| AvalohAlyn a întrebat:

Pana la urma de ce ura Hitler evreii asa de tare?

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Hitler a fost un om politic excelent, un bun strateg insa s-a lasat prada propriilor obsesii si astea i-au adus si sfarsitul.Am avut mai demult de facut un eseu despre el si a trebuit sa studiez destul de mult despre viata lui si mi-a placut. A adus multe aspecte benefice, chiar inovatii insa Hitler nu ajungea nici de departe un asa complex personaj politic daca nu avea oameni care sa-i vegheze din umbra miscarile.
Iar obsesia lui pentru evrei este una veche. Episodul legat de moartea mamei sale a declansat totul. E incredibil cum dorinta unui om poate afecta atat de multa lume.
Iar despre Holocaust stie toata lumea. Ce a fost, nu va fi uitat niciodata indiferent cat de mult ar incerca Germania sa musamalizeze aspectul si sa faca pace cu evreiiwinking

kratos
| kratos a răspuns:

Mama lui a fost ucisa din neglijenta unui medic evreu. Iti zic ca un mare pasionat de istorie happy. Asta era principalul motiv. A pierdut-o de cand era mic copil...

| Klara a răspuns:

Ce nu ura Hitler?

| mariaw a răspuns:

"Ura profundă faţă de evrei a fost tema dominantă a carierei politice a lui Hitler. S-a speculat foarte mult pe seama motivelor, dar nimeni nu a putut găsi un răspuns satisfăcător. Cea mai plauzibilă explicaţie o oferă Geoff Layton în lucrarea „Germania: Al Treilea Reich, 1933-1945": „Hitler a fost produsul, şi nu creatorul unei societăţi deja infestate. În orice caz, ar fi eronat să-l considerăm un antisemit oarecare. Ura faţă de evrei era obsesivă şi vindicativă şi i-a influenţat întreaga filosofie politică. Că el a fost în stare să o pună în practică, nu poate fi explicat decât prin circumstanţele specifce ale Germaniei postbelice: umilinţa suferită la Versailles şi problemele grave de ordin socio-economic dintre anii 1918-1923 şi 1929-1933. Într-o asemenea situaţie, Hitler a fost în măsură să exploateze existenţa unei ostilităţi latente împotriva evreilor şi să o transforme într-o politică radicală a urii"."-se spune... oricum nu exista un motiv sigur

| mistikk a răspuns:

Evreii au primit ce meritau iar Hitler si-a pltit pacatele in copilarie avand o copilarie foarte grea... daca ma intrebi acum de ce evreii meritau? o sa iti raspund in felul urmator Sa Nu Uitam Ca Evreii Au fost Primul Popor Care L-au Tradat Pe Iisus Hristos

| bnj a răspuns:

In afara de situatia cu mama sa, Hitler ura evreii asa de tare si din cauza ca dupa primul razboi mondial (unde a fost decorat), a trait cativa ani intr-o saracie lucie, in timp ce evreii se lafaiau. O explicatie pentru holocaust data de nazisti suna cam asa: evreii bombardau sistematic economia Germaniei, slabind-o pentru a crea haos. Se stia ca imprumutau bani cu camata populatiei. Oricat de pueril suna, se pare ca nazistii au avut dreptate in legatura cu acest aspect al economiei. Desigur, nu se justifica cu absolut nimic Holocaustul (daca a existat cu adevarat!)

| hrdcore a răspuns:

Nu prea stiu sigur, dar iti pot spune cu siguranta ca nu avea un testicul si ca era nebun (a trecut peste mormantul mamei sale cu tancul ). Mama e profesoara de istorie, dar nu m-a interesat sa o intreb de ce ura evreii.

| FataDinVecini a răspuns:

Pai pentru moartea mamei lui, dar si pentru ca ii credea un popor inferior.

| eu_stie_tot a răspuns:

Nu-l contrazic pe kratos, dar eu cred ca mai sunt si alte motive printre care faptul ca majoritatea comunitatilor evreiesti s-a opus razboiului, faptul ca hitler dorea sa creeze o noua religie pornind de la crestinism, iar adeptii religiei mozaice care erau in numar destul de mare ar fi fost greu de convertit
Mai stiu ca el a vrut sa fie artist dar a fost respins de niste profesori evrei.
Un alt motiv ar fi rasa ariana, rasa suprema, care nu ii includea pe evrei
Oricum nu hitler a inventa antisemitismul, acesta exista de mult si era f raspindit in europa. Peste tot evreii erau urati pe motiv ca ei ar fi fost poporul care au ucis pe Iisus Hristos. Hitler doar a exploatat antisemitismul si l-a dus la un alt nivel

| Luffy a răspuns:

Austriacul ala hmmm eu am citit ca taicasa sau bunicuso era evreu si nu o vrut sa se ocupe de el si cu mama sa
bah revenind la putere, bani, evreiii aveau banii tipu avea nevoie de bani pentru razboi, evreii nu, catapum
si mai ii faza cu blonzii inaltii is super (desi eu nu sunt)
in fine is multe multe multe, multi strop ce la el in minte o revarsat

| DE3a94 a răspuns (pentru Luffy):

Mai invata gramatica limbii romane!

| sorin_7050 a răspuns:

Hitler isi iubea foarte mult mama, acesta la o varsta destul de frageda, a avut o mare pierdere, din cauza unui medic evreu, Hitler si-a pierdut mama, evident, a ramas cu sechele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ura evreii, cat isi iubea asa zisa rasa, de blonzi cu ochi albastri.in plus banii si averile evreilor i-au folosit sa creeze locuri de munca pentru crearea ifrastructurii pana la inceperea razboiului si sa duca razboiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza talmudului si ca evrei cred in semnele fiarei 666

| GameMaster a răspuns:

Era urati si de aia laughing

| bettina a răspuns:

Parerea mea:vazand cata putere incep sa aiba niste parveniti(cam asa ii socotea el)s-a gandit sa le dea o lectie. Ce ati spune voi daca in tara noastra imi ncepe sa depindem de doctori de alta natie, de avocati, de magazine si de tot felul de alte chestii necesare oferite de alta natie? Oare nu vi s-ar parea ca va invadeaza un spatiu intim national si ca ar trebui sa dea in spate? Cam asa vom ajunge si noi probabil daca vor mai pleca oamenii destepti din tara noastra.Crima,e adevarat, nu are nicio justificare, insa.cum ne-am omorat conducatorul, sunt sigura ca am fi in stare sa facem la fel si cu parvenitii.

| dfend a răspuns:

Tr

| dfend a răspuns:

Bai oameni voi cititi ce scriti? poti sa ai cea mai grea copilarie da nu poti da comanda sa omori mi de oameni,ce daca ar veni alti din alte tari la noi si am lucra pentru ei la noi in tara,doar nu te apuci sa omori oameni pentru asta.,,.si aia cu moartea lui Hristos ii cea mai tare, gandeste-te ca cineva din familia ta ar face ceva ff rau urmasi tai sa plateasca?,.,, eu cred ca Hitler a scapat usor la fel ca multi alti tr sa traiasca si sa chinuie ca de murit repede mori,.,,