| DiannaDi a întrebat:

Pana la ce varsta e normal sa locuiesti cu parintii?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce sa te muti intr o chirie care costa mult cand poti sta cu parinti? Stai cu ei pana iti gasesti o mandra si apoi stai cu ea undeva ca asa e mai ok

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu consider ceva anormal locuitul cu parintii. Poti locui cu ei toata viata, daca iti acorda intimitate suficienta, iar locuinta e minim vila pe doua nivele.

| Mosotti a răspuns:

Nu exista limita de varsta, nu trebuie sa mai stai cu parintii cand ai partener, atunci trebuie separat, deci sa stai doar cu partenerul ca altfel sunt mari sanse sa apara discutii, altfel singura poti sta cu parintii si la 50 ani daca te intelegi cu ei, pe langa ca iesi mai bine cu banii, sunt ai tai mereu, sti ca te iubesc sincer, si niciodata nu te lasa cum ar face-o oricand un partener, plus ca te mai ajuta si cu ale casei, nu cade pe tine gatitul, calcatul, si restul, te mai ajuta si parintii, si cand vi de la munca esti mult mai libera, ai camera ta, iti vezi de treaba.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu judec pe nimeni da mi se pare aiurea statul asta cu părinții mai ales de la 20 si de ani în sus si cand se intampla in special la bărbați.Nu am nimic cu nimeni dar cred si consider ca daca vrei sa iti faci o familie, o casa sau un viitor trebuie sa constientizezi că nu e ok sa stai langa mami sa te ajute mereu.
Eu de la 4 ani am stat in grija bunicilor până la 7, pe urma la ai mei pana la 11 după am oscilat intre ei si bunici până pe la 14, 15 si chiar daca e de judecat asta si nu spun ca e un lucru bun facut de mine mi-am facut o relație si am fost mai mult plecată timp de 8 ani cu vizite la ai mei la o saptamana sau mai bine. Apoi m-am despărțit de fostul pe la 22 si pana sa ma stabilesc sa vad ce fac adica un an de zile am stat la ai mei până am oficializat relația cu actualul si ne-am mutat în chirie.Si el stătea cu mama lui pe atunci pentru ca na si la el a fost o situație mai dificilă dar i-am spus că nu e ok sa stam pe capul nimănui si trebuie sa ne descurcam.Clar si acum mergem si mai stam pe la părinți dar asa in vizita.
Concluzia e ca pe la 25 de ani cam asa nu mai ai de ce sa stai cu părinții.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de viata fiecarei persoane, nu este regula generala.

| LoveSleep a răspuns:

Depinde de relația ta cu ei, de casa/apartamentul în care stați și depinde de locul în care lucrezi.
Dacă vă înțelegeți foarte bine, aveți loc în casă, nu vă loviți unul de altul când vă faceți un sw în bucătărie și dacă lucrezi în același oraș unde stau ei, e ok să stai la ei până decizi să te muți cu cineva. E ilogic să plătești chirie doar să stai singur, când de fapt tu te înțelegi perfect cu ei.
Dacă oricare din motivele de mai sus nu e bifat, ar trebui să te muți. Orice nu-ți convine la ei, la casa lor, la orașul lor, poate fi rezolvat mutându-te.

| SG1995 a răspuns:

Păi cam până la limita inferioară a anilor 20, dacă ai peste 24-25 și locuiești cu părinți, și vorba celui mai sus de mine nu ai job, e problema.

| gemeni6226 a răspuns:

Orice parinte isi doreste sa-si vada copilul la casa lui.Dar tot un parinte iubitor nu-si va da copilul afara din casa numai pentru ca nu a reusit sa faca acest lucru.Baiatul meu inca nu si-a gasit perechea si bineinteles ca o sa stea cu mine cit o sa doreasca el.(macar nu sunt singura)

| Endoryus a răspuns:

18. Orice peste, mi se pare penibil. Dar avand in vedere generatiile astea, ii apuca si 30 de ani in casa sub fusta lui 'mami'.

| SG1995 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu toți fac facultatea la 18, și nu toți își permit chiria, totuși 18 e prea de vreme, termini liceu și habar n-ai cu ce se mănâncă viața, dar până la maxim 23-24 de ani, dacă 25 mai stai cu mămica e grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Ro este ceva normal., si comun ca copii sa locuieasca cu parintii definitiv. Cred ca e de mentalitate/obicei/traditie., ca daca e sa te gandesti in Romania nu e atat de scump sa cumperi o locuinta de inceput pentru a te muta singur, spre deosebire de vest.

| Nume6 a răspuns:

Daca ai un job bun si venituri bune si la 30 de ani e normal sa stai cu parintii, nu e normal sa stai cu ei cand esti o putoare si nu contribui cu nimic la casa respectiva, ii lasi pe ei sa o intretina si cu mancare, si cu utilitati(lumina, apa) si cu asta am spus tot.

| 70gabriela70 a răspuns:

Nu exista o varsta anume.

| Trustmotorcy a răspuns:

Normal este ce face o majoritate. Iar majoritatea tind să plece la facultate, la cămine deci după vârsta de 18.

Deși nu-i un lucru general valabil, chiar dacă nu mai stai cu părinții la o vârstă fragedă, tot aceștia te vor susține financiar. Contează ce condiții există și împrejurări, unii pleacă de nevoie iar alții rămân din comoditate sau pentru a salva niște bani, pentru a nu face drumuri fără necesitate.

Normal este să nu mai stai cu părinții atunci când găsești un partener de viață și decideți să continuați împreună.

| Phantelul a răspuns:

Trebuie sa ai o problema sa dai banii pe chirie sau alte prostii din astea, prefer sa stau cu parintii si prietena in aceeas casa, nu vad o problema in asta.