:

Pana la ce varsta cresc fetele in inaltime?

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

In general, fetele continua sa se dezvolte si sa creasca in inaltime pana in jurul varstei de 18 ani, plus/ minus 1 an (deci numarul centimetrilor se "definitiveaza" intre 17 si 19 ani, de la caz la caz). Baietii continua sa creasca in inaltime pana la 22 de ani, plus/ minus 1 an (deci intre 21 si 22 de ani se incheie acest proces). Sa mentionez insa ca, in ultimii doi ani de crestere, nici fetele, nici baietii nu se mai pot astepta la castiguri semnificative la acest capitol. Din ce cauza? Pentru ca, in aceasta ultima etapa de "extindere" a noastra pe verticala, cresterea se produce numai din coloana vertebrala, cartilajele de crestere fiind deja inchise.

| juniper a răspuns:

Pana la varsta de 17 ani, din pacate, mai am 2 ani sa ma fac mare.

| elenahd a răspuns:

Daca ne luam dupa statistici fetele au o creştere vizibilă în statură care se opreşte în jurul vârstei de 18 ani dar exista si o categorie care se numeste "cresterea rapida"iar cele care se incadreaza in aceasta categorie se poate ca la sfârşitul creşterii rapide o fată de 14 ani sa atinga în medie 98% din înălţimea pe care o va avea ca adult.Prima menstruaţie (menarhă) apare invariabil după ce e atins punctul maxim în creşterea în înălţime (de obicei 1 an), astfel că fata poate fi sigură de creştere, dacă i-a apărut menstruaţia.

| ღmarynaღ a răspuns (pentru elenahd):

Vrei sa zici ca dupa prima menstruatie, nu prea mai cresti sau din contra?

| marioBARCELONA a răspuns:

Trebuie sa tii cont si de anumiti factori. Daca fata respectiva practica vreun sport si care anume.Sunt sporturi care te ajuta sa te dezvolti si sporturi care iti impiedica cresterea.In mod normal, o fata se dezvolta pana la 18 ani dar depinde mult si de bagajul genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvoltarea la fete(nu doar cresterea in inaltime si cresterea sanilor...)se opreste in jurul varstei de 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pana la 21 de ani din punct de vedere medical si stiintific numai daca nu ti-ai inceput viata sexualahappy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la ce varsta cresc fetele in inaltime?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 1. 78 si aproape 15 ani, de la 12 ani am menstruatie. oare mai cresc mult:-ss?

| icsbooy a răspuns:

Thmnnnn...minti da nici in halu asta. la 15 ani sa ai 1.78? rolling on the floor) prea te crezi in SFwinking

| FlorinaRuby a răspuns (pentru icsbooy):

Eu am 13 si am 1.70 big grin deci care e problema? poate are parinti inalti.practica basket.etc

| Mira_Miranda_1995 a răspuns (pentru icsbooy):

De ce crezi ca minte? Eu am 15 ani si 1, 77! Si apropo nu eu nu ma cred in SF!

| Anonimuluscyk a răspuns:

Pana la 15 ani

| alinuku1 a răspuns:

Pai pana la vreo 16 17 ani cam asa...

| Alexandra_Luiza_2003 a răspuns:

Eu am vorbit acum câteva zile cu un medic foarte bun din orașul meu care mi-a spus că fetele nu mai cresc de la 14-15 ani, iar băieții de la 16-17 ani