| JoinTu a întrebat:

Pana pe 4 iulie trebuie sa ma hotarasc la ce profil vreau sa ma duc, am medie pentru toate profilele din orasul meu si ma gandeam sa ma duc la matematica-informatica dar problema este ca inevitabil voi intra la prima clasa A iar mie nici nu prea imi place matematica, pot sa o invat usor doar ca nu-mi place si nici nu-mi dau interesul la ea. Pe de alta parte imi place informatica mult, de 1 an studiez C++ si C# si deja am creat in jur de cel putin 30 de programe (unele mai complexe ca altele) si lucrez cu un student albanez, care este la facultate la matematica-informatica in anul 3, unde cream diverse programe pentru Windows bazandu-ne pe Framework-urile.NET, le cream si le vindem. Tot ce am invatat la informatica, am invatat de acasa pentru ca am avut aceasta pasiune nebuna de a studia limbajele de programare, iar de la un simplu "Hello World" am ajuns la programe cu interfete grafice prietenoase si accesibile aproape oricui, iar in spatele acestor GUI prietenoase se ascund coduri complexe care ruleaza operatii complexe (la ultimul program pe care l-am facut am scris 6285 de linii, facut in C#, bazat pe GUI avansat dar din pacate nici pana acum n-am reusit sa-l vand). Am auzit ca informatica care se face la profilul mate-info este nefolositoare, teorie multa, se baga multa matematica in ea iar sensul informaticii aproape ca dispare si ca informatica din liceu (daca ii se poate spune asa) nici nu te pregateste pentru cariera adevarata de programator, mai bine inveti de acasa. Plus ca pentru a fi bun in informatica nu trebuie sa fii un geniu in matematica, e nevoie de matematica de baza (pot spune asta din propria experienta).
Sunt confuz si nu stiu ce sa aleg intre stiinte sociale si mate-info. La mate-info imi place mult informatica dar ma plictiseste matematica (si cea din generala m-a plictisit mult desi am invatat-o usor) si informatica este inutila acolo, iar la stiinte sociale este un profil usor, nu-ti bati capul cu matematica, teme nu prea multe (deci am mai mult timp ca sa studiez informatica de acasa)... deci as vrea sa ma duc mai mult la stiinte sociale si sa fac in continuare ceea ce fac de 1 an de zile si anume sa studiez informatica adevarata de unul singur (informatica adevarata care ma va pregati pentru un viitor bun (baze de date SQL, si programe care sunt capabile sa rezolve operatii complexe care interactioneaza direct cu Kernel-ul OS-ului, nu programe care rezolva doar niste probleme de matematica tampite)... nu infor(mate)matica din liceu) iar acest profil imi ofera mai mult timp pentru a studia ceea ce-mi place de acasa, mai ales ca nu voi avea 500 de teme la matematica care ma plictisesc extrem de repede si care imi fura din timpul pe care ar fi trebuit sa-l acord hobby-ului meu. De mic am fost pasionat de calculatoare iar cand am descoperit limbajele de programare am inceput sa studiez ca un dezechilibrat psihic.
Cei care ati facut informatica in liceu sau ati urmat un profil de matematica-informatica sau ati terminat o facultate dupa acesta, credeti-ma... informatica care se cere cu adevarat la un job de programator este total diferita de infor(mate)matica pe care ati invatat-o voi, asa ca nu vreau raspunsuri de genul "du-te la mate-info ca informatica se bazeaza pe matematica la greu". In concluzie profilul stiinte sociale mi se pare cel mai bun pentru mine pentru ca imi ofera o gramada de timp pentru a-mi dezvolta cunostintele in ceea ce-mi place cu adevarat, si asa tot ce fac este sa stau in casa intreaga zi (indiferent de anotimp) in fata unui PC studiind limbajele de programare (in C++ si in C# ma pricep cel mai bine, dar mai stiu si ceva Java, Visual Basic, HTML, Assembly).
Multumesc... dau funda!
P.S.: Scuze daca m-am repetat de mai multe ori dar am spus direct ceea ce am gandit.

Răspuns Câştigător
| DeeaV a răspuns:

Toate cunostiintele tale in informatica nu te ajuta foarte mult in liceu, axeaza-te pentru o facultate in domeniu, intre timp, poti sa faci ce profil doresti tu pentru ca facultatea si liceul nu prea au legatura atata vreme cat inchei situatia in a 12-a cu medii mari plus Bacul cu rezultate foarte bune, iar la stiinte socio umane scapi de bac la matelaughing

1 răspuns:
| OFataHoinara a răspuns:

Eu in locul tau chiar as merge la mate-info... la facultate asta conteaza... apropo imi dai si mie id-ul tau sau fb?